Укр Рус
Статті
Статті

Інавгурації президентів України: закриті двері, непритомний солдат і сюрприз від Зеленського

Інавгурація

Інавгурація президента – остаточний етап утвердження на посаді Володимира Зеленського. Склавши присягу, прийнявши президентські символи й отримавши посвідчення, він стане повноправним правителем держави.

Навколо інавгурації Зеленського ходить багато чуток. З самого початку він зарекомендував себе як нетрадиційний політик – онлайн-кампанія, мінімум зустрічей, відеоформати та дебати на стадіоні.

Букмекери вчасно зорієнтувались і вже приймають ставки на місце проведення церемонії. Серед варіантів – НСК Олімпійський, Маріїнський палац та Майдан Незалежності. Нагадаємо, що традиційно церемонія відбувається у сесійний залі Верховної Ради.

Зараз дивляться

Втім, єдиного сценарію немає. Кожен новий президент вносив свої корективи, а все, що об’єднує попередні церемонії – присяга на Пересопницькому Євангеліє, духовній святині України.

Інавгурація Леоніда Кравчука пройшла скромно і поспіхом, Леонід Кучма складав присягу в палаці Україна, Віктор Ющенко взагалі мав дві церемонії, Віктора Януковича в цей день переслідували погані знаки, а перед Петром Порошенком знепритомнів солдат почесної варти.

Коли буде інавгурація Зеленського?

У п’ятницю, 3 травня, в офіційному парламентському виданні Голос України опублікували результати виборів. Отож тепер інавгурація має відбутись не пізніше як за 30 днів, тобто до 2 червня.

Інавгурація

Дату має обрати парламент за поданням спікера Андрія Парубія. Найближчий пленарний тиждень, на якому можуть ухвалити день урочистостей, запланований на 13-17 травня.

Час інавгурації та список гостей будуть узгоджувати Володимир Зеленський та Андрій Парубій.

До речі, у Верховній Раді вже зареєстрували проект постанови щодо проведення урочистого засідання 19 травня.

З Євангеліє і булавою – традиції інавгурації

Новообраний президент складає присягу на засіданні депутатів у сесійній залі парламенту. Проведення його до присяги здійснюють голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук та голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук.

У цей день парламент не буде ухвалювати жодних рішень.

На трибуну запросять новобраного президента, який, поклавши руку на Конституцію України і на Пересопницьке Євангеліє, проголосить і підпише присягу.

Після чого керівник ЦВК вручить йому посвідчення президента України, а голова Конституційного Суду – державні символи влади, тобто булаву, штандарт, знак президента та гербову печатку.

Опісля з трибуни президент виступить зі своєю першою промовою на посаді.

Палац Україна та шоу на Майдані – як відбувались попередні інавгурації?

Першим присягнув Леонід Кравчук у 1991 році. Церемонію затвердили депутати, і ,оскільки це було вперше, пройшла вона скромно та доволі швидко.

Проводили у присутності депутатів на засіданні парламенту. Праву руку президент тримав на серці, а ліву на вже неіснуючій Конституції УРСР, оскільки нашу Конституцію ухвалили тільки п’ять років потому. Тоді також вирішили додатково присягати на Пересопницькому Євангеліє як найдревнішій святині України.

Леонід кравчук

Президенту ще не вручали президентських символів, а в залі вперше звучав гімн, який тоді ще не був державним.

Вже у 1994 році Кравчук передавав свої повноваження Леоніду Кучмі. Правда, він дещо запізнився на зустріч, тож після присяги Кучма ще деякий час спілкувався з народом на вулиці біля Маріїнського палацу, очікуючи приїзду колишнього президента.

Леонід Кучма

Свою другу інавгурацію Кучма проводив більш урочисто, відмовившись від зали Верховної Ради й обравши натомість палац Україна. Тоді президенту вперше вручили державні символи – булаву, штандарт, печатку та знак президента.

Віктор Ющенко присягав двічі. Вперше у листопаді 2004 року, але тоді його президентом не визнали, а вдруге – у січні 2005 року.

Він першим з президентів пройшов через стрій почесної варти і як головнокомандувач перейняв командування військом. Після урочистостей він приїхав на Майдан Незалежності, якому завдячував перемогою. На сцені зібралась вся сім’я президента, були присутні Юлія Тимошенко та Петро Порошенко.

Ющенко

Весь процес інавгурації транслювали у прямому ефірі, а завершився він масовим народним гулянням та феєрверками.

Таке шоу обійшлось Ющенку в 4 млн грн і поки що залишається найдорожчою церемонією.

У 2010 році до влади прийшов Віктор Янукович. Перед офіційною церемонією він відправився до Києво-Печерської лаври, куди спеціально приїхав патріарх Кирило.

Втім, президента спіткав недобрий знак – на вході до Ради перед ним зачинились двері. В залі уряду були відсутні майже половина депутатів – опозиція відмовилась приходити. Не приїхав і Віктор Ющенко.

Після параду військових Янукович відразу поїхав на Банкову. Скромна церемонія коштувала 2 млн грн.

Не обійшлась без неприємності й інавгурація Петра Порошенка. Коли він проходив повз почесну варту, солдат знепритомнів від спеки. Після урочистої частини Порошенко разом з сім’єю поїхав на службу до Софіївського собору.

Порошенко інавгурація

ЗМІ оцінили захід п’ятого президента у 800 тис. грн. До речі, ввечері, на урочистому прийомі у Мистецькому арсеналі, Порошенко сповістив, що у цей день став дідусем.

Чого очікувати від інавгурації Зеленського?

Інавгурація Володимира Зеленського – чергова інтрига новообраного президента. Допоки немає офіційної дати, команда відмовляється говорити про деталі події.

Втім, сценарист Кварталу 95 Юрій Косюк зазначив, що регламент змінювати не будуть:

– У день інавгурації до Верховної Ради прийдемо. Ми, до речі, думали, чи можна вивести депутатів у інше місце на інавгурацію, але для цього треба змінювати регламент. Тобто є історичні процедури, які ми повинні поважати та виконувати. А потім – ми ще щось придумаємо.

Тож, давши присягу у Верховній Раді та прийнявши командування військом у Маріїнському палаці, новообраний президент може піти за сценарієм колишніх голів держави або ж вигадати свою програму, що більш імовірно.

Володимир Зеленський

На захід завітають і лідери іноземних країн. На інавгурації Віктора Ющенка, приміром, було 64 делегації, серед яких вісім президентів, три прем’єр-міністра та п’ять голів парламенту.

До Петра Порошенка приїхали віце-президент США Джозеф Байден, президент Швейцарії Дідьє Буркхальтер, президент Польщі Броніслав Комаровський, глава ОБСЄ Ламберто Заньєр та інші.

Судячи з того, скільки лідерів держав встигли привітати Зеленського після його перемоги, можна очікувати численну делегацію в день церемонії. А зустріч тоді ще кандидата у президенти з лідером Франції Еммануелем Макроном дає привід припускати, що і він приїде привітати Зеленського.

Прецедент проведення інаугурації не у сесійній залі вже був, тож відкидати таку можливість не варто.

Поки програма інавгурації невідома, залишається тільки сподіватись, що цей день не принесе неприємних інцидентів для президента, адже українці у цьому питанні забобонні і полюбляють трактувати все як знаки.

Лілія Ященко 

Інавгурація, Володимир Зеленський
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка