PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТЫ iPad / iPhone ФАКТЫ Android

До чого можуть призвести зміни клімату в Україні та що робити

Илья Єременко
Илья Єременко

Зміна клімату — це найбільший виклик, з яким стикалося людство за всю історію. Водночас, це і можливість збудувати кращий світ, без нерівності й насилля. Оскільки корені цих проблем, в тому числі і впливу людини на клімат, лежать в існуючій економічній системі, орієнтованій на постійний ріст споживання. Тому відвернення кліматичної загрози не можливе без злагодженої співпраці усіх країн і, зрештою, усіх людей заради спільного блага.

Найбільш характерними для України проявами змін клімату є аномальна спека влітку (в 2017 від неї загинуло 3 людей і це лише офіційні дані), зміщення сезонів (в квітні 2017 в Одесі випав сніг), підвищена кількість опадів, з якою не справляється зливова каналізація в містах.

Також, це поява невластивих шкідників і хвороб рослин, що разом зі зміною погодних умов означає нові виклики для аграрного сектору України.

Читайте: Стратегія екологічної політики: чому економічний розвиток України буде під загрозою

В світовому масштабі найбільшою зміна клімату призведе до появи кліматичних біженців.

Мешканці острівних і прибережних поселень шукатимуть притулку у зв’язку з підвищенням рівня моря, а також неможливістю вирощувати їжу на територіях, що потерпають від наслідків змін клімату та вуглекислого газу. Ймовірність прояву ефекту доміно, який зараз зв’язаний.

Наприклад, через підвищення температури розмерзається тундра, яка в процесі танення вивільняє ще більше СО2, що прискорює потеплення. Зменшується арктичний льодовий покрив, через що океан поглинає більше тепла, яке лід міг би відзеркалити назад у космос.

Скорочувати викиди парникових газів та поступово переходити до споживання чистої енергії, тобто енергії вітру, сонця, води та землі (геотермальна енергія), суттєво покращили б ситуацію. Це відновні джерела енергії (ВДЕ) планети, генерація енергії від відновлюваних джерел не супроводжується значними викидами небезпечних газів на відміну від викопного палива та атому.

Читайте: Наймасштабніші повені в Україні за 100 років

Для України зараз обидва напрямки є ще й економічно вигідними. Минулого року опубліковане дослідження НАН України доводить, що Україна може до 2050 року 91% свої енергетичних потреб забезпечувати завдяки ВДЕ, тобто економіка країни від такого переходу лише виграє. Питання лише за політиками, які повинні перестати захищати викопне паливо і, натомість, створити стимули для підвищення енергоефективності у громадах  і ставити приорітет на розвиток ВДЕ.

Важливим моментом є глобальна мобілізація. Це ініційовані кліматичним рухом синхронні акції по всьому світу, на яких тисячі людей вимагають від влади більш рішучих дій у сфері змін клімату.

Це створює тиск на винуватців змін клімату і показує підтримку тим керівникам і політикам, які прихильні до ідеї енергетичного переходу від викопного брудного палива до відновлюваних джерел енергії.

Читайте: Швидкість танення льоду в Арктиці зросла утричі

Цього року Україна візьме участь у світовій мобілізації на захист клімату під назвою Rise for Climate (укр.- Дій за клімат), яка розпочнеться вже 8 вересня цього року.

У містах та селах, університетах та школах і, навіть, релігійних установах по всьому світу відбудуться локальні акції, що привернуть увагу до питання зміни клімату на планеті. Ці заходи мають стимулювати дії щодо зниження впливу на клімат і направляти урядам чітке послання про те, що населення готове до переходу на чисту енергію і стійку та відновлювану економіку. Релігійні, молодіжні, правозахисні та профспілкові групи вже публічно висловили свою підтримку акції Дій за клімат.

Дослідження НАН доводить, що енергетичний перехід до 100% ВДЕ можливий. Потрібна лише політична воля. Для держави це означає розробку національної стратегії переходу на 100% ВДЕ до 2050 року. А громадяни мають вимагати появу таких стратегій у своїх містах та в державі в цілому.

Автор: голова Українскої кліматічної мережі, проектний менеджер природоохоронної організації Екоклуб

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Вверх Вверх
Вверх

    Нашли ошибку в тексте?

    Ошибка