Статті
, Відеоредактор

Унікальні місця, де творили видатні гетьмани України

Козаки – вони воювали, захищаючи від татар українські землі та землі своїх сусідів.

Запорозьке військо в середині 16 століття оселилося на вільній території біля Дніпра. Своє укріплення козаки назвали Січчю.

Під керівництвом гетьмана Богдана Хмельницького підняли велике повстання проти Речі Посполитої. Так з’явилася самоврядна українська держава Гетьманщина.

На Запорізьку Січ жінок не допускали. Тому устрій тут панував суто військовий. Головним був кошовий отаман, якого вибирали раз на рік.

Захисницею та покровою для козаків була Пресвята Богородиця. Саме до неї зверталися воїни перед далекими походами. Тож й свято Покрови завжди вважали головним у своєму житті.

Хутір Галушківка у 17 столітті був осередок козацтва.  На 5 гектарах одночасно  мешкали кілька сотень людей. Але козаки тут постійно не жили. Лише поверталися сюди з походів на зиму, переважно із Запорізької Січі.

Натомість постійно тут проживали дружини козаків із дітьми. На околиці хутора були  два курені. Саме поблизу них і збиралися козаки.

На цьому хуторі не обирали отаманів та не готувалися до битв. Козаки тут вирощували худобу та переважно займалися гончарством.

Козаки з сім’ями жили в глиняних хатах. Переважно родини були багатодітними, тому більшість осель має кілька кімнат. Деяким меблям та одягу понад 200 років. Є тут чимало зброї. Її козаки привозили з походів як військові трофеї. Поміж пістолів та шабель є унікальні експонати. Наприклад, козацька ожига – один з перших у світі кулеметів.

Дивіться: Пішки 20 км із таємними записками у волоссі. Живі легенди УПА

Чигирин – перша столиця української козацької держави, утворена Богданом Хмельницьким.  Тоді це місто було одним з найбільших в Україні, жило тут понад 50 тисяч людей. Мали державну та військову адміністрації, гетьманську резиденцію та палац.  Місцеві козаки жили в нижньому місті, приїжджих селили у фортеці на замковій горі.

В часи Хмельницького битви обминали Чигирин стороною. Він розвивався і процвітав.

А  1678 року гетьманську резиденцію, як і увесь Чигирин,  зруйнували турки-татари.

У Батурині на Чернігівщині є неймовірна Цитадель, що в перекладі з італійської означає – фортеця у фортеці. За цими стінами творили історію у своїй резиденції гетьмани лівобережної України.

Саме через це Батурин вважається найяскравішою пам’яткою козацької доби.

Цитадель звели 300 років тому за вказівкою Івана Мазепи. Посередині гетьманський будинок. В ньому Мазепа приймав гостей та проводив наради зі старшинами.

Поряд дерев’яна церква Київського патріархату. Сама Цитадель відділена ровом, а дерев’яні укріплення обмазані глиною захищали від артилерії.

Поряд із фортецею – Воскресенська церква, Кочубеївський парк та триповерховий палац останнього українського гетьмана Кирила Розумовського на 55 кімнат.

З Батурином пов’язана одна із найтрагічніших сторінок українського козацтва. За те, що Мазепа перейшов на бік шведів, московське військо спалили Батурин, а жителів фортеці, жінок та дітей закатували.

Нагадаємо, раніше Факти ICTV писали, як пов’язані два свята – Покрова і День захисника України.

Козак
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Помилка в тексті
Помилка