За що держава платила мільярди у 2016-му і скільки вам заплатять у 2017-му
Українці не стали багатшими, здоровішими та більш освіченими, однак поступ є – уряд оголошує збільшення мінімальної зарплати, стартує кардинальна реформа освіти, почуті аргументи на користь страхової медицини.
Популярна страшилка року – комунальні платіжки, найнезахищенішим дають субсидії, однак за системні енергоощадні зміни країна так і не взялася.
Прорив року – дороги, які нарешті почали ремонтувати.
Несподівано з посади пішов литовець Айварас Абромавічус – міністр економіки. Відставка потягла за собою, проблеми з МВФ, а це означає ризик для гривні.
Інші міністри теж дали зрозуміти – у них занизька зарплата і шкідлива робота.
Скандал довкола відставки міністра економіки, що розгорівся на початку року у лютому, дав зрозуміти: у демократичній команді розкол.
Прем’єр Арсеній Яценюк вже 2016-го двічі намагається піти у відставку. До того з телеекранів він щодня нагадував: на Грушевського сидить команда камікадзе, яка готова до складних реформ навіть ціною власного рейтингу. Яценюк оголошує про свою відставку у телезверненні вже 10 квітня.
14 квітня у Кабмін з Верховної Ради переїжджає тодішній спікер Володимир Гройсман і обіцяє продовжити започатковані Яценюком реформи.
Серед найбільших проривів – підвищення зарплат вчителям та лікарям, збільшення мінімальної зарплати до 3,2 тис. грн. Бюджетникам доплатить держава, а бізнес, фактично, має засвітити свої реальні зарплати.
Та нову зарплату можуть знівелювати комунальні тарифи. Ще у квітні, на вимогу МВФ, уряд підняв ціну на газ для населення до ринкової. Влітку газ дешевший, ніж взимку. У цей опалювальний сезон – тисяча кубів коштує 7,2 тис. грн. Українці масово оформлюють субсидії. Їх готові надати 8 мільйонам родин.
6,5 млн українських родин вже є в системі субсидій, а ту бурхливу реакцію, як правило, показують люди, які не оформили субсидій, для яких підвищення цін виявилось несподіваним, хоча вже півроку уряд говорить усім – оформляйте субсидії.
Ще одне випробування – націоналізація Приватбанку. Українці кілька днів знімали мільярди готівки з банкоматів. Аби стишити паніку, урядовці обіцяють перевести в Приват і свої зарплати. Заспокоювали людей і прем’єр, і президент.
Державі це коштуватиме 150 млрд грн. Аналітики обіцяють, що на інфляцію це кардинально не вплине, та уряду буде непросто.
Доведеться шукати гроші й на медицину, соціалку та армію, цього року вояки чи не вперше відчули – про них піклуються.
На потреби оборони бюджет витратив рекордні 5% ВВП, понад 100 млрд! Закупили одяг та зброю. Що могли – відремонтували. Навіть волонтерам легше стало.
Нагадаємо, Факти ICTV пригадали усі найважливіші події 2016 року та їхній розвиток.
Ольга Чайко, Ростислав Чомко, Світлана Білоцька, Ірина Тимчишин, Віталій Харитонов, Факти ICTV
Також дивіться:
Бій з корупцією за 140 тис. – хто і як воює з хабарниками та скільки у чиновників кешу
Два фронти “Другої світової” війни на Донбасі – 2016-й очима журналістів
Рік 2016-й: прощання з грузинами у владі, шатун і слуги народу без імунітету
Бурштин робить із людей варварів: як Рівненщина стала Марсом, а Карпати лишаються без лісу
Криваві розстріли та фатальні помилки копів у 2016-му: чому міліція не стала поліцією
Три “П”, що перевернули світ у 2016-му
Провал на Євро, застій Кличка і 117 успіхів паралімпійців у Ріо – спорт України у 2016-му
2016: українці забирають премію MTV, на сцені – Гриби, у кіно – 30 наших фільмів