PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Катерина Одарченко
Автор: Катерина Одарченко

Бюджет України на 2020 рік: чи чекати українцям позитивних змін

Верховна Рада ухвалила державний бюджет на 2020 рік у другому читанні та в цілому.

Держбюджет 2020 підтримали 280 народних депутатів.

Під час презентації бюджету Олексій Гончарук заявив, що уряд шукає додаткові ресурси не у підвищенні податків, а у зменшенні витрат на державу, подоланні корупції, зменшенні тіньового сектору економіки. Також Кабмін вирішив зменшити на 10% адміністративні витрати на обслуговування і діяльність уряду і центральних органів виконавчої влади.

Загальні цифри

З 1 195 млрд гривень держбюджету у наступному році 424 млрд буде витрачено на погашення боргів і їх обслуговування, 294 млрд – на соціальні виплати та пенсії, 258 млрд – на освіту та медицину, 246 млрд грн – на безпеку та оборону.

Також українська влада планує отримати додаткові 12 млрд грн у бюджет завдяки великій та малій приватизації, 3 млрд грн – після легалізації азартних ігор, 7,5 млрд грн – завдяки Державному фонду регіонального розвитку, 2 млрд грн надасть соціально-економічний розвиток, а 1,8 млрд грн – національні інвестиційні проекти. Дефіцит бюджету складатиме 2% від ВВП.

Окрім зменшення витрат на держсектор, цьогорічний бюджет та бюджет на 2020 рік мало чим відрізняються.

Порівняння з бюджетом 2019 року

Витрати на медицину збільшились на 15 млрд грн. Серед нововведень – закупівля 470 карет швидкої допомоги та створення 25 нових відділень швидкої.

Витрати на освіту на 16,4 млрд більше, ніж у бюджеті 2019 року та передбачена грошова підтримка молодим вчителям. У сфері соціального забезпечення з нового – виділення 806 млн для збільшення надбавки на догляд одиноким пенсіонерам старше 80 років.

Як розвиток пропонують програми мобільності молоді (500 млн з бюджету) та розкриття туристичного потенціалу (240 млн).

Бюджет 2020 року дуже нагадує бюджет за 2019 рік – дуже стриманий та обережний. Державний бюджет на минулий рік складався з урахуванням багатьох обмежуючих факторів, наприклад, президентські та парламентські вибори, пікові виплати зовнішніх боргів, тому в цілому його стриманість була виправдана.

Зараз же уряд, що працює 24/7 та має амбітні плани щодо реформування держави, мав би представити відповідно більш амбітний бюджет, а не фактичну копію попереднього.

Ми бачимо проблему, що різні складові частини нового уряду живуть окремо одна від одної. Уряд хоче збільшити темпи зростання ВВП та постійно каже про залучення іноземних інвестицій, проте не хоче розвивати реальні драйвери економіки.

Оборонка

В оборонній сфері бюджет на 2020 рік також не виглядає як бюджет інвестицій чи бюджет переозброєння.

Читайте: Бюджет 2020: основні цифри оновленого документа

Виділених коштів у найкращому випадку вистачить на купівлю патронів чи заміну запчастин. Хоча Військово-промисловий комплекс (ВПК) – це сфера, куди можна вкладати гроші, оскільки вони навіть не вплинуть на інфляцію. Вони будуть пов’язані у товарі, який не можна просто так вкинути на ринок.

Будь-які гроші, що приходять у ВПК, одразу ж стають пов’язані з виробництвом та з суміжними фірмами.

Державний борг

Обсяг виплат за держборгом у наступному році оцінюється у 282,1 млрд грн ($10,3 млрд) – погашення основної суми та 141,5 млрд грн ($5,1 млрд) – виплата відсотків.

Читайте: Державний бюджет 2020: як ми будемо жити у наступному році 

Міністр фінансів Оксана Маркарова під час виступу у Раді заявила, що через рік чи два держборг перестане бути проблемою. При цьому, раніше Маркарова повідомила, що до кінця 2019 року Україна має погасити 50 млрд грн державного боргу.

Позбавлення від державного боргу можливо у двох варіантах.

Перший варіант – це продовжувати співпрацю з МВФ, виконувати боргові зобов’язання та отримати нові транші. Як наслідок, рефінансування за рахунок випуску нових паперів.

Другий варіант – припинення співпраці з МВФ та можливий дефолт за зовнішніми боргам. Погашувати валютні борги тільки за рахунок внутрішніх запозичень буде складно, або ж неможливо: на ринку просто недостатньо вільної гривневої та валютної ліквідності.

Читайте: Місія МВФ в Україні: на яких умовах буде новий транш

У будь-якому разі боргова яма, у якій знаходиться Україна, потребує довгострокової стратегії, а заяви про рік-два – це популізм.

Для того, щоб Україна нарешті вибралась з економічної ями, треба розробити стратегію розвитку на кілька років. Інвестувати щонайменше 12 млрд грн в економіку. А для цього потрібно розвивати економічні кластери, яких в Україні немає і їхнє будування у бюджеті-2020 не передбачено.

Автор: Катерина Одарченко, політтехнолог, партнер компанії SIC Group Ukrainе, Member of International association of political consultants (IAPC).

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка