
1. Сирія
Війна в Сирії триває з 2011 року. Її жертвами уже стали сотні тисяч осіб. Крім того, конфлікт у Сирії спричинив європейську міграційну кризу.
У сирійському конфлікті беруть участь ключові світові (США, Франція, Росія) та регіональні (Туреччина, Саудівська Аравія, Іран) держави.
У 2016 році терористична організація Ісламська Держава поступово втратила більшість захоплених територій внаслідок військових кампаній міжнародної спільноти.
У грудні 2016 року збройні сили Сирії за підтримки Росії звільнили Алеппо – ключове місто Ісламської Держави. Звільнення Алеппо супроводжувалось авіаударами, в результаті яких зафіксовано численні жертви серед цивільного населення.
Читайте: Війна у Сирії: кого бомбить Росія та нова Османська імперія Ердогана
Читайте: Війна та незалежність Косова: розвінчано міфи, якими прикривався Путін
2. Україна
Війна на Донбасі продовжується. У 2016 році є слабкий прогрес у виконанні Мінських домовленостей.
Експерти зазначають, що Мінські угоди зайшли в глухий кут: Україна і Росія продовжують звинувачувати один одного в небажанні виконувати взятих на себе зобов’язань.
Київ наполягає на тому, щоб спершу з території України були виведені іноземні збройні формування та повернено контроль над кордоном і тільки потім Україна готова до виконання політичних зобов’язань Мінських угод – проведення виборів на тимчасово окупованих територіях і надання політичної автономії Донбасу.
Читайте: Війна Ефіопії та Еритреї: перша російсько-українська
Читайте: Війна у Хорватії: ліквідація сепаратистів за 84 години і здача героїв
Читайте: Війна у Південному Судані: неочевидно драматичні паралелі з Україною
Читайте: Навальний обіцяє “нормальний” референдум в Криму
3. Туреччина
В ніч на 16 липня 2016 року у Туреччині була здійснена спроба державного перевороту за участі військових.
Переворот вдалося запобігти, після чого у Туреччині розпочались масові арешти його учасників.
Серед причин військового перевороту експерти називають конфлікт між армією та владою, провал зовнішньої політики Ердогана, яка призвела до погіршення відносин з ключовими світовими та регіональними гравцями, загострення ситуації у Турецькому Курдистані.
Організатором перевороту турецька влада називає опозиційного ісламського проповідника Гюлена, який проживає у США. У свою чергу Гюлен заявив, що переворот був постановкою влади, здійснений для того, щоб зміцнити владу Ердогана в Туреччині та розпочати переслідування його політичних опонентів.
Читайте: Слід Москви у спробі військового перевороту в Туреччині
4. Нагірний Карабах
У квітні 2016 року різко активізувалися бойові дії між Вірменією і Азербайджаном в спірному регіоні Нагірний Карабах. Хоча сторони конфлікту домовилися про припинення вогню, провокації на кордонах продовжуються.
Де-юре, Нагірний Карабах – частина Азербайджану, але, де-факто, Нагірний Карабах зі столицею Степанакерт – самопроголошена республіка, невизнана світовою спільнотою.
Вперше збройний конфлікт за Нагірний Карабах між Вірменією і Азербайджаном виник після розпаду Російської імперії. Після приєднання країн до Радянського Союзу, в 1921 році керівництво Комуністичної партії вирішило, що Нагірний Карабах буде частиною Азербайджану, хоча більшість жителів регіону становили вірмени. Після розпаду СРСР конфлікт переріс у війну між Вірменією і Азербайджаном із застосуванням артилерії.
10 грудня 1991 року в Нагірному Карабасі відбувся референдум, на якому 99,89% населення регіону висловилися за повну незалежність від Азербайджану. Міжнародна спільнота не визнала результати цього референдуму, а військові дії в регіоні продовжились.
Читайте: Війна в Південній Осетії та Абхазії: ва-банк Саакашвілі і провал стратегії Путіна
Читайте: Війна у Нагірному Карабасі: несподівана ескалація не на користь Росії та Туреччини
5. Південнокитайське море
До конфлікту за групу невеликих островів у Південнокитайському морі залучені Китай, Японія, Південна Корея, Малайзія, Філіппіни, В’єтнам, Бруней, Тайвань. Поблизу островів розвідано великі запаси нафти й газу.
Експерти відзначають, що конфлікт у Південнокитайському морі може призвести до початку світової війни, адже Японія, Південна Корея, Філіппіни підписали військово-оборонні договори із США.
Конфлікт полягає у тому, що Китай штучно створює острова у Південнокитайському морі, щоб виключна економічна зона, багата на енергетичні ресурси, відійшла саме Пекіну.
Гаазький суд визнав неправомірними територіальні претензції Китаю на 90% Південнокитайського моря. Проте Пекін заявив, що не визнає юрисдикції Гаазького арбітражу.
Читайте: Росія і Китай заблокували перемир’я в Алеппо
6. Кашмір
Восени 2016 року відновились збройні сутички у спірній між Індією та Пакистаном провінції Кашмір.
Конфлікт триває з 1947 року, проте з 2000-х його кваліфікували як “заморожений”. Більшість жителів індійської частини Кашміру – мусульмани, як і населення Пакистану.
Загроза кашмірського конфлікту полягає в тому, що Індія та Пакистан володіють ядерною зброєю.
Читайте: 10 найважливіших світових подій 2016 року у політиці
Читайте: 2016: 7 випадків, коли у світі переписали історію
7. Чорногорія
У жовтні 2016 року у Чорногорії відбулась спроба державного перевороту шляхом замаху на прем’єр-міністра країни Міло Джукановіча.
За офіційною версією слідства вбивство лідера держави планували сербські та російські спец-служби.
Варто нагадати, що у травні 2016 року Чорногорія отримала офіційне запрошення стати членом НАТО.
Читайте: РФ готувала переворот у Чорногорії за кримським сценарієм
Читайте: Розпад Югославії та Дейтонські угоди: примус до миру, або Бомба уповільненої дії
8. Ємен
Конфлікт в Ємені триває 19 місяців. Його жертвами стали більше 10 тисяч мирних жителів, а понад 2.5 мільйони осіб стали біженцями.
Конфлікт в Ємені часто називають громадянською війною між шиїтами та суннітами – представниками двох течій ісламу.
Однак у конфлікті беруть участь і регіональні держави – Саудівська Аравія та Іран, які ведуть боротьбу за збереження свого впливу у Ємені – держави із стратегічним розташуванням в Аденській затоці.
Читайте: Саудівська Аравія підірвала російський літак у Ємені
9. Північна Корея
Північна Корея регулярно проводить ядерні випробування. Крім того, КНДР погрожує США та Південній Кореї завдати ядерного удару.
Північна Корея вимагає, щоб США визнали їхній статус ядерної держави та відмінили санкції.
Запуски КНДР балістичних ракет, а також випробування водневої бомби стають сигналами для Південної Кореї щодо перегляду своєї політики по відношенню до північного сусіда.
У Південній Кореї сподівались на можливість переконати Північну Корею відмовитись від військової ядерної програми в її інтересах. В обмін КНДР пропонували економічну підтримку, мирну угоду зі США, можливість стати частиною міжнародної спільноти. Однак надії на припинення більш ніж півстолітньої ворожнечі на Корейському півострові видаються примарними.
Читайте: Південна Корея сказала, коли перетворить на попіл столицю КНДР
10. Нігерія
У Нігерії продовжується конфлікт із радикальною терористичною організацією Боко Харам.
Терористи контролюють північно-східні території Нігерії, багаті на запаси нафти.
Бойовики добиваються введення ісламських законів у Нігерії. Терористи Боко Харам відомі насамперед своїми викраденнями дітей та підривами шкіл. У березні 2015 року бойовики Боко Харам присягнули на вірність терористичній організації Ісламська Держава.
Читайте: Бойовики “ДНР” кровожерливіші, ніж “Талібан” і “Боко Харам”