Тетяна Штерєва, редакторка розділу Lifestyle
Тетяна Штерєва, редакторка розділу Lifestyle
Жінки жартують не гірше за чоловіків: українські комікеси руйнують стереотипи
Українські комікеси ламають стереотипи про те, що чоловіки жартують краще. Через гумор підіймають різні теми, зокрема розвінчують сексизм та хибні уявлення про те, якою має бути жінка.
Про що жартують стендаперки
Комікеса Настя Зухвала у стендапі вже майже десять років. Для неї жарти – це також можливість зняти емоційне напруження під час війни. Лють на рашистів вона трансформує у творчість. Проте не забуває й про тему рівності.
— Це закінчиться тоді, коли мене не буде дратувати сексизм. А оскільки за даними Економічного форуму, нам треба щонайменше 250 років, щоб досягти економічної рівності між жінками та чоловіками, я так розумію, навряд чи в мене є шанси дожити до моменту, коли сексизм не буде дратувати мене, – визнає артистка.
Настя акцентує й на складнощах для комікес-початківців. Адже стендап — така ніша, де завжди знайдуться люди, які вже чогось досягли. Їм дуже легко словами зруйнувати твою віру в можливість робити щось.
Боротьба зі стереотипами в професії
Стендаперка Аня Кочегура цього у свій бік не дозволяє, хоча й стикалася з випадками сексизму, зокрема серед колег.
— Якщо збірна вечірка коміків, то вирішують, хто по порядку йде першим. Вважається, першим виступати важче, і хтось такий: “Ну, дівчину не можна ставити першою”. І наче хтось піклується про мене, але ж це і про те, що дівчата слабші. Або давайте зробимо стендап, де будуть лише комікеси, і назвемо його жіночий стендап. Це прям наше улюблене. Тому що ніхто не називає стендап, де всі чоловіки – чоловічим. Це просто стендап, – наголошує Анна.
Також комікеса зауважує, що інколи стереотипи поширюють самі дівчата, і це прикро, бо не варто себе знецінювати.
Боротися з нерівністю через стендап – практика світова. В Австралії цим відома Ганна Гетсбі, що роками розвінчує стереотипи щодо жінок. Американська комікеса Алі Вонг теж знана гострим гумором, завдяки якому порушує питання ролі жінки у суспільстві.
Або є акторка Емі Шумер, яка через відверті жарти стирає негативне уявлення про жіночність. Звісно, жодна з комікес не жартує лише про сексизм. Вони мають талант і розважити аудиторію, й актуалізувати соціально важливу тему.