Ілля Нежигай, редактор стрічки
Що таке КАБ: у чому небезпека та як Україна може протидіяти авіабомбам РФ
Російська авіація дедалі частіше почала використовувати на фронті півторатонні КАБи. Це потужні авіаційні бомби з радянських часів, які були дещо модернізовані сучасною російською армією, оскільки мають систему наведення і висувні крила, щоб досягати мети далі, ніж їх аналоги часі СРСР. Крім того, ці авіабомби мають дуже велику руйнівну силу.
Ця зброя здатна вражати все в радіусі пів кілометра: не встоїть ані бліндаж, ані будинок, ані укриття. Авіаційна бомба, як масою 500 кг, так і 1500 кг, не залишає по собі нічого, крім вирви.
Про те, як окупаційні війська РФ використовують керовані авіаційні бомби проти українських захисників та що ця зброя змінює на цьому етапі війни – читайте та дивіться в матеріалі Фактів тижня.
Застосування КАБ
Колишній громадський активіст, а нині військовослужбовець ЗСУ Ігор Луценко каже, що на фронті є ділянки, які ворог не міг взяти штурмом роками, а через застосування КАБ – вибив українських захисників звідти доволі швидко.
– Я їх вважаю саме тим фактором, технологічним фактором, який зараз визначає сухопутну нашу війну… Багато хто каже, що авдіївський коксохім, котрий був насправді серйозно укріпленим об’єктом, розрахованим ще в радянський час на ядерну війну. Його довелося лишити не тому, що туди орки зайшли з шаблями чи кулеметами, а тому, що туди кожен день прилітали десятки авіаційних бомб, – розповідає він
Один із командирів 3-ї окремої штурмової бригади, Максим Жорін, який також воював в Авдіївці, каже, що вести бої під таким пресингом вкрай важко.
– Такої кількості КАБів, в такому масштабі наш підрозділ не зустрічав на жодному напрямку. Були дні, коли по 120 КАБів прилітало по позиціях, причому треба розуміти, що навіть 3 прильоти КАБи в багатоповерхівку – і вона вже перестає існувати. Тому жодних укріплень, жодних підвалів і фортифікацій, які могли б витримати ці удари їх просто не існує, – пояснює він.
Останнім часом Росія значно посилила використання КАБів проти України. Минулого місяця застосувала рекордну їх кількість. Майже півтисячі скидів.
Чим небезпечні КАБи?
З часів другої світової стандартним вважався наступний алгоритм військових дій: артилерія і авіація знищує все на ворожих позиціях, а потім сухопутні сили їх займають. Після німців, згодом таку тактику закріпили на практиці американці, у В’єтнамі.
Але у росіян так вийшло лише в Маріуполі, де не було ППО. Над іншими українськими містами російські літаки разом з КАБами збивали у великій кількості. Згадати хоча б оборону Чернігова, коли потрапив у полон і розгубив 5 бомб ворожий пілот Красноярцев.
Авіаційний експерт Валерій Романенко пояснює, що так зухвало використовувати авіабомби над Україною не дозволяють українські війська з весни 2022 року.
– Є вільнопадаючі бомби, щоб їх скинути, треба пролетіти над місцем, над яким ти їх скидаєш… А це вже росіянам не дозволяли робити з травня 2022 року. Їхні повітряні сили довго звинувачували в тому, що вони не беруть участь у бойових діях, – каже він.
Тому росіяни придумали інший спосіб, як бомбардувати українські позиції, але не заходити в зону ураження, додає експерт.
Ідея керованої бомби полягає в тому, що на звичайний пристрій вдягають спеціальне приладдя, яке покращує ергономічність. Крила додають керування. Якщо скинути бомбу з великої висоти, вона розправить крила і завдяки швидкості, яку задав літак, може подолати доволі велику відстань. Саме у такий спосіб росіяни адаптували до нових умов купу старих авіабомб ще сталінських часів.
Командир 3-ї ОШБр Жорін каже, що точність цих бомб все ж залишається не великою, тобто влучити в конкретну точку чи одиницю техніки – неможливо. Але для таких потужних бомб це і не потрібно.
– Коли прилітає КАБ навіть в сусідню будівлю, то і твоя скоріше за все завалиться. Це масове застосування. Тому коли їх падає 20, 30, 50, то точність немає ніякого значення, – каже він.
Які є версії КАБів?
КАБи, в основному, відрізняються між собою лише масою вибухівки: 250, 500 чи навіть 1,5 тис. кг. Відповідно, разом із кількістю вибухівки – змінюється сила ураження.
Для порівняння – в ракеті Х22 тонна вибухівки, тобто на третину менше.
Ще одна відмінність між КАБами – це модулі планерування та корекції (УМПК).
Спочатку росіяни використовували УМПК з бомбами зразка 62-го року, але потім побачили, що мають чимало бомб 1954 року.
Згодом з’явилися і більш сучасні КАБи, які не потребують додаткової модернізації. Іноземні аналітики припускають, аби розширити масштаби їх застосування, незабаром окупанти спробують запустити їх серійне виробництво.
– Є два типи бомб, які у величезній кількості є на складах у росіян. Є бомби типу М54, зразка 1954 року, з турболізатором, для нешвидкісних літаків, штурмовиків, або в бомболюку, бо мають вкрай погану аеродинаміку. А є бомби типу М62, для швидкісних літаків, – пояснює Валерій Романенко.
Тобто на сьогодні нічого нового росіяни не винайшли, оскільки такі розробки були і в німців за часів Другої Світової, і в американців.
Як протидіяти КАБам?
Ворожі КАБи неабияк дошкуляють українським оборонцям, оскільки головна проблема у тому, що росіяни запускають їх на відстані, куди переважно не дотягуються українські системи ППО. Окупанти скидають бомби на відстані за 70 км, якщо б’ють по передовій. В таких умовах навіть ЗРК Patriot може не допомогти їх знищити.
Водночас 40 км – це все одно недосяжно для ЗРК середньої дальності, які 40-45 максимум при ідеальній висоті. Раніше вони просто кидали з висоти 14 тис. метрів, але на такій висоті ЗРК можуть знищувати літаки на 25-30 км, бо енергетика ракети не дозволяє високо підніматися і далеко летіти.
Відтак, збити таку керовану авіаційну бомбу традиційним способом – майже нереально.
Луценко каже, що КАБи летять з високою швидкістю, яка становить близько 300-400 км на годину.
– Збити це кулеметом чи зенітною установкою – нереальною. Доводиться думати про ракети, але це більша вартість, ми економічно не готові збивати такі об’єкти, – пояснює він.
Водночас у своєму арсеналі Україна теж має керовані авіабомби, поставлені закордонними партнерами. Але їхня кількість недостатня, аби скласти конкуренцію російським КАБам. Боротися із ними могли б допомогти літаки F-16.
Луценко пояснює, що у КАБів є слабке місце.
– Найперше це пуск з літаків, пуск з дуже дорогих літаків. Су-34 це дуже дорогий літак, їх не так багато. Цьому літаку треба стартувати з якогось аеродрому, і якщо не давати їм злітати звідти, вони змушені будуть літати з більш дальніх аеродромів, брати менше ваги, робити будуть це рідше, тобто зменшити навантаження КАБів на лінію фронту можливо, – пояснює військовий.
Тому, регулярні удари по російських аеродромах, де знаходяться носії КАБів, є варіантом протидії такій зброї. Сьогодні Україна має безпілотники, які здатні виконувати цю задачу.
І можна сміливо стверджувати, що Україна активно застосовує цю тактику, оскільки лише у лютому Росія втратила 13 бойових літаків. 10 із них саме Су-34.
Але цей спосіб боротьби можливий за умов стабільного постачання в Україну систем Patriot, на які полюють росіяни, та боєприпасів до них.