Що таке USAID, чим займається і чому агентство стало мішенню для адміністрації Трампа
Президент Дональд Трамп та його радник Ілон Маск розпочали масштабну перевірку Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). На час перевірок Трамп наказав зупинити всю зовнішню допомогу Штатів, хоча є певні винятки. А ось Ілон Маск погрожує повністю припинити діяльність незалежної держустанови, бо вона начебто не відповідає національним інтересам.
На сьогодні десятки керівників USAID відсторонили або звільнили, а штаб-квартиру у Вашингтоні зачинили.
Що таке USAID
Сполучені Штати є найбільшим донором офіційної допомоги у світі. Так, у 2022 фінансовому році США надали такої допомоги на 70 млрд доларів. Більшу частину цих грошей Америка передавала саме через USAID.
У 2023 фінансовому році гуманітарна допомога та допомога в цілях розвитку, перерахована через USAID, становила приблизно 43 млрд доларів.
Агентство USAID створили в 1961 році. У 1998-му Конгрес США встановив його незалежний статус.
USAID отримує політичні вказівки від Держдепартаменту США, проте не залежить від нього, а от адміністратор USAID підпорядковується держсекретарю. В агентстві працює близько 10 000 співробітників, більшість – за межами США.
Надання Америкою гуманітарної допомоги є таким собі інструментом зовнішньої політики США. Адже так Сполучені Штати спрямовують кошти у стратегічно важливі регіони, щоб запобігти гуманітарним кризам й загрозам національній безпеці.
– Економічний крах вільних, але менш розвинених країн, які зараз стоять на межі між стійким зростанням і економічним хаосом, був би катастрофічним для нашої національної безпеки, шкідливим для нашого процвітання і образливим для нашої совісті, – свого часу сказав президент Джон Кеннеді законодавцям.
USAID Україна: куди йде зовнішня допомога США
США через USAID надають фінансування підрядникам, неприбутковим організаціям, міжнародним організаціям та іноземним урядам.
Так, у 2023 фінансовому році (останні доступні дані) USAID фінансувало проєкти у близько 130 країнах світу. До десятки реципієнтів у порядку спадання увійшли Україна, Ефіопія, Йорданія, Демократична Республіка Конго, Сомалі, Ємен, Афганістан, Нігерія, Південний Судан та Сирія.
Окрім продовольчої та гуманітарної допомоги, USAID адмініструє й військову для Ізраїлю та Тайваню. У 2022 фінансовому році допомога США на підтримку миру і безпеки становила 18% від загального обсягу.
Варто зазначити, що іноземна допомога становить менше 1% федерального бюджету США. Водночас, згідно з опитуваннями, американці вважають, що Штати витрачають набагато більше, а дехто навіть думає, що допомога становить 25% їхнього бюджету.
Бюджет проєкту USAID Економічна підтримка України становить 350 млн доларів. У 2023 році проєкт USAID Україна підтримав 27 агрокомпаній, зокрема 16 приватних підприємств, Адміністрацію морських портів України та 10 фітосанітарних лабораторій Держслужби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
USAID – мішень для Трампа
Дональд Трамп у свій перший день на посаді президента наказав на 90 днів зупинити зовнішню допомогу США. Держсекретар Марко Рубіо зробив винятки для “життєво необхідної підтримки та оборонної допомоги” військовим партнерам Ізраїлю та Єгипту.
А ще Рубіо заявив, що може розпустити USAID. За його словами, деякі програми та бюро USAID можна інтегрувати в Державний департамент, а решту агентства ліквідувати.
Чому адміністрація Трампа критикує USAID
Замороження іноземної допомоги відображає політику Дональда Трампа, який заявляє, що Америка понад усе, а податки американців розтринькуються за кордоном на безглузду допомогу, яка не просуває інтереси США.
Інші республіканці звинуватили агентство USAID у фінансуванні абортів за кордоном, хоча закон 1973 року забороняє USAID робити це.
Ілон Маск, який очолює Департамент урядової ефективності (DOGE), назвав USAID “злочинною організацією, яка повинна померти”. До прикладу, адміністрація Трампа вказує, що через USAID виділило 50 млн доларів на презервативи для жителів у секторі Гази. Хоча жодних доказів такої допомоги не надала.
Гранти USAID – що на кону
США виділяють близько 29% від загального обсягу офіційної допомоги розвитку (ODA), яку надають 38 країн – донорів Організації економічного співробітництва та розвитку.
Наприклад, гуманітарна організація Лікарі без кордонів заявила, що заморожування американської допомоги призведе до незворотної гуманітарної катастрофи, яка зачепить мільйони людей у світі. Крім того, є ризик, що американська присутність у більшості країн, що розвиваються, зникне.
Багато законодавців-демократів вважають, що через припинення діяльності агентства USAID Китай може посилити свій вплив на Глобальному Півдні, де він вже вклав десятки мільярдів доларів у будівництво доріг, портів і залізниць.
Чи може адміністрація Трампа закрити USAID
Поки незрозуміло, чи має президент США одноосібне повноваження змінювати статус USAID.
Науково-дослідна служба Конгресу США заявила, що для скасування, переміщення або консолідації агентства USAID потрібен дозвіл Конгресу. Водночас президент може запропонувати або ж здійснити структурні зміни в USAID.
Законодавці-демократи й низка колишніх чиновників кажуть, що такий крок буде неконституційним, оскільки незалежність USAID підтверджена актом Конгресу. Тобто лише Конгрес може змінити статус агентства.
Республіканці мають більшість в обох палатах Конгресу. Проте демократи можуть гальмувати процес зміни законодавства, використовуючи такий засіб, як filibuster – тобто вимагати нескінченних дебатів у Сенаті.