PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ілія Куса
Автор: Ілія Куса

Санкції проти Ірану: Трамп іде шляхом тупого шантажу

5 листопада набули чинності санкції Сполучених Штатів Америки проти Ірану. Незгоду з відновленням американських санкцій вже висловили в ЄС і заявили, що створять механізм для їх обходу.

Протистояння між Європою та США відбувається давно. Підписанти ядерної угоди – Франція, Велика Британія, Німеччина, Росія та Китай не просто засудили рішення США щодо Ірану, але й заявляли багато разів, що не припинять співпрацю з Іраном, або ж мінімізують її, але з перспективою створення альтернативних фінансових механізмів, які дозволять обходити санкції на міжнародному і законодавчому рівнях.

Відповідні зміни в законодавстві внесені ще у вересні і найближчим часом очікується створення Євросоюзом фінансового органу, який дозволить обходити американські санкції.

Скоріше за все, це виглядатиме як розрахунково-кліринговий центр, який дозволить здійснювати фінансові трансакції і, які будуть проходити не через руки іранців, а через посередників. Таким чином формально порушуватимуть американські санкції.

Іранське питання вбило сильний клин у трансатлантичні стосунки і зблизило Європу з геополітичними супротивниками США – Китаєм та Російською Федерацією.

Читайте: Санкції США проти Ірану: чорний список розширили на 700 людей

Наразі Трамп іде шляхом тупого шантажу. Він заявив, що проти будь-яких європейських компаній, що продовжуватимуть працювати з Іраном, будуть запроваджені санкції на території Сполучених Штатів Америки. Оскільки чимало європейських великих корпорацій мають бізнес в США, значна частина підприємств покинули іранський ринок.

Якщо розглядати дані санкції з погляду міжнародного права, вони сумнівні з погляду законності їхнього застосування. Оскільки односторонні американські санкції не можуть бути використані для тиску на інші держави. Вони не затверджені міжнародною спільнотою, Радою безпеки ООН, яка має видавати мандат на подібні санкції.

Нещодавно Міжнародний Суд ООН у своєму рішенні підтвердив цю тезу, назвавши санкції каральними та зобов’язав США їх послабити. Звісно, Сполучені Штати проігнорували рішення суду.

Це просто шантаж і Вашингтон робить ставку на те, що європейці побояться іти на пряму конфронтацію із США і створювати незалежні від американської фінансової системи органи, які послаблюватимуть американський долар у світі. Так, як, наприклад, зробила Росія, Індія та Китай – домовились з Іраном працювати в національній валюті.

Утім, Франція та Німеччина підуть на такий крок, можливо не зараз і не завтра, а у перспективі. Якщо, наприклад, ситуація затягнеться.

Внутрішнього загострення в самому Ірані не відбудеться. Протести, які відбулися на днях – це провладні демонстрації проти дій США.  

Читайте:  США відновлюють санкції проти Ірану

Загострення не буде по тій простій причині, що Іран знає, що таке санкції. Вони вже бути в ізоляції, навіть в сильнішій, ніж зараз. Санкції до 2015 року були міжнародними, їх затверджувала Рада безпеки ООН і підтримали їх навіть Китай та Росія.

Односторонні американські санкції слабкіші. Тому наразі в Ірану більше поле для маневру. Внутрішня ситуація в Ірані не є конфліктною, оскільки між різними фракціями в іранській політиці існує певний консенсус щодо протистояння з Америкою. Це у свою чергу мобілізує всіх людей навколо держави, змушує їх гуртуватись разом проти спільного ворога.

Автор: Ілія Куса, експерт з міжнародної політики Українського Інституту Майбутнього. 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка