27 грудня указом президента з посади голови ДБР було звільнено Романа Трубу.
Наступним указом виконувачем обов’язків голови бюро Зеленський призначив народного депутата від Слуги народу Ірину Венедіктову.
Про те, що Романа Трубу звільнять, стало зрозуміло після того, як Верховна Рада підтримала президентський законопроект про перезавантаження ДБР, який передбачав дочасне припинення повноважень чинного голови та його заступників, – розповідає політтехнолог Юрій Подорожній.
За свою каденцію, яка тривала трошки більше року, Роман Труба потрапляв у різноманітні скандали. Вони були пов’язані з внутрішньою боротьбою всередині Офісу президента за вплив на правоохоронну систему та ДБР.
Власне, і Володимир Зеленський був незадоволений роботою ДБР. Насамперед тому, що очікування суспільства на швидкі “посадки” не виправдано. А це б’є по рейтингу президента.
Окрім того, Роман Труба пережив значну інформаційну атаку, яка почала розгортатись в telegram-каналах, наближених до Офісу президента. Вона мала на меті підштовхнути главу держави до ухвалення “правильного рішення”.
Президент, після ухвалення закону 3 грудня, майже місяць тягнув із новим призначенням, хоча прізвище нового голови ДБР обговорювалось експертами та політиками весь цей період.
Виконувати обов’язки голови ДБР Володимир Зеленський призначив голову Комітету з питань правової політики Ірину Венедіктову.
Читайте: Хто така Ірина Венедіктова – біографія та декларація
Вона не нова людина у правоохоронній системі. До обрання у Верховну Раду Ірина Венедіктова працювала завідувачем кафедри ХНУ ім. Каразіна, має докторську ступінь та звання професора. Також була членом науково-консультативної ради, арбітром Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті України та суддею Третейського суду у медичних справах. Окрім того, вона є капітаном поліції, але на відміну від чоловіка, який працює у кіберполіції, звання вона отримала за освітянською лінією і ніколи не працювала у поліції.
Ймовірно, Ірина Венедіктова є головним претендентом на повноцінне затвердження на посаду без додатку виконуюча обов’язків.
Вона демонструє свою пряму відданість президенту, а старі зв’язки та інтереси відмітає. Тому призначення Венедіктової на посаду голови ДБР – це пряма відповідальність Зеленського, який до неї досить прихильно ставиться, незважаючи на харківське минуле, що прямо вказує на її появу з орбіти Авакова.
Однак для ДБР мати на чолі установи керівника, який тимчасово виконує обов’язки, є ризикованим рішенням. Насамперед з точки зору функціональності такого складного органу.
Автор: Юрій Подорожній, політтехнолог, експерт Українського центру суспільного розвитку.