9 січня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що український літак в Ірані збила ракета.
Канадські розвідувальні дані з кількох джерел вказують на те, що Boeing-737 МАУ був випадково збитий іранцями.
Услід за Трюдо прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон сказав, що існує багато інформації, яка доводить причетність Ірану до збиття українського літака МАУ у Тегерані. Окрім того він провів телефонну розмову із Зеленським та пообіцяв усю можливу підтримку Сполученого Королівства.
Читайте: Точно не техніка: у Трампа є підозри через падіння літака МАУ
Під час розмови президента України та прем’єр-міністра Великої Британії американські ЗМІ оприлюднили інформацію, що версію про збиття літака ракетою почали підтверджувати посадовці у Вашингтоні, а згодом з’явилось і відео, на якому зафільмовано падіння українського літака.
За словами Дональда Трампа, хтось міг припуститись помилки з іншого боку. А під час прес-конференції президент США натякав на те, що літак був збитий ракетою, а сталось це через помилку іранських військових.
Така обережна заява на тлі подій попередніх днів означає, що США не бажають ескалації конфлікту, – розповідає політтехнолог Юрій Подорожній.
Ключовим в усіх трьох заявах стало підтвердження версії про ракетний обстріл та ключовим в них є те, що літак іранські ППО збили помилково.
Читайте: Відео ракетного удару знято в місті, де впав літак МАУ – Bellingcat
Офіційний Тегеран запросив до участі у розслідуванні катастрофи Boeing-737 МАУ представників США та інших країн, що свідчить про готовність шукати компроміс та бажання не загострювати ситуацію у регіоні.
За великим рахунком Іран не зазнає глобальних втрат саме від цієї події. Все залишиться у попередньому статусі кво. Трамп не має підтримки військового конфлікту всередині країни.
Окрім того, європейські союзники США ніколи не підтримували риторику президента Трампа щодо Ірану, який в односторонньому порядку вийшов із так званої ядерної угоди. А тому робити висновки про те, якими будуть остаточні наслідки для Ірану внаслідок авіакатастрофи літака МАУ у Тегерані можна буде після завершенні розслідування трагедії.
Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку.