
Голова Палати представників у Конгресі США Майк Джонсон не погодився на пропозицію щодо продовження роботи обох палат американського парламенту ще на тиждень, щоб ухвалити додаткове фінансування для України перед Різдвом.
Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр під час брифінгу, а згодом прокоментував координатор Ради нацбезпеки США Джон Кірбі.
– Як ви чули вчора від президента, американський народ не відвертатиметься від України та її боротьби за свободу проти тиранії. Водночас спікер Джонсон сказав, що Палата представників завершить свою роботу завтра без узгодження питань кордону, без фінансування Ізраїлю, без фінансування нагальних потреб для України, – зазначила Жан-П’єр.
Вона наголосила, те, що Палата представників йде на канікули, лише заохотить агресорів у всьому світі, оскільки за діями Конгресу США спостерігають у Москві, Пекіні й Тегерані.
– Республіканці з Палати представників не повинні повертатися додому на свята, коли потрібно зробити життєво важливі кроки задля безпеки Сполучених Штатів і світу, – наголосила Карін Жан-П’єр.
Своєю чергою, відповідаючи на запитання про коментарі Путіна, Джон Кірбі, речник Ради національної безпеки США, послався на вимоги республіканців у Вашингтоні посилити контроль на південному кордоні США як частину будь-якої угоди про надання більшої допомоги Україні.
– Я дуже сподіваюся, що ті республіканці в Палаті представників, які місяцями тримали в заручниках критично важливу допомогу Україні, почули послання Путіна голосно й чітко… Замість цього вони їдуть додому на свята, тоді як українці знову повертаються в бій, – заявив Кірбі в четвер у Білому домі.
Сенат працюватиме на канікулах
Зі свого боку, сенатори-демократи відмовилися йти на свята. Сьогодні, 14 грудня, вони допрацьовують до кінця дня, матимуть три вихідних, після чого повернуться в понеділок.
Чак Шумер, лідер демократів у Сенаті заявив, що згодом оголосить розклад.
– Ми повинні це зробити, – сказав він.
Перспективи того, що обидві палати ухвалять рішення про допомогу Україні до кінця року, зменшилися, але переговори, що тривають, відчиняють двері для ухвалення рішення Сенатом наступного тижня. Це чинитиме тиск на Палату представників, яка вже залишила Вашингтон до січня, та змусить її діяти на початку наступного місяця.
Джон Тьюн, другий за рангом лідер республіканців у Сенаті, попередив, що законодавцям ще доведеться пройти довгий шлях до досягнення угоди.
Раніше президент Джо Байден запропонував зміни до прикордонної політики США, що підвищує шанси на укладення двопартійної угоди щодо імміграції та допомоги Україні. За словами сенатора-республіканця Тома Тілліса, ця пропозиція надасть президенту розширені повноваження щодо депортації мігрантів після того, як певна кількість нелегальних мігрантів перетне кордон.
Прихильники жорсткої лінії серед республіканців заявили, що ця пропозиція є занадто м’якою. Демократи тим часом розділилися на тих, хто бачить можливості для поступок у питанні кордону, та прогресистів, які закликають Байдена відкинути вимоги Республіканської партії.
Шумер заявив, що Сенат проведе голосування щодо допомоги Україні наступного тижня, навіть якщо угода не буде досягнута. Минулого тижня республіканці заблокували голосування щодо пакету допомоги, оскільки він не включав прикордонні обмеження, яких вони вимагали.
Крім того, сенатор-демократ Майкл Беннет продовжує затягувати голосування за деякими процедурами, щоб не дати республіканцям з Сенату піти на перерву. За це його розкритикував республіканець Тед Круз. Беннет у відповідь згадав Крузу, як республіканці влаштували шатдаун у 2013 році.
Консенсус у Конгресі США
Наразі для України важливим є те, щоби наступного тижня переговорна група з міграційної реформи в Конгресі США, до якої підв’язана допомога Україні, дійшла згоди, а республіканці повернулися в понеділок.
У такому разі Палата представників, яка йде на свята, зможе проголосувати за нього вже в першій половині січня. До цього моменту новий бюджет з допомогою для України узгоджено не буде.
Проте республіканець Джон Корнін скептичний щодо того, що до угоди можна дійти наступного тижня, мовляв, для цього надто мало часу.
Прихильники республіканців також незадоволені, адже саме республіканці наголошували на терміновості міграційної реформи, а тепер вони кажуть, що замало часу і хочуть йти відпочивати.