
Факти ICTV розібралися, які варіанти є на ринку нерухомості в Україні, і чи варто купувати житло на березі моря за кордоном.
Де краще?
На фінансових форумах, українці активно обговорюють, чи варто купувати нерухомість на березі моря в Україні і де це краще зробити. На думку деяких учасників обговорення в мережі, якщо необхідний дохід від придбаного на березі моря житла, то краще купувати квартири в Запорізькій і Херсонській областях. Адже там зазвичай збирається найбільша кількість відпочиваючих, як з мінімальними, так і з вищими статками.
Тобто, в курортний сезон буде непоганий дохід від здачі нерухомості в оренду.
Наприклад, зараз орендувати квартиру або будинок в Кирилівці або в Геніченську можна в середньому від 350 до 1500 гривень на добу. Найчастіше сума розраховується не спільна за апартаменти, а з кожної людини окремо. Ціна залежить від віддаленості від пляжу і комфортності приміщення.
– У Кирилівці та Бердянську Запорізької області туристів щороку повно, що вигідно, якщо купувати будинок або квартиру для подальшої здачі в оренду, – аргументує на форумі вибір такий собі Олександр. – І там, і там є аквапарк. Але більше там дивитися нема на що. А ось Херсонська область хороша, якщо плануєте перебувати на “морський” дачі з сім’єю і дітьми. Там чисті пляжі, спокійна атмосфера, є гарячі джерела для старшого покоління, яке бажає полікувати суглоби і просто оздоровитися.
Багато продавців вітчизняної нерухомості на березі моря (особливо в Херсонській та Запорізькій областях) акцентують увагу на тому, що на території їхнього двору є маса будівель для розселення потенційних орендарів. Правда, схожі ці споруди більше на сараї. Тільки з ліжками, іконами, картинами і килимами на стінах. Тобто, пропонують так званий “готовий бізнес”. Також є і сучасні котеджі.
Скільки коштує нерухомість на березі моря в Україні
Запорізька область
Бердянськ :
Квартири – від $15 500 до $26 000
Будинки – від $12 000 до $230 000
Кирилівка:
Будинки – від $27 000 до $300 000
Приморськ:
Будинки – від $4 400 до $81 000
Херсонська область
Генічеськ:
Будинки – від $18 000 до $55 000
Скадовськ:
Будинки – від $2,5 000 до $75 000
Щасливцеве:
Будинки – від $45 000 до $99 000
Одеська область
Одеса:
Квартири – від $33 000 до $137 000
Будинки – від $22 000 до $350 000
Затока:
Будинки – від $ 27 000 до $ 115 000
Кароліно-Бугаз:
Будинки – від $35 000 до $295 000
Овідіополь:
Будинки – від $35 000 до $265 000
Читайте: Відпочинок у Кирилівці 2017: огляд житла, пляжів і розваг
Прочитати більше про курорти в Україні можна тут.
Попит на Одесу
Ріелтори ж запевняють, що найбільшим попитом серед покупців нерухомості біля моря користується Одеса.
– Найбільший попит на Одесу і Одеський регіон, – каже Анатолій Топал, експерт DOM.RIA. – По решті узбережжю все більш-менш рівно. Основні критерії при виборі нерухомості – місце розташування, близькість до моря, ціна, інфраструктура, транспортна доступність, комунікації, оточення, сервіси, прибутковість (в разі, коли купують курортну нерухомість під орендний бізнес). Пропозиція є на будь-який смак. Від старих маленьких дач радянської забудови на ділянці 5 соток з мінімальними зручностями, але в пішої доступності до моря (кілька тисяч доларів) до шикарних комплексів з власними пляжами і яхтами з ділянок в кілька гектар (кілька мільйонів доларів).
Окремий, досить спросових, вид нерухомості – таунхауси і апартаменти в прибережних районах. І зараз йде досить активне будівництво такої нерухомості. У прибережних містах і селищах є досить великий вибір квартир в багатоквартирних будинках (знову ж Одеса попереду). Від однокімнатних квартир в старому фонді (кілька тисяч доларів) – до шикарних пентхаусів (кілька сот тисяч доларів) з видом на море. Багато квартир (знову про Одесу) купують під орендний бізнес.
За його словами, в Україні досить стійкий попит на нерухомість в прибережних районах. Різкий сплеск попиту спостерігався в кінці 2014 – 2015 роках. Фахівці пов’язують цей факт з тим, що почали шукати заміну кримської нерухомості.
Крим наш
При цьому Анатолій Топал запевняє, що серед українців, як не дивно, досі залишається невеликий попит і на “дачі” в Криму. Вибір там нині дуже широкий. Купити можна від невеликих будиночків в Євпаторії або Судаку, до вілл в Ялті та Алушті. Ціни коливаються від 22 тисяч доларів до 2,5 мільйонів доларів. В основному, варіанти нерухомості досить сучасні та комфортабельні.
Двокімнатну квартиру з дизайнерським ремонтом в Ялті з видом на Ай-Петрі і на узбережжя Місхора, можна купити за 45 тисяч доларів. А двоповерховий будинок на першій лінії пляжу, з паркінгом, садом, басейном і лазнею в Алушті продають за 120 тисяч доларів. Також великий вибір віл. Їх ціни коливаються від 850 тисяч доларів до 2,5 мільйонів доларів.
Багато оголошеннь про продаж нерухомості на півострові з’явилися в 2015 році і досі залишаються актуальними.
Читайте: На Одещині затримали молдавське судно за “тури” до Криму
За комфорт – доплата
Приватні будинки в прибережній зоні, які пропонують в Україні, часто кардинально відрізняються від тих варіантів, які майже за ті ж гроші можна було б купити в Болгарії або Туреччині. Наприклад, в Кирилівці Запорізької області за 20 тисяч доларів покупцеві пропонують старий будинок, без комунікацій та з видом на розбитий двір. З додаткових “переваг” – пічне опалення, туалет і душ на вулиці і город, де можна вирощувати картоплю та огірки.
Більш комфортабельні будинки на березі Азовського моря можна купити значно дорожче. Так, котеджі за 200-500 метрів від моря коштують від 80 тисяч доларів до 185 тисяч доларів. В цих варіантах вже можна розраховувати на комфорт та сучасний дизайн. Деякі продавці пропонують гарні види на пляж та меблі з екологічно чистих матеріалів.
Якість і краса
В Туреччині або Болгарії покупцеві пропонують більш сучасні, комфортні і приємні для ока варіанти нерухомості. Простору квартиру-студію (до 80 кв.м.) в Болагрії, в затоці Сонячного Берегу можна придбати в середньому від 15 до 50 тисяч доларів. При цьому, квартири повністю мебльовані, мають всю необхідну техніку та готові для проживання в будь-який момент. Як правило, знаходиться на відстані від 200 до 700 метрів до моря та не далі ніж за 40 кілометрів від аеропорту. В будинку-комплексі де розміщена квартира, є басейн (дитячий та дорослий), джакузі, зона для відпочинку, парк та дитячий майданчик. Поряд є всі необхідні магазини, віділення пошти та банку, транспортна зупинка.
В Туреччині ціни на житло трішки вищі, але по комфортності та зовнішній привабливості ні в чому не поступаються болгарським варіантам. Так, двукімнатну квартиру в Махмутларі за 400 метрів від пляжу можна придбати за 32 тисячі доларів. В квартирі також є вся необхідна техніка та меблі, поряд – парковка, басейн та безліч магазинів.
Варто зауважити, що іноземним покупцям житла в Туреччині, агентства нерухомості пропонують бесплатні тури, в яких не тільки покажуть варіанти курортних будинків та квартир, а ще й організують (за свій рахунок) поселення, харчування та екскурсії. А деякі навіть готові повернути до 500 евро компенсації за витрати на поїздку, якщо договір куплі-продажу буде оформлено під час ознайомчої екскурсії.
Володіння нерухомістю за кордоном не тягне за собою автоматичного отримання ВНП, а особливо громадянства. Деякі преференції є, але не більше того.
За словами Людмили Шабаніної, консультанта і менеджера по роботі з клієнтами в компанії по нерухомості в Болгарії New Estate Bulgaria, жителі України є постійними покупцями житла в Болгарії.
– Ми працюємо з клієнтами з різних країн Європи і світу. Статистика New Estate Bulgaria показує, що 10 % всіх угод ми здійснюємо саме з громадянами України. Це не мало. Впевнена, що і в інших агенцій подібні показники.
В останні 4-5 років українці активно цікавляться купівлею нерухомості в Болгарії. Географічна, культурна і мовна близькість, а також цілком демократичні болгарські ціни – все це приваблює покупців нерухомості і туристів з України.
– В даний час кількість запитів до нас помітно збільшилася, – коментує Людмила Шабаніна. – Можливо, це пов’язано з лібералізацією візового режиму для громадян України.
Ріелтор запевняє, що найбільшим попитом серед наших співвітчизників користується море. Українці купують нерухомість по всьому узбережжю, але найчастіше – в районі міста Несебр (затока Сонячного Берегу), в місті Святий Влас і в селі Равда. З гірськолижних курортів популярністю користується район міста Банско.
– Як правило, 90% українців готові витратити на покупку нерухомості в Болгарії максимум до 30 000 євро (трохи більше 33 тисяч доларів), – пояснює менеджер по роботі з клієнтами в New Estate Bulgaria. – За ці гроші сьогодні можна придбати цілком пристойну трикімнатну квартиру. У середньому, 1 кв. м житла в курортних районах сьогодні варто 350-450 євро. Або: однокімнатну квартиру-студію можна придбати за ціною 14000-16000 євро, а двокімнатну – за ціною до 25000 євро.
Будинки або квартири в курортних районах українці купують в основному для проживання/відпочинку під час відпустки. В інший час воліють здавати своє житло в оренду з метою змусити нерухомість саму на себе працювати.
– Здаючи квартиру в оренду власник може розраховувати на повернення інвестиції – близько 4-5 % річних, – говорить Людмила Шабаніна.
Експерти запевняють, що покупка нерухомості залишається однією з найбільш надійних методів інвестування. Чи варто купувати житло на березі моря в Україні або в іншій країні – справа уподобань кожного. Головне, при виборі нерухомості, прораховувати всі ризики, пов’язані з її подальшим утриманням, можливості комерційного використання і багато іншого.
Раніше Факти ICTV писали, коли і на скільки здешевшають квартири в Україні.
Яна Міланова.