Таліби відкрили вогонь по мітингувальниках у Джалалабаді: є убиті та поранені
У великому афганському місті Джалалабад, що в провінції Нангархар, таліби відкрили вогонь по мітингувальниках під час акції на підтримку національного прапора Афганістану. Є убиті та поранені.
Сотні людей вийшли на протести із національними стягами в руках.
Місто не може змиритися з тим, що таліби знімають прапор Афганістану, замінюючи його на прапор ісламського руху Талібан.
Гучними вигуками зустріли в аеропорту Кандагара й лідера “політичного крила Талібану”. Абдель Гані Барадар був фактичним керівником Афганістану до приходу американських військ. Та вже 20 років перебував у вигнанні. Тепер він може очолити країну.
Та поки тривають переговори, Талібан обіцяє мирним жителям спокійне життя.
– Здобуття свободи – право будь-якого народу. Афганці скористалися своїм законним правом: після 20 років джихаду змогли повернути собі свободу й очистити країну від окупації та окупантів, – зауважує речник руху Талібан Забіхулла Муджахід.
Усім мирним жителям таліби гарантують безпеку, а держслубовцям пообіцяли загальну амністію. Крім того, Талібан готовий забезпечити права жінок у межах законів шаріату.
Тим часом ЗМІ повідомляють про звірства представників нової влади. Так, жінку, яка вийшла на вулицю без паранджі, вбили на очах усього села за порушення законів шаріату.
Талібан також запевнив, що не перешкоджатимуть роботі ЗМІ, якщо преса не йтиме проти національних інтересів. Та й ретельно стежитимуть за порядком.
– Ми цілодобово охороняємо вулиці столиці. Будемо намагатися, щоб наші люди жили щасливо й для цього будемо присікати спроби влаштувати безлади та пограбування, – обіцяє командир талібів Таїб.
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель після спеціальної зустрічі міністрів закордонних справ заявив, що Євросоюзу доведеться вести діалог із Талібаном.
ЄС прагне запобігти хвилі масової міграції з Афганістану в майбутньому. Визнавати офіційно владу талібів у Брюсселі не поспішають та стверджують, що все буде залежати від того, наскільки мирним буде Талібан і як там дотримуватимуться прав людини.
– Талібан виграв війну, тому нам доведеться говорити з ними і якнайшвидше, аби попередити гуманітарну й міграційну катастрофи. Цей діалог також має зосередитися на запобіганні появі іноземної терористичної присутності в Афганістані, – говорить головний дипломат ЄС Жозеп Боррель.
В Афганістані нині немає українських військових, там залишаються лише приватні особи.
Очільник МЗС Дмитро Кулеба просить не поширювати фейки про те, що нібито 12 українських військових залишили напризволяще в Афганістані.
– Насправді це приватні особи, переважно льотчики, які за міжнародним контрактом працюють на компанію, пов’язану з ООН. Так склалося, що разом із сотнями громадян інших країн вони опинилися заблокованими на одній із військових баз поблизу Кабула.
Хлопців вивеземо або ми, або компанії, за чиїм контрактом вони та інші іноземці працювали на базі. За будь-яким сценарієм ми надаватимемо повну підтримку, – пояснює він.
Організувати виліт з Кабула – дуже непросто. Літаки Німеччини та Нідерландів планували забрати сотні співгромадян, та повернулися напівпорожніми. У пасажирів не було можливості потрапити на територію аеропорту. Тож тисячі іноземців в очікуванні домовленостей про безпечний виліт з Афганістану.
Фото: Getty Images