Укр Рус
Статті
Статті

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є

Лічені дні до інавгурації Дональда Трампа. Клятву на Капітолійському пагорбі у Вашингтоні, яка зробить його президентом США, він виголосить 20 січня.

Передвиборна кампанія Трампа запам’ятається як одна з найскандальніших в усій американській історії. Але схоже, що скандали, пов’язані з Трампом, продовжаться і після офіційного вступу республіканця на посаду президента.

Компромат Кремля на Трампа

У скандалі про російське втручання в американські президентські вибори – новий несподіваний поворот.

Зараз дивляться

10 січня американський телеканал CNN повідомив, що в його розпорядженні – секретний документ, що містить компрометуючий матеріал російських спецслужб на майбутнього президента США Дональда Трампа. У CNN припускають, що за допомогою цього документа Росія може шантажувати Трампа і, таким чином, впливатиме на американську зовнішню політику.

У сюжеті CNN відзначили, що збір секретних даних Росією проводився протягом останніх п’яти років. Вони були зібрані в кінцевий звіт колишнім агентом британської спецслужби MI-6 за дорученням партійних противників мільярдера під час передвиборної кампанії.

Варто наголосити, що CNN не розкриває подробиць, у який спосіб секретний документ потрапив до них у редакцію. Проте водночас в CNN запевнили про наявність надійних інформаторів у владних структурах, які підтверджують, що секретні служби США уже передали скандальний документ для ознайомлення чинному і майбутньому президентам Америки.

Крім того, в CNN вирішили не публікувати дані документа, оскільки журналісти телеканалу до кінця не впевнені в його достовірності як джерела інформації. У сюжеті телеканалу також не було сказано однозначно, що документ – справжній.

Читайте: Антирекорд Трампа – половина американців незадоволені новим президентом США

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є Фото 1

Реакція ЗМІ на компромат

У вівторок увечері популярний медіаресурс BuzzFeed News опинився в центрі бурхливих дебатів з приводу журналістської етики після свого рішення опублікувати 35-сторінковий документ зі скандальними, однак непідтвердженими звинуваченнями про зв’язки між урядом Росії і Дональдом Трампом. Публікація BuzzFeed призвела до запеклих дискусій про роль і надійність ЗМІ в сучасному інформаційному просторі.

Зараз журналісти з усього світу аналізують цей скандальний документ. Їхня позиція стосовно його достовірності розділилась.

Так, журналісти відомої американської газети The Wall Street Journal припускають, що зміст документа може виявитись достовірним, оскільки спецслужби США уже не тільки його перевірили, але й передали матеріали Бараку Обамі і Дональду Трампу.

Журналісти The Wall Street Journal також пишуть, що за словами чиновника, близького до розслідування, відставний співробітник спецслужб, що склав звіт, працює в приватній детективній компанії і його доповіді часто використовуються в правоохоронних органах і розвідслужбах.

Читайте: 17 євролідерів показали Трампу наслідки угоди з Путіним

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є Фото 2

Публікувати чи не публікувати?

Натомість в інших журналістів все ж залишаються сумніви щодо достовірності документа. Вони критикують BuzzFeed за публікацію, стверджуючи, що ті ЗМІ, котрі поважають себе і своїх читачів, не будуть оприлюднювати матеріали такого характеру до їхньої остаточної перевірки.

Журналісти авторитетної американської газети The New York Times підкреслюють:

Останнім часом в журналістиці особливий інтерес представляє собою практика використання непідтвердженої інформації з анонімних джерел. Цю інформацію використовують в основі так званих фейкових новин – неправдивих чуток, яку видають за справжню журналістику.

Українські журналісти також швидко підхопили новину про компромат на Трампа. Ось що з цього приводу пише журналіст Петро Шуклінов:

Це нове дно української журналістики. Зараз на Заході колеги сперечаються, чи можна публікувати чутки. Точніше не сперечаються, а критикують BuzzFeed, який вирішив, що можна і оприлюднив чутки про повій Трампа, яких він начебто запросив в номер готелю і це засняли спецслужби РФ. Начебто. Через це “начебто” ті медіа платформи, які поважають себе і своїх читачів, написали лише про факт публікації даних, які можуть свідчити про наявність компромату в Москви на Трампа. Однак вони оминули жовті подробиці. Існує ж правило: не можеш перевірити дані – то не публікуй їх. Проте в Україні такого правила немає. У журналістиці, як і в усьому іншому, між нами і Заходом – прірва.

Читайте:  Трамп “збагатив” друзів Путіна на мільярди

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є Фото 3

Станіславський сказав би “Не вірю”

Давайте з’ясуємо, що саме у скандальному документі викликає сумнів у багатьох журналістів.

По-перше, оформлення звіту.

Експерти у сфері розвідки стверджують: справжня доповідна записка від колишнього співробітника розвідки була б оформлена зовсім інакше – без заголовків “Конфіденційно”.

По-друге, авторство звіту.

Журналісти вказують на ймовірність того, що справжній автор матеріалу – не колишній британський спецагент, а анонімний користувач не такого вже й відомого форуму 4Chan, який передав написаний ним текст відомому і авторитетному журналісту Ріку Вілсону, після чого про доповідь дізнався увесь світ.

По-третє, помилки.

Журналісти підкреслюють: хоча контент скандального документа написаний дуже грамотно з точки зору подачі інформації, в ньому все ж наявні деякі помилки (наприклад, помилки у назві компанії Alfa Group або неточності в назвах).

Читайте: У Трампа сказали, коли вирішать долю відносин з РФ

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є Фото 4

Реакція Трампа

Дональд Трамп назвавполітичним полюванням на відьом” повідомлення американських ЗМІ про те, що у російських спецслужб начебто є матеріали, що компрометують його особисто.

Трамп назвав доповідь брехливої і закликав усіх не слухати вигадки жовтої преси.

Читайте: У Трампа пригрозили Росії забути про “червоні лінії”

 Зміст документу

Залишається тільки гадати, чи достовірним є опублікований скандальний документ і якими будуть його наслідки для президентської кар’єри Дональда Трампа і США в цілому.

Пропонуємо читачам Факти ICTV ознайомитись із основними ідеями звіту.

1. Масштаби кібер-шпигунства Росії

Секретні дані звіту 2016/086, 26 липня 2016

У Росії на державному рівні діє програма з міжнародного кібер-шпигунства.

Шпіонаж ділиться на 4 типи за пріоритетністю:

1) іноземні уряди;

2) іноземні корпорації;

3) еліта Росії;

4) політичні опоненти всередині країни і за кордоном.

Читайте: Трамп готує удар по Путіну

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є Фото 5

2. Як проходить відбір хакерів?

Секретні дані звіту 2016/086, 26 липня 2016

Талановитих IT-фахівців, які працюють за кордоном, залучають до роботи на державу. При цьому часто використовуються методи шантажу.

Мета – отримати доступ до даних керівників великих західних компаній і політичних структур. Агентам Кремля, які працюють в IT-сфері на Заході, платять гроші за написання шкідливого коду або запуск вірусів в комерційний софт. Отримані дані потім передаються ФСБ Росії.

 3. Український слід

Секретні дані звіту 2016/94, 2016/095, 2016/136, липень 2016

Між членами передвиборчого штабу Трампа і Росією здійснювався обмін розвідувальною інформацією.

За обмін даними відповідав Пол Манафорт – колишній політтехнолог Віктора Януковича і на той момент – глава виборчої кампанії Трампа. Після того як Манафорт в серпні 2016-го покинув свій пост, його місце в “комунікації з Росією” зайняв Картер Пейдж. З російської сторони, за комунікацію з помічниками Трампа відповідали Ігор Сєчін (Глава компанії Роснефть) і Ігор Дівейкін (колишній співробітник Служби безпеки президента РФ).

У доповіді також говориться, що Путін зустрічався з Януковичем в Волгограді. При цьому Янукович запевнив Путіна, що, хоча він в минулому і платив відкати Манафорту, ніяких документальних підтверджень цьому не знайдуть. Йдеться про так звану справу Чорної бухгалтерії Партії Регіонів.

В обмін на отримані від росіян дані, американці обіцяли не порушувати в ході передвиборної кампанії Трампа тему України. Обговорювалися також питання зняття антиросійських санкцій і поглиблення співпраці між державами в енергетичній сфері.

Читайте: Сенатори США: У нас до Трампа одне прохання щодо Росії

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є Фото 6

4. Кампанія проти Клінтон

Секретні дані звіту 2016/097

Крок 1: Створити спеціальну мережу агентів

До неї належали агенти як в структурі партії Клінтон, так і хакери в США (переважно емігранти) і в Росії. Були задіяні також консульства в Нью-Йорку, Вашингтоні і Маямі. Фінансування кампанії проти Клінтон проводилося під виглядом переказів пенсій російським емігрантам.

У свою чергу, штаб Трампа передавав Москві дані про діяльність російських олігархів в США.

Крок 2: Налаштувати освічену молодь проти Клінтон

Мета – створити образ Клінтом в інформаційному просторі як кандидата від влади для того, щоб в якості протесту освічені люди проголосували за Трампа.

Крок 3: Відібрати голоси виборців Сандерса

Мета – схилити протестні голоси прихильників Берні Сандерса (конкурент Клінтон за висунення на пост президента США від демократів) на сторону Трампа.

Читайте: Росія почне поважати Америку – Трамп

Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є Фото 7

5. Бізнес-інтереси Трампа в Росії

Секретні дані звіту 2016/134

Дональд Трамп кілька разів відвідував Санкт-Петербург під час своєї передвиборної кампанії. За допомогою близьких до мільярдера компаній платились хабарі за просування його бізнес-інтересів в Росії.

Ключова фігура в російському бізнесі Трампа в Росії – Араз Агаларов (президент і власник групи компаній Crocus Group, які займаються будівництвом торгових центрів).

У звіті також повідомляється, що у липні 2016-го відбулась секретна зустріч Ігоря Сєчіна з радником Дональда Трампа – Картером Пейджем. На ній Сєчін запропонував продати 19% акцій компанії Роснефть партнерам Трампа в обмін на зняття персональних і корпоративних санкцій. Пейдж, в свою чергу, підтвердив, що в разі обрання Дональда Трампа президентом антиросійські санкції будуть скасовані.

Зазначимо, що 7 грудня 2016 року було оголошено про приватизацію 19,5% акцій компанії Роснефть за $11 млрд. 26 грудня в Москві було знайдено мертвим керівника одного з управлінь Роснефті Олега Єровінкіна.

Іван Стахурський

Чи допомагали спецслужби Росії Дональду Трампу?

Дональд Трамп, Росія, Санкції проти Росії
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка