Статті
, Відеоредактор

Розплата Росії та доля миротворчої місії: ключові теми YES2017

Гарячі та геополітичні дискусії лунають сьогодні на конференції Ялтинська європейська стратегія, організованій за підтримки фонду Віктора Пінчука.

Сьогодні тут виступали політики, економісти, філософи, художники, президенти і нобелівські лауреати. У всіх одне запитання – що чекає світ у майбутньому, що можемо зробити вже сьогодні, і де місце України в цьому мінливому світі.

– Я не знаю, коли Крим повернеться до України. Мабуть, це не трапиться наступного року. Але ми всі сподіваємося, що це станеться скоро. І проведемо нашу конференцію у Ялті. У мене є пропозиція вже зараз до голови правління YES Александра Кваснєеського – у заключній промові встановімо традицію і казатимемо: “До наступного року у Ялті”. І тим часом спробуємо знайти прагматичні способи, як туди повернутися, – говорить засновник YES Віктор Пінчук.

Кремль має віддати награбоване – і Крим, і окупований Донбас, – переконаний президент Петро Порошенко.

Він нагадав – зараз в Криму переслідують кримських татар, лише за національною ознакою і зв’язки з Україною.

Глава держави оголосив про створення групи друзів, щодо повернення Криму, про це він говоритиме наступного тижня в ООН, де також оголосить про стратегію – ввести на Донбас миротворців під егідою Об’єднаних Націй.

Росія під тиском санкцій, нібито, пішла на компроміс і сама запропонувала миротворців – натомість, а другий президент України і представник у Тристоронній контактній групі в Мінську Леонід Кучма вказує – Кремль має на меті ввести в оману світову спільноту – і пропонує розмістити миротворців лише на передовій, Київ наполягає – на всій окупованій території і, зокрема, на україно-російському кордоні, щоб припинити постачання на Донбас зброї та найманців.

У залі виникла дискусія і президенту ставлять гострі питання – наскільки ефективними будуть миротворці.

– Миротворці – не панацея, це один з інструментів, але я не хочу сидіти і чекати, захоче Путін забрати війська з Донбасу ,чи ні, – коментує Порошенко.

Джон Керрі згадував – США довго обирали, як реагувати. Зрештою – спільна позиція заходу із запровадження санкцій виявилася дієвою.

– Санкції підвищують ціну агресії. Але зараз треба перевірити, що пропозиції Росії – не пастка, треба перевірити об’єктивність, – говорить Джон Керрі.

На дебатах згадали – Україна відмовилися від ядерної зброї в обмін на гарантії безпеки за Будапештським меморандумом. Однак Росія своїх обіцянок не виконала, і дедалі більше країн у світі хочуть отримати ядерну зброю – перестраховуючись перед нападом.

Дивіться: Світові лідери серед помідорів: як відкрився YES2017

США та Британія запровадили санкції проти Ірану, і водночас запропонували економічні вигоди –  політика батога і пряника привела до відмови Тегерана від ядерної зброї.

Чи конкурентна Україна як держава на глобальному ринку?

Нагадаємо, 14 вересня у Києві стартувала 14-та щорічна зустріч Ялтинської європейської стратегії (YES). Тема: Чи став світ новим? І що це означає для України? Факти ICTV ведуть пряму відео онлайн-трансляцію з форуму.

YES2017
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка