Наталя Луценко, Спеціальна кореспондентка міжнародного відділу програми Факти ICTV
Оксана Лотоцька, журналістка програми Факти ICTV
Ірина Гамалій, редакторка сайту
Втративши трубопровідні поставки газу, Росія за підсумком минулого року вийшла на друге місце із забезпечення європейських країн скрапленим газом після США.
Хоча це невеликі обсяги, європейські видання здивовані такою прудкістю країни-агресорки, яка прагне знову відвоювати собі чільне місце на європейському ринку і підсадити континент на газову голку.
Ситуативно у Росії нині непогані перспективи. Що повертає країну-агресорку на європейський ринок і дає рублі, які вбивають українців – у сюжеті Олени Астахової, Наталі Луценко та Оксани Лотоцької.
Вбивча війна в Україні триває, а європейці не квапляться з санкціями на російський природний газ, який живить військову потугу РФ.
Окрім супротиву Угорщини та Словаччини, країнам ЄС потрібен газ, бо через війну в Україні вони на три чверті скоротили покупку палива від Газпрому.
Однак Москва знайшла лазівку і суттєво збільшила продажі свого скрапленого газу в Європу.
– Те, що ми спостерігаємо цього року, викликає здивування. Замість того, щоб поступово скорочувати імпорт російського скрапленого природного газу, ми його збільшуємо, – заявила аналітикиня Інституту економіки енергетики та фінансового аналізу Анна Марія Яллер-Макаревич.
Торік ЄС отримав майже 23 млн тонн російського скрапленого газу, у 2023 році – 21 млн тонн. Хоча це майже вдвічі менше, за найбільшого постачальника – США – але за обсягами РФ займає друге місце.
Очікувалося, що США можуть стати альтернативним постачальником і замістити частку, яку постачала РФ. Однак нещодавні події у вигляді тарифної війни адміністрації Дональда Трампа ускладнили цей процес і роблять з Америки ненадійного постачальника, на який ЄС буде остерігатись покладатись повністю.
У п’ятірці топ постачальників СПГ до Європи також Алжир, Катар і Норвегія. Великий потенціал у Катару, але країна має розбіжності з ЄС щодо декарбонізації і прав людини.
Поки сторони намагаються порозумітись, росіяни отримали додаткову нішу для того, щоб заповнити брак скрапленого газу на європейському ринку своїм газом, на який немає санкцій.
Минулого року найбільше прийняли російського газу у французських портах Дюнкерк і Монтуе, Бельгійському Зебрюгге, іспанському Більбао у терміналі Нідерландів.
Після доставки газовозами до терміналів скраплене паливо регазифікують і закачують до трубопроводів. У перерахунку на традиційні кубометри, Європа торік використала понад 5 млрд кубів російського скрапленого газу із загального річного споживання 330 млрд.
– 5 млрд з 330 млрд – це мізерна величина. Але тут важлива тенденція, і вона має місце до зростання, – прокоментував Михайло Гончар, президент Центру глобалістики Стратегія XXI.
Для Росії європейський ринок скрапленого газу – фактично і стратегічно номер один у минулорічних поставках. Навіть до Китаю постачається втричі менше.
– Варто пам’ятати, що, зазвичай, Росія демпінгує і пропонує своїм покупцям значно дешевшу ціну порівняно з ринковими, що також стримує відмову від російських енергоносіїв, – зазначила Юлія Павицька, керівниця санкційного напрямку аналітичного центру Київської школи економіки.
Росія відправляє скраплений газ до Європи з Ямальського півострова. Продають його європейські компанії – зокрема німецька Сафе, французька Тоталь і російська Новатек через посередників.
Західні компанії понад десять років тому інвестували у видобуток цих родовищ, і Володимир Путін дозволив не сплачувати податки до бюджету через складні арктичні умови. Розплачуються з інвесторами газом.
– Таким чином, вони компенсували свої затрати в будівництво потужностей, щоб розплатитися з європейськими компаніями які брали участь у розробці родовищ за інвестиції, – прокоментував Геннадій Рябцев, експерт з енергетичних питань.
Наявність європейських компаній у ланцюгу поставок СПГ – додаткова причина не накладати санкції на російське паливо. А ще кабальні умови росіян у контрактах – бери або плати. До цього апелює зокрема німецька Сафе.
У публічних заявах ця компанія посилається на те, що між Сафе і російським Новатеком є довгострокові зобов’язання, довгостроковий контракт з Ямал СПГ, яке обмежує їх різко припинити ці поставки.
Тож європейці нині міркують, як бути з газом за прийнятною ціною і не стимулювати агресора. Газова голка для Європи – болюче питання. На цьому паливі зав’язані енергетика, промисловість і побутові споживачі.
– Вони відмовлялись від споживання вугілля, Німеччина – від використання атомної енергії. Тому всі маневрові потужності, які забезпечували газом який вважали перехідним паливом…, – сказав Геннадій Рябцев.
Однак попри все, європейці, сподіваємось, все ж усвідомили справжню ціну та обличчя російського бізнесу.
– Урок є урок. У Європі зрозуміли, як дорого потім обходиться так званий дешевий російський газ. Проте буде інтерес на рівні компаній, які мали багаторічну співпрацю з Росією та Газпромом, – підсумував Михайло Гончар.