Маліновська Ангеліна, редакторка стрічки
Добудова блоків Хмельницької АЕС: як допоможе подолати дефіцит в енергосистемі
Атомна генерація — це основа української енергосистеми. АЕС виробляють більше половини всієї електроенергії України і забезпечують 60% споживання.
Уряд планує такі потужності тільки збільшувати. Зокрема, добудувати третій та четвертий блоки Хмельницької АЕС. Це дозволить не лише вирішити проблему з дефіцитом електрики, але й перезапустити українську економіку. Про перспективи атомної генерації – читайте далі.
Вона надійна, екологічно чиста, а головне — економічно вигідна. Саме завдяки атомній генерації енергосистема України працює навіть в умовах постійних російських атак. З усіх АЕС Україна отримує майже 8 гігават електрики. Та цього недостатньо, щоб повністю перекрити дефіцит. Змінити ситуацію можуть нові енергоблоки. Введення перших нових планують на Хмельницькій АЕС.
– Ворог лише за 2024 рік повністю вивів із ладу або пошкодив близько 9 гігават потужностей. А йдеться про добудову якраз двох блоків. Це дасть додатково в систему 2 200 мегават потужності, – говорить голова підкомітету енергоефективності та енергозбереження Комітету Верховної Ради України Сергій Нагорняк.
Будівництво енергоблоків Хмельницької АЕС
Хмельницька АЕС – найновіша атомна електростанція України, а в майбутньому може стати найбільшою та найпотужнішою у Європі, обійшовши окуповану росіянами Запорізьку.
Тут планують насамперед завершити будівництво двох енергоблоків, розпочате ще за радянських часів. Це допоможе не лише вирішити проблеми енергетики, а й дасть потужний поштовх українській економіці, дозволить створити нові робочі місця, а ще забезпечити стабільну роботу підприємств.
– Якщо ми хочемо відновити функціонування економіки, нам потрібно наростити виробництво, розвивати промислове виробництво, а це енергоємні підприємства. І тут без суттєвого збільшення великих генерувальних потужностей не обійтись, – каже економіст Борис Кушнірук.
Під час будівництва нових енергоблоків на АЕС Україна покладається на власні ресурси.
– Єдине, що купують за кордоном – самі атомні реактори, але вся інша частина роботи буде закуповуватись в українських компаній: як в приватних, так і в державних. Й українські атомники, і люди, які дотичні до цього, будуть виконувати ці роботи. Тому тут фокус на економіку: кошти, які витратить Енергоатом, залишаться в країні, – зазначає Сергій Нагорняк.
А у майбутньому це ще й допоможе залучити в Україну інвесторів.
– Перше, що інвестор запитує, чи є потужності для того, щоб я своє підприємство збудував у вашому регіоні. Якщо цієї потужності немає, відповідно, цей регіон дефіцитний, – додає голова підкомітету енергоефективності та енергозбереження Комітету Верховної Ради України.
Експерти одностайні — добудова блоків Хмельницької АЕС та будівництво нових має стати стратегічним пріоритетом України. Це дозволить забезпечити стабільну генерацію та підтримати вітчизняних виробників. Крім того, електроенергія, вироблена на атомних станціях – дешевша.
– Досвід тієї ж Німеччини показує, що перехід на відновлені джерела енергії має красивий вигляд. Тільки вони промислово стають неконкурентними. Тому що дуже дорога електроенергія робить систему вкрай вразливою, – говорить Борис Кушнірук.
Розуміють важливість такого кроку і партнери України. У Сполучених Штатах переконані: це вирішить проблему дефіциту потужностей в Україні. Допомогу у завершенні будівництва блоків Хмельницької АЕС пообіцяло МАГАТЕ.
Наміри розширити атомну енергетику підтримують і самі українці. За даними дослідження групи Рейтинг, майже 80% респондентів схвалюють добудову блоків на Хмельницькій АЕС.
– Атомні станції — це дуже важлива складова енергетичної безпеки України як з точки зору забезпечення потреб населення, бізнесу і громад, так і з точки зору вартості енергії, – говорить економіст.
За оцінками самих атомників, на добудову третього блоку, який нині завершений на 80%, потрібно три роки, четвертого – орієнтовно п’ять. Енергетики переконують – враховують усі ризики, зокрема й російський ракетний терор.
Загалом на Хмельницькій АЕС планують шість робочих енергоблоків. Ще два зведуть з нуля за американською технологією, яку розробила компанія Вестінгауз.
У далеких планах — збудувати дев’ять енергоблоків з американськими реакторами. Це допоможе не лише підсилити нашу енергобезпеку, а й оновити атомну енергетику і повністю відійти від радянських і російських технологій.
