Укр Рус
Ексклюзив
, Журналістка Факти ICTV
, редакторка стрічки

Кудрицький про ситуацію в енергосистемі: Зберігається гостра нестача генерації

Володимир Кудрицький
Фото: Факти ICTV

Яка ситуація в енергосистемі, чи будуть відключення світла влітку та як Україна готується до наступного опалювального сезону – про це та інше в ексклюзивному інтерв’ю Фактам ICTV розповів голова правління НЕК Укренерго Володимир Кудрицький.

Поточна ситуація в енергосистемі України

За його словами, станом на ранок понеділка, 29 квітня, обмеження запроваджено уже традиційно у Харкові, а також діють для промисловості в Криворізькому районі Дніпропетровської області.

– Інших обмежень в областях диспетчерський центр Укренерго не вводив. Сьогоднішній день для нас є збалансованим, навіть попри те, що була досить велика чергова атака на енергетичну систему вихідними, – уточнив Кудрицький.

Зараз дивляться

Він підтвердив, що Україна компенсує дефіцит електроенергії завдяки імпорту, тому немає додаткових обмежень.

– Також у такі дні нам допомагає висока сонячна активність, відповідно, сонячні електростанції у денний час доби виробляють більше електроенергії, а ще спостерігаємо трохи нижче споживання минулого тижня через потепління, – додав голова правління Укренерго.

Чи будуть відключення світла влітку

– На жаль, можемо оперувати лише найближчою перспективою, адже загалом в енергосистемі зберігається гостра нестача генерації. Звичайно, сприятливі погодні умови можуть дозволяти те, що в окремі проміжки часу справді енергосистема відчуває менший дефіцит, але загалом ситуація дуже складна, – наголосив він.

І зауважив, що обсяг пошкоджень, завданих тепловій і гідрогенерації, дуже значний, тож дефіцит генерації даватиметься взнаки ще довгі місяці, “це стосуватиметься як весняних, так і літніх місяців, а також наступного опалювального сезону”.

Голова правління Укренерго нагадав, що з наближенням літа на черзі також нові зниження наявної потужності через ремонтну кампанію, зокрема на АЕС, щоби збалансувати систему. Тому зараз неможливо спрогнозувати, чи будуть відключення споживачів цього літа.

Наслідки атак по об'єктах енергетики

Фото: ДТЕК

– По-перше, ми не знаємо, якими будуть нові атаки ворога. По-друге, навіть той обсяг пошкоджень, завданих енергосистемі з 22 березня, дуже значний, і він у рази зменшив наявні спроможності, наприклад, теплової генерації виробляти електрику під час літньої ремонтної кампанії на атомних електростанціях. Тому ми побачимо все з ситуації, – пояснив Кудрицький.

Водночас фахівець наголосив, що обмеження споживачів – крайній захід, який Укренерго може застосувати.

– Але треба розуміти, що навіть максимально можливого імпорту може не вистачити для того, щоб повністю збалансувати систему у певний період часу. До того ж, як я вже казав, можуть бути нові обстріли, – додав очільник НЕК.

План відновлення енергетики до зими

Наслідки атак по об'єктах енергетики

Фото: ДТЕК

Голова Укренерго розповів, що вони намагатимуться максимально відремонтувати енергетичну інфраструктуру до наступного опалювального сезону, зокрема теплову та гідрогенерацію, регіональні теплоелектроцентралі, які давно не генерували електроенергію, але їх треба теж застосувати.

– Паралельно з цим необхідно терміново розгортати і стимулювати – передусім, приватні компанії – будувати невеликі електростанції, які поступово замінюватимуть оцю велику генерацію, надто теплову, яка є мішенню ворога, – додав Кудрицький.

Окрім того, за його словами, до зими необхідно привезти та встановити все генерувальне обладнання, надане партнерами.

Читайте також
Кабмін продовжив пільгові тарифи на електроенергію та газ для населення
Тарифи на світ і газ для населення – пільги 2024

Роль альтернативних газотурбінних установок

Щодо цих установок, Кудрицький каже, що вони можуть суттєво покращити ситуацію, якщо їх будуть сотні, оскільки енергосистема України потребує додаткових гігаватів потужності для зими.

–  Питання в їхній кількості. Їх треба не десятки, а сотні. Відповідно, все залежатиме від того, скільки взагалі їх є у світі, скільки можна привезти в Україну, як швидко можна змонтувати та який фінансовий ресурс на це буде виділено. І тут насамперед розрахунок на наших західних партнерів і донорів. Від цих декількох факторів дійсно залежатиме та сумарна потужність, яку можна буде зібрати під опалювальний сезон додатково, – пояснив ситуацію голова правління Укренерго.

Інвестиції бізнесу в невеликі електростанції

Він розповів, як мотивуватимуть бізнес інвестувати у невеликі електростанції:

– Наш план полягає в тому, щоби ця нова генерація могла заробляти кошти на ринку, щоб у такий спосіб ці проєкти були б окуплені. Насправді ми перебуваємо вже не так далеко від точки, де ці проєкти можуть стати окупними, зокрема такими, щоби банки, а передусім міжнародні фінансові організації, мали б можливість фінансувати такі проєкти.

Кудрицький каже, що лишилося ухвалити кілька регуляторних рішень у співпраці з НКРЕКП.

– Я впевнений, що ми досить швидко, найближчими тижнями, завершимо формувати цю ринкову рамку, що дозволить деяким новим технологіям, яких ще немає в Україні, будуватися в нашій державі. Це, зокрема, і високоманеврені газові генерувальні установки,  так звані газові пікери, і системи накопичення енергії, тобто батарейні системи, які дозволять ефективніше використовувати сонячну енергію та інші види генерувальних потужностей, які потрібні зараз країні, – наголосив експерт.

І висловив сподівання, що багато компаній вже розглядають варіант інвестування в нову генерацію.

– У діловому спілкуванні з різними компаніями – вони, до речі, не всі з енергетичного сектору – закликаю їх вже готувати проєкти, не чекати, коли буде ухвалено всі рішення та минуть усі процедури, і багато хто вже цим займається. Тому я впевнений, що до зими ми побачимо перші з них в мережі, тобто уже реалізовані, – підсумував голова правління Укренерго.

Читайте також
Графіки обмежень світла на підприємствах навесні-влітку: в Укренерго назвали умови
електростанція

Відключення електроенергії, Війна в Україні, Володимир Кудрицький, Енергетика, Ракетні удари Росії, ТЕС, Укренерго
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка