На Закарпатті відзначають 75 років з дня проголошення незалежності Карпатської України (відео)

Закарпаття відзначає 75-ту річницю проголошення незалежності Карпатської України.
Вона проіснувала лише одну добу, але мала неабияке значення у боротьбі за нашу незалежність, кажуть історики. Бо народ продемонстрував непереборне бажання вирватися з-під угорського гніту та створити власну державу.
«Значення – велике, тому що Закарпаття завжди було таким оригінальним краєм, де існували різні національності і те, що була піднята ідея України і проголошення цього – це було найважливіше, чого добилися закарпатці у той період. І саме тому Карпатська Україна вважається одним з етапів української державності», – пояснює історик, дослідник Карпатської України Микола Вегеш.
8 жовтня 1938-го року Карпатська Україна стала автономною республікою у складі Чехословаччини. Через місяць значну її частину приєднали до Угорщини. Тоді столицю автономії перенесли до міста Хуст.
У ніч проти 14 березня 39-го року Угорщина за підтримки гітлерівської Німеччини розпочала війну проти норовливого краю. Тож 15 березня на засіданні Сейму в Хусті ухвалили історичні рішення.
Карпатську Україну проголосили незалежною державою. Обрали президента Августина Волошина, затвердили конституцію, синьо-жовтий прапор, герб і гімн «Ще не вмерла Україна».
З перших секунд вторгнення угорських окупантів на території Карпатської України точилися запеклі бої. Та сили були нерівні. Карпатські січовики майже не мали зброї. Добровольцям давали по 10 патронів і один карабін на трьох.
Угорці стріляли по них з кулеметів, гармат, застосовували танки та літаки. Шансів виграти у цьому зіткненні в січовиків не було. Та вони мужньо упродовж п’яти діб боронили свою державу.
Нині на Закарпатті живими залишилися тільки троє січовиків. Дев’яносторічний Петро Дем’ян із села Велятина ті страшні часи згадує зі сльозами на очах.
Найзапекліший бій відбувся на Красному полі поблизу Хуста. Угорські війська розгромили січовиків. Тут закарпатці вшанували пам’ять героїв.
За різними даними, під час захисту Карпатської України загинуло понад 2 тисячі людей. Лише в червні 1945 року окуповану територію цієї одноденної незалежної держави приєднали до складу радянської України.
Історики запевняють: Карпатська Україна була першою державою, що чинила збройний опір угорсько-фашистській агресії. І допомогла закарпатцям остаточно усвідомити себе частиною єдиної української нації.
//Світлана Ковбиця, «ФАКТИ», ICTV