
Верховна Рада проголосувала за постанову про введення воєнного стану в десяти областях України. Воєнний стан почав діяти з 14.00 26 листопада і триватиме 30 днів.
Області, в яких запровадили воєнний стан: Вінницька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Чернігівська, Херсонська, Донецька, Запорізька.
На скільки ввели воєнний стан
Раніше на сайті Адміністрації президента опублікували указ, але наразі він не дійсний. В указі мова йшла про запровадження режиму на 60 днів з 26 листопада на всій території України.
Під час виступу у Верховній Раді президент Петро Порошенко озвучив під стінограму правки – запровадження воєнного стану на 30 днів та лише у 10 областях .
Остаточний указ про введення воєнного стану Верховна Рада приймала з голосу.
Новий указ президента вже оприлюднений на сайті Адміністрації президента. Згідно з ним військовий стан почало діяти з 14.00 26 листопада. Факти ICTV чекають на офіційний коментар від АП.
Однак спікер Верховної Ради Андрій Парубій пояснив – воэнний стан буде введено після того, як опублікують відповідний закон. Він має намір підписати його в середу, 28 листопада. Тоді, за його словами, після публікації в Урядовому кур’єрі, і буде введено військовий стан.
Указ мають надрукувати в Урядовому кур’єрі завтра – 28 листопада.
Воєнний стан скасовується автоматично через 30 днів після його запровадження.
У випадку, якщо загроза буде усунена раніше, скасувати воєнний стан може президент, видавши відповідний указ.
Що буде, коли введуть воєнний стан
Адвокат Данило Гетманцев пояснив, як будуть регулюватись обмеження прав і свобод громадян і коли ми дізнаємося про заборони під час воєнного стану.
Система така:
- Публікується новий указ президента
- Публікуються закон, за який 26 листопада проголосувала Верховна Рада
- Кабмін приймає постанову про затвердження плану заходів на виконання указу президента про впровадження воєнного стану.
Саме з постанови Кабінету міністрів буде зрозуміло, які права і яким чином будуть обмежувати, як це буде регулюватись та коли застосовуватись.
– У цьому плані буде визначено, які заходи будуть вжиті на обмеження прав громадян, на виклик резервістів до військкоматів на збори, обмеження пересування людей в таких областях, заборона на в’їзд і виїзд, вилучення техніки у підприємств, – пояснює Гетманцев.
Допоки немає роз’яснення від Кабміну, говорити про запровадження комендантської години, заборону на продаж товарів, обмеження в’їзду та виїзду закордон зарано.
– Як конкретно будуть відбуватись обмеження прав і свобод, ми будемо знати тільки з постанови Кабінету міністрів, – наголосив адвокат
Як вплине воєнний стан на туризм
Відповідно, поки не передбачені зміни у розкладах рухів поїздів, автобусів та літаків.
Адміністрація аеропорту Бориспіль вже зробила офіційну заяву про те, що аеропорт працює у штатному режимі. Змін, у зв’язку з запровадженням воєнного стану, не буде.
Так само не надходило заборон і обмежень про в’їзд та виїзд з країни. Кордони працюють за тими ж правилами. Єдине – можуть посилити систему контролю.
Нагадаємо, воєний стан в Україні ввели через агресію Росії в Керченській протоці.
Фото: dreamstime, Danil Getmantsev
Лілія Ященко