
Про це пише UBR.ua.
Зокрема, для споживачів I і II класів напруги електрика стане дорожчою на 1-3%, а для Укрзалізниці тариф зросте на 0,7-1,91%. Хоча ще в грудні чиновники Нацкомісії регулювання ринку електроенергії (НКРЕ) говорили про можливе зниження тарифів для промислових споживачів на початку 2017 року.
Експерти вважають, що це призведе до підвищення цін на промислову продукцію та зростання тарифів на залізничні перевезення.
– Якщо усереднено, то зростання електроенергії на 2-3% може підвищити індекс промислових цін на 0,3-0,5%. А через 3-9 місяців, в залежності від технологічних циклів, обов’язково буде вплив і на споживача, – зазначив радник голови Асоціації українських банків Олексій Кущ.
Тому українцям варто готуватися, в першу чергу, до подорожчання комунального електротранспорту (метро, трамвай, тролейбус), залізничних поїздок і послуг водоканалів.
– Більшість послуг, на які вплине подорожчання електроенергії, контролюють держрегулятори або місцеві органи влади. Тому розраховуємо, що спонтанно переписувати цінники для населення ні транспортники, ні комунальники не будуть. Навіть якщо в результаті їх тарифи виростуть, то лише за узгодження з владою, – запевнив старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин.
Читайте: Де жити дешевше: порівнюємо українські ціни та зарплати зі світовими
Менш оптимістичний президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. На його думку, в ціні виробників закладено багато складових, і ефект “ланцюжка” в результаті може дати не копійчану надбавку до підсумкової вартості продукту.
– Спрацьовує мультиплікатор. Ваше обладнання, наприклад, випускає цвяхи, які використовуються у виробництві меблів. Але і для верстатів, на яких виробляють меблі, також потрібна електроенергія. Як в результаті спрацює вся “піраміда”, складно прорахувати, – зазначив експерт.
На його думку, підприємства можуть якийсь час працювати з мінімальною рентабельністю, аби не розгубити і без того небагатих покупців. Але на якомусь етапі відбудеться ціновий “вибух”.
Нагадаємо, раніше Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, заявляла про намір у 2017 році знизити оптово-ринкову ціну на електроенергію на 15,2%. Це дозволило б знизити тарифи на водопостачання і водовідведення для населення на 10-12%.