
Журналіста, який 6 років працює у Парижі – пише про нормандський формат, політику, економіку та культуру, у Росії називають “шпигуном”.
Колеги Сущенка із Укрінформу називають затримання журналіста спланованою провокацією, а юристи і дипломати шукають шляхи “звільнення” українця.
Що сталося?
2 жовтня – у ЗМІ з’являється інформація про затримання в Росії кореспондента Національного інформаційного агентства Укрінформ Романа Сущенка.
З’ясовувати, де “запроторили” українця і організовувати “план порятунку” одразу беруться Міністерство закордонних справ і Міністерство інформаційної політики України.
Укрінформ і дружина журналіста наймають захищати Сущенка адвоката Марка Фейгіна.
Пізніше журналіст буде знайдений, і вже 1 жовтня Лефортовський суд Москви заарештує громадянина України Романа Сущенка на 2 місяці.
За що заарештували Сущенка
У Москві навішують на журналіста “шпигунську місію”, головною метою якої нібито був збір інформації про армію Росії і Росгвардію.
Більше того, в ФСБ придумали, що Роман Сущенко є полковником головного управління розвідки Міністерства оборони України.
Звичайно, в українському ГУР співробітника з ім’ям Роман Сущенко не знайшли, на що і вказали відомству Сергія Лаврова (глава МЗС РФ. – Ред.) пальцем.
Викрадач говорить: коментар Кремля
Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков традиційно відхрестився від кампанії проти українських ЗМІ.
При цьому у Володимира Путіна вчепилися за “відсутність” у Сущенка акредитації, що нібито вказує на “нежурналістську” діяльність українця.
– Я не можу вам сказати, чи отримував президент інформацію на цей рахунок, але це звичайна робота спеціальних служб, і це не питання порядку денного Кремля, – сказав Пєсков журналістам.
Реакція Києва
Українська влада називає звинувачення Москви проти Сущенка “абсолютною нісенітницею” і наполягає на звільненні українського журналіста.
Глава МЗС України Павло Клімкін пообіцяв під час візиту в Страсбург (Франція) на дні українських реформ в Раді Європи підняти питання про затримання в РФ Сущенка, пише Інтерфакс-Україна.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман назвав арешт Сущенка сфабрикованою справою Росії.
– Росія остаточно прирекла себе на ізоляцію від цивілізованого світу, – заявив Володимир Гройсман.
Перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи Ірина Геращенко заявила, що чекає негайних протестів від ОБСЄ, ЄС та інших структур з приводу арешту Сущенка.
У свою чергу глава Міністерства інформаційної політики України Юрій Стець також закликав світове співтовариство до реакції.
– Абсолютною нісенітницею є заява російських спецслужб про нібито приналежність Романа Сущенка до будь-яких військових підрозділів або структур Міністерства оборони України, – сказав він.
Пізніше в МЗС України попередили українців про ризики відвідування РФ. Причини: безпідставні затримання, провокації на кордоні та при митному огляді, тортури, недопуск консулів.
Що допоможе Сущенку
Адвокат Сущенка Марк Фейгін закликав колег українського журналіста по всьому світу до масової атаки на незаконні дії Кремля. За його словами, після консолідованої реакції представників ЗМІ, “адвокату роботи зовсім мало залишиться”.
– Ситуація з арештом Романа Сущенка в Москві і висунутими проти нього звинуваченнями виглядає дико. У цій ситуації зараз дуже велику роль може зіграти швидка консолідована, чітко заявлена позиція журналістської спільноти. Не тільки в Україні, в Росії, але і в Європі, в світі, – сказав Фейгін.
Twitter-шторм за Сущенка
Агентство Укрінформ ініціювало підтримку українського журналіста Романа Сущенко в соцмережах.
Шановні колеги та читачі! Давайте влаштуємо твіттер-шторм на підтримку українського журналіста Романа Сущенка #FreeSushchenko pic.twitter.com/u1gD4UeYRz
— Ukrinform (@UKRINFORM) 3 октября 2016 г.
За кілька годин відповідні хештегі вийшли в топ-теми Twitter в Україні.
#FreeSushchenko pic.twitter.com/S6zAqD0m7a
— Радіо Свобода (@radiosvoboda) 3 октября 2016 г.
До онлайн-акції долучилися дипломати, журналісти та інші користувачі соціальних мереж.
– Швидка реакція міжнародної журналістської спільноти може врятувати Сущенка:
Rapid reaction of world journalist community can save #Sushchenko, says .@mark_feygin pic.twitter.com/sWNrtMT0Uk
— Let My People Go_En (@LetMyPplGoUA_en) 3 октября 2016 г.
В общем, все мои подозрения о том, что нашим журналистам небезопасно ездить в РФ, подтвердились… #FreeSushchenko
— Oksana Kovalenko (@superumka) 3 октября 2016 г.