, журналіст

Боротьба зі сміттям та мобільна шкільна їдальня: чого потребують громади Полтавщини

Сьогодні розповідаємо про плани та потреби Диканської та Рашівської громад, що на Полтавщині.

У Диканській борються за чистоту. Нині відходи мешканців звозять на 14 сміттєзвалищ, але за кілька років їх мають закрити, а непотріб із домівок мають відвозити за десятки кілометрів на сміттєпереробний завод. Для цього потрібні добрі вантажівки.

А в Рашівській громаді хочуть повноцінно навчати дітей і зберегти їхнє здоров’я. Для цього дітей треба вдень годувати, коли вони на уроках, тому в громаді шукають, як встановити модульну їдальню.

Реалізувати проєкти громади могли б за допомогою меценатів та грантових коштів.

Рашівська громада на Полтавщині

Шкільна їдальня в Рашівці, що на Полтавщині, мала бути тимчасовою. В області мали плани на будівництво нової капітальної будівлі, замість старої земської школи.

Але проєкт зупинився, тому учнів досі водять на обід в будівлю, склепану з дерева

У громаді знайшли вихід – поставити сучасну модульну їдальню. Збірне приміщення, що за потреби може бути використане на інші цілі громади, однак грошей в скарбниці сільради нині катма.

Розповідають, що середній термін служби модульної будівлі – 25 років. Такої будівлі модульної їдальні громаді цілком би вистачило.

– Для нашої громади це дуже великі гроші, 4 млн грн нашій громаді самостійно не підняти, тому ми шукаємо будь-які гранти конкурси, міжнародні гроші, – говорить Тетяна Рудченко, начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Лютенської сільської ради.

Диканська громада на Полтавщині

Переповнені сміттєві баки та стихійні звалища у регіональному ландшафтному парку Диканський – клопіт працівників заповідника.

– Часто ми бачимо сміття в екосистемах: у лісі, біля річки, у якійсь балці, тому проблема є. Люди виносять та вивозять, куди ближче, вони не переймаються, – говорить Ірина Черкаська, директорка регіонального ландшафтного парку Диканський.

У селах громади, де проживає понад половина абонентів, яких обслуговують диканські комунальники, сміття з дому виносять за графіком. Трактористи вивозять непотріб на 14 сміттєзвалищ у громаді. Утім, за кілька років старі переповнені звалища мають закрити.

– Згідно з регіональним планом управління відходами, до 2033 року в області має запрацювати переробний завод. Уся громада має звозити практично все сміття туди, – пояснює Володимир Звягольський, начальник Диканського комбінату комунальних підприємств.

І це за десятки кілометрів, що трактором буде зробити не можливо. Тож в громаді запланували купити ще одного сміттєвоза замість старого, який давно вийшов із ладу. Покупку вантажівки визначили у стратегії розвитку сільради, проте грошей на нову машину у скарбниці катма.

Марія Носач, керівниця економічного розвитку та залучення інвестицій Диканської селищної ради розповідає, що вартість цього сміттєвоза становить 4,1 млн грн, і це великі гроші для громади.

Щоб купити спеціальну машину для сміття, у Диканській громаді шукали інші можливості. Вивчають, як залучити грант або кредит від міжнародних організацій.

З новим сміттєвозом у Диканській громаді сподіваються, налагодять регулярний вивіз відходів, і таких переповнених сміттярок в селищах і заповіднику більше не буде.

Дивіться також
Допомога ветеранам та очищення водойм: чого потребують громади Київщини і Чернігівщини
Ветерани Київщини

Полтавська область
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка