Норвегія виявила радіаційне забруднення біля кордону з РФ: що відомо

На початку вересня норвезьке агентство з радіаційної та ядерної безпеки (DSA) зафіксувало ізотопи радіоактивного цезію-137 на двох станціях біля кордону з Росією.
Походження радіоактивного забруднення поки невідоме.
Про це повідомляє The Barents Observer.
Радіоактивне забруднення на кордоні Норвегії з РФ: що відомо
Радіоактивний цезій-137 з’явився в пробах двох станцій радіаційного спостереження Норвегії – Векшеф’єлль (між 9 і 12 вересня) і Сванховд (9-16 вересня).
Він утворюється як продукт ділення під час роботи ядерного реактора, зазначає видання.
Представник Норвезького агентства з радіаційної та ядерної безпеки Бредо Мюллер підкреслив, що концентрація цезію-137 вища за норму, але не становить ризику для людей або довкілля.
Він додав, що DSA проведе більше аналізів протягом наступних кількох днів, але там очікують, що вони покажуть ті ж результати.
За даними The Barents Observer, інші станції радіаційного спостереження на півночі Норвегії чи у фінській Лапландії за останній тиждень не виявили цезію-137.
Журналісти пишуть, що цей ізотоп утворюється як продукт поділу під час роботи ядерного реактора, тому одним із його джерел можуть бути російські підводні човни та криголами в Баренцевому морі, які використовують ядерні реактори.
Іншим джерелом, припускає Мюллер із Норвезького агентства з радіаційної та ядерної безпеки, можуть бути лісові пожежі: коли горять старі дерева, радіоактивні елементи, що залишились після аварії на Чорнобильській АЕС, можуть підніматися в повітря і розноситися вітром.