PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Андрій Новак
Автор: Андрій Новак

Інфляція, девальвація гривні чи збільшення доходів: що закладено у бюджеті 2020

14 листопада Верховна Рада ухвалила бюджет на 2020 рік в цілому.

За держбюджет 2020 проголосували 280 народних депутатів. Серед них 241 депутат від Слуги народу, ще 20 позафракційних.

Бюджет 2020 року є повною структурною ксерокопією бюджету на 2019 рік, де до кожної статті додали показник інфляції. Він побудований на бюджетній резолюції попереднього уряду, яка була представлена навесні цього року. І оскільки міністр фінансів залишився той самий, не дивно, що держбюджет не зазнав суттєвих змін, – розповідає економіст Андрій Новак.

Змін в економіці, як мінімум у 2020 році, очікувати не варто. Є мінімальні нововведення – гральний бізнес, бурштин. Але по-перше, ще не має законодавчої бази, по-друге – у перші роки ці впровадження не дадуть тих очікуваних доходів, на які розраховує уряд.

Читайте: Бюджет України на 2020 рік: чи чекати українцям позитивних змін

У будь-якому разі це незначні суми, як для обсягу державного бюджету України.

Курс гривні

У першому варіанті законопроекту про державний бюджет курс був закладений на рівні 28,2 грн за долар. Наразі в ухваленому варіанті – 27,5 грн. Ця цифра стосовно сьогоднішнього ринкового курсу означатиме девальвацію гривні на 10%.

Це дуже тривожний знак, оскільки поки триває девальвація, відбувається девальвація наших доходів, що знижує купівельну спроможність. А це означає звуження внутрішнього ринку.

В документі ключові макропоказники суперечать одне одному.

Для девальвації гривні немає жодних підстав. Є всі фінансові та економічні можливості для забезпечення стабільності курсу, адже це основа загальноекономічної стабільності та фундамент для економічного зростання.

Читайте: Бюджет 2020 року – скільки будуть платити ФОП

Приватизація

У 2019 році від приватизації Україна отримала десь 400 млн грн, хоча у бюджеті було закладено 22 млрд грн.

12 млрд грн виглядають більш реалістично, хоча навіть цю суму зібрати буде надзвичайно складно, враховуючи те, що Україна для усього світу – держава, на території якої відбуваються воєнні дії. Відповідно, ми держава з підвищеними ризиками та мінімальною вартістю активів.

У первинному варіанті закладали 5 млрд грн, а до другого читання ця сума збільшилась на 125%.

Доходи від приватизації зросли, щоб збільшились загальні доходи у бюджеті 2020 аби зменшився дефіцит. Це потрібно для того, щоб у переговорах з МВФ апелювати до того, що дефіцит не дуже великий і у межах безпечної норми. Тобто все робиться для отримання наступної програми та траншу від Міжнародного валютного фонду.

Але такий самообман повертається бумерангом впродовж самого фінансового року, і тоді доведеться терміново гасити пожежу та долучати новий борговий ресурс, щоб латати бюджетні діри.

Читайте: Що нас чекає у 2020 році: як закладені в бюджеті цифри вплинуть на життя українців Бюджет 2020. На скільки зросте мінімальна зарплата та чи будуть субсидії Курс гривні на 2020 рік - Милованов назвав два сценарії

Девальвація гривні на 10% підвищить ціни на всі імпортні товари (побутова техніка, автомобілі, обладнання). Все це підживить інфляцію, адже навіть енергоресурси на нашому ринку переважно імпортні, починаючи від газу та закінчуючи пальним.

Читайте: Державний бюджет 2020: як ми будемо жити у наступному році

Тобто якщо починається ланцюгова реакція підвищення цін від енергоресурсів до усієї техніки, то втримати інфляцію у тих оптимістичних межах, які вказує уряд у бюджеті 2020, не вдасться.

Бюджет на 2020 рік ухвалений як самоціль, але це інструмент реалізації економічної стратегії.

Уряд почав з бюджету, хоча це мав бути третій крок. Перший – це економічна модель. Другий – секторальні програми розвитку, а третій – ухвалення бюджету для забезпечення цих секторальних програм.

Автор: Андрій Новак, економіст. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка