Вугільний склад Роттердам: хто і яким чином диктує ціну на паливо світу
Найбільший вугільний склад Європи – Роттердам. Торік через нього пройшло 28 мільйонів тонн палива. Це стільки, скільки за рік споживає Україна. Саме тут і встановлюють ціну. Чимало компаній Європи визначають вартість вугілля саме за роттердамською формулою.
В Україні її називають Роттердам плюс – тобто, вартість вугілля голландського порту, плюс доставка.
Роттердам найбільший порт Європи, він розтягнувся на десятки кілометрів, його спеціалізація енергоносії – нафта і вугілля.
Ще десять років тому головною людиною терміналу був оператор крана, від його майстерності залежала швидкість розвантаження. Нині все автоматично, керують з цього пульту управління. Інженери лише стежать за робою автоматики.
Дивіться: Шматочок України в Берліні – що треба знати
У регіон Роттердама вугілля надходить з Росії, південної Африки, Колумбії, США, Польщі. І якщо паливо розвантажують у Голландії, то ціну встановлюють у Лондоні, в офісі цього агентства Аргус, яке визначає індекс АПІ 2.
Ціну встановлену для Роттердама, використовують і компанії, і уряди багатьох країн Європи.
Вугілля з Роттердама переважно направляють у промислово розвинену Німеччину – і тамтешні підприємства платять, щоб енергоносій привезли на заводи й електростанції. Водночас, до нас вугілля з Роттердама фізично не постачають. Однак в українську ціну за електрику включена віртуальна доставка – з голландського порту до нашої держави.
У вітчизняній енергетиці використовують переважно українське вугілля, а споживачі платять як за якісне європейське за роттердамськими цінами і плюс за віртуальну доставку з Голландії.
До слова, в Амстердамі відкрили перший у світі супермаркет, який взагалі відмовився від пластику.