Гендерна рівність: як жінки в Ісландії відстоювали свою гідність
В Україні і досі існує гендерна нерівність – жінки отримують зарплати на 37% менше, ніж чоловіки. Хоча за останні 5 років відбувається відчутний прогрес.
А от найбільш гендерно рівною країною у світі є Ісландія. Добитися цього жінкам вдалося завдяки масштабному страйку 1975-го року. Країна була паралізована: не працювали банки, магазини, дитсадки. Всі вмить відчули наскільки важливий жіноча праця.
Серед протестувальників була і розлучена мати-одиначка Вігдіс Фіннбогадоттір – жінка, яку за 5 років, у 80-му, оберуть президентом.
Відтоді все суттєво і змінилося – і саме в Ісландії вперше у світовій історії президентом стала жінка.
Читайте: Реабілітація і $2 тис. від держави. Як в Ісландії живуть люди з особливими потребами
Вігдіс Фіннбогадоттір зараз 89 років. Майже 40 років тому вона стала першою в світі демократично обраною жінкою-президентом. Вона про це не мріяла, спочатку навіть відмовлялася висуватися.
– Я не була політиком. Я була відома, як перша жінка-директор театру. Я вважала, що це абсолютний абсурд. Але мене підштовхували й підштовхували. В результаті я сказала: окей, я це зроблю, – згадує колишній президент Ісландії Вігдіс Фіннбогадоттір.
І вона робила це 4 терміни поспіль: каденція закінчувалася – її знов просили балотуватися. Бо довіряли. Вігдіс наполягає: жінки заслуговують на рівність в усьому.
Рух за рівність в Ісландії з 1975 року не припинявся. Тут діють потужні жіночі організації, періодично відбуваються великі страйки. Як у 2016-му, коли жінки виборювали рівну оплату праці.
До слова, Факти ICTV розповідали про те, як живуть літні люди в Ісландії.