Вероніка Бойко, Журналістка Факти ICTV
Нафтогаз домігся замороження російських активів у Фінляндії: як це вдалося
Нафтогаз домігся замороження російських активів на десятки мільйонів доларів у Фінляндії. Зараз активно шукають майно РФ за кордоном.
Як вдалося домогтися справедливості в Фінляндії, які наслідки це матиме для всіх російських активів в Європі та світі – подробиці в ексклюзивному репортажі Фактів ICTV.
Суд наклав арешт на активи РФ у Фінляндії
За клопотанням Нафтогазу окружний суд Гельсінкі наклав арешт на окремі активи Росії в Фінляндії.
Йдеться про нерухомість та інші активи, які попередньо оцінюють у десятки мільйонів доларів.
– Це дуже важливе та історичне рішення.Це перший крок, ми не зупинятимемося на цьому. Я впевнений, що додаватимемо арешти в інших юрисдикціях, тому що ворог має нести відповідальність, зокрема, матеріальну, – заявив глава правління НАК Нафтогаз України Олексій Чернишов.
Арбітражний трибунал при Постійній палаті Третейського суду в Гаазі торік у квітні зобов’язав росію сплатити $5 млрд компенсації за захоплення активів національної компанії в Криму.
Згодом Група Нафтогаз подала низку клопотань, щоб розпочати процес визнання та допуску до примусового виконання рішення на території держав, де є активи Росії. Першою на цьому шляху стала Фінляндія.
– Росія має нерухомість у Фінляндії та інше майно. Зараз арештовано насамперед нерухомість. Російські активи в Фінляндії оцінюють у декілька десятків мільйонів доларів, – зазначив партнер юридичної компанії HPP Attorneys Мікко Леппа.
Російські активи за кордоном
Українські та міжнародні юристи шукають інші російські активи за кордоном, які можна арештувати та згодом використати для компенсації.
– Росія відмовилася виплатити $5 млрд. Але приклад Фінляндії покаже Росії, що вона все ж буде змушена заплатити. Фінляндія є лише однією з юрисдикцій, де Нафтогаз агресивно переслідує російські активи. Розпочато публічні провадження в США та Англії, а також в інших юрисдикціях, які поки залишаються конфіденційними, – сказав партнер юридичної компанії Covington Девід Пінскі.
У підсумку з Росії в рамках цієї справи можуть стягнути ще більше, адже за несплату коштів передбачені відсотки, які продовжують нараховувати до повної виплати компенсації.
Очільник Групи Нафтогаз Олексій Чернишов наголосив, що реальний досвід арешту активів Росії має надихнути інші українські компанії позиватися до суду та добиватися відшкодування.
Як наголосили у компанії, йдеться саме про компенсацію за збитки та втрачене майно Групи Нафтогаз внаслідок пошкодження чи знищення, а не про відмову від вкрадених Росією активів.