Хрест бойових заслуг: кому вручатимуть нову нагороду
Повномасштабне вторгнення змусило чиновників по-іншому подивитись на систему державних нагород. Виявилося, що відзнак суто за героїзм в умовах війни у нас не було, а одну і ту ж нагороду могли отримувати як і цивільні, так і бійці на фронті.
Лише зараз в нас почали з’являтися медалі та ордени суто за військову справу. Якщо раніше найвищими відзнаками від держави були орден Богдана Хмельницького і Герой України, то минулого року з’явилася нагорода Хрест бойових заслуг.
Першим її кавалером минулого року став головнокомандувач Валерій Залужний. Також у різних підрозділах та родах військ почали впроваджувати свої відзнаки.
Для Василя це перша в його житті нагорода. Нагрудний знак Золотий хрест від головнокомандувача Збройних сил України він отримав кілька місяців тому. Про відзнаку захисник розповідає скромно. Мовляв, на фронт він йшов не за нагородами, а захищати Батьківщину. Хоча визнає, отримання Золотого хреста для нього було приємною несподіванкою.
Саме за допомогу побратимам та оборону Бахмута Василь і отримав цю відзнаку. Ті запеклі бої він згадує неохоче. Росіяни наступали, активно накривали артилерією і авіацією. Майже вся його група була поранена. Підкріплення, яке до них йшло, окупанти розбили. Півтора дня, стікаючи кров’ю, Василь з побратимами виривалися з оточення. Російські кулі йому прошили живіт, а осколки снарядів впивалися в тіло. Та він допоміг евакуйовуватися не лише своїм побратимам, але й бійцям з сусідніх позицій.
Разом зі значком від держави нагороджені отримують і матеріальну підтримку. Приміром, за звання Героя України щомісячна виплата — 20 тис. грн, а лицарі ордена Богдана Хмельницького отримують 13 тис. Допомогу від держави отримують і ті, хто має три ступені орденів За мужність і княгині Ольги. Таким нагородженим виплачують по майже 7 тис. щомісяця. Ці нагороди вручає президент. Паралельно власники відзнак матимуть надбавку до пенсій і безліч інших пільг. Якщо ж нагорода посмертна – виплати отримують рідні.
Нині на фронті сотні тисяч військових, і щоб їм віддячити, з’явилися відомчі та бригадні відзнаки. Вони не підкріплені матеріальною допомогою, але мотивують бійців, кажуть експерти. До того ж в нагородну систему повертаються ордени з історичним підґрунтям, які символізують нашу тисячолітню боротьбу і якими нагороджували свої війська гетьмани і керівники УНР та УПА.
Та найголовніше – влада повинна нарешті переосмислити політику державних нагород і чітко виписати критерії їх видавання як для військових, так і для цивільних. Бо одні жертвують власним життям, знищуючи “русскій мір”, і отримують Героя України, а хтось в тилу роками підігравав ворогу і теж має таку відзнаку.