PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ольга Йосипчук
Автор: Ольга Йосипчук

Сенсорна кнопка у новій Раді: чи запрацює система

Голова Верховної Ради Андрій Парубій пообіцяв, що до початку роботи нового парламенту у систему Рада вмонтують спеціальну сенсорну кнопку, яка допоможе боротися з кнопкодавами.

На мій погляд, переобладнати систему не так просто, тим паче у такий короткий термін. Зробити це за місяць до початку роботи нового скликання Верховної Ради за бюрократії – на межі фантастики.

Можливо, Парубій хоче заробити бонусів для себе та партії перед виборами, адже за п’ять років руки до цього не дійшли, а тут раптом взялися впроваджувати зміни, про які численні громадські організації кричали роками.

По-перше, для такої процедури потрібен час, адже систему треба встановити і відтестувати, щоб вона працювала без перебоїв. Навіть за наявності програми та готових чіпів система має пройти тестування та вдосконалення.

Будь-який старт-ап потребує вдосконалення у процесі роботи. Так показує практика. Не є винятком і демонтаж старої системи Рада, яка зовнішньо не передбачає місце для сенсорної кнопки. Тому, можливо, треба буде встановлювати повністю нову систему для голосування, де буде сканер.

По-друге, це коштуватиме декілька десятків мільйонів гривень.

Точну суму наразі назвати складно, але можна припустити, що сканери та софт для них дорогі. Якщо ще й міняти панелі та демонтувати стару Раду, то йтиметься про збільшення суми у два-три рази.

Це не малі гроші і їх потрібно закладати в бюджет заздалегідь. Сам перерахунок коштів та підписання договорів займає декілька місяців.

Читайте: Вибори 2019: як українцям проголосувати за кордоном Коли стануть відомі результати виборів у Верховну Раду 2019 Вибори до Ради: букмекери назвали фаворитів

По-третє, потрібно ухвалити ще низку законів, які і так припадають пилюкою у комітетах роками. Це закони та поправки про персональне голосування за допомогою сканера відбитка пальця і ті, які змушуватимуть народних депутатів голосувати та реєструватися у системі, що посилюватимуть відповідальність за прогули.

Ми розуміємо, що народні обранці напишуть певну кількість поправок до закону, щоб його знівелювати. Окрім того, існує ризик створення сторонніх носіїв у вигляді картки або флешки, як у голівудських фільмах, де підробляють відбитки пальців.

Ці сторонні носії легко зможуть обманювати систему, а кнопкодавство відбуватиметься через картку, флешку чи смартфон.

Читайте: Кримінальна відповідальність за кнопкодавство – в АП підготували законопроекти

На мій погляд, ефективніше впроваджувати закони, які автоматично відкликатимуть народного депутата, який пропустив два-три засідання, а також тих, хто не ефективно працює, наприклад, за півроку не вніс жодного закону на розгляд.

Технічна зміна системи мало що дасть. Це як заміна моделі телефону – функціонал той самий, а корпус інший та й ціна вища.

Автор: Ольга Йосипчук, політолог, фандрейзер, засновник ГО НЕО Лідери.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка