
Трудовий десант із граблями та лопатами висадився у знаменитому харківському селі Сковородинівка.
Із Києва, Полтави та Харкова приїхала молодь, аби висадити дуби до дня народження Григорія Сковороди. Кількість дерев символічна – 290 – саме стільки років минуло з дня народження українського філософа.
«Кожного разу, коли сюди приїжджаю, заряджаюся такою позитивною енергією. Мені так подобається це місце, тут так красиво. І щоб зберегти цю красу, ми проводимо таку акцію», – розповідає студентка Тетяна Петренко.
Саджанці виростили самі студенти. Вони взяли жолуді в «сина» того дуба, під яким любив відпочивати Григорій Савович. Від велетня лишилася тільки невелика частинка, тому діброва стане продовженням історії сковородинівського дуба.
«Це саме той дуб, під яким любив спочивати та працювати Григорій Сковорода тоді, коли приїжджав до садиби Андрія Ковалівського. Нараховується цьому дубові близько 700 років. За часи Сковороди він був величезний велетень, якого могли обійняти кілька людей», – каже заступник директора музею Сковороди Олена Рибка.
Цю місцевість Сковорода вибрав через неймовірну красу. У листі до свого друга філософ пише, що тут усе дуже схоже на його рідні місця. Тут Сковорода продовжував навчати людей, але більшість селян сприймала мораль мислителя з посмішкою.
«Це був елітний філософ. Його могли зрозуміти лише одиниці, дуже небагато високоосвічених, високодуховних людей», – каже науковий співробітник музею Валерій Манженко.
У кімнаті, де філософ провів останні дні свого життя, історики намагаються відтворити дух того часу. Деякі речі довелося відновлювати, а годинником та скринькою музейники пишаються.
У свій останній день Григорій Савич гуляв садом і роздавав дітлахам яблука. Після прогулянки прийшов до кімнати, переодягнувся у чисту сорочку, ліг у ліжко й тихо помер.
Сковородинівці прагнуть відновити і реконструювати літературно-меморіальний музей, та грошей на це немає. За 2 мільйони грантових гривень музейники відремонтують комору XIX століття, де проходять семінари й зустрічі. Та на це потрібно ще 3 мільйони.
До 290-річчя із дня народження філософа хотіли облаштувати його могилу. Та і цього разу грошей ніхто не виділив.
//Ольга Тамбієва, «ФАКТИ», ICTV