
В Нагірному Карабсі 2 квітня загострився військовий конфлікт. Почалися бої на лінії зіткнення вірменських та азербайджанських збройних сил.
До чого може призвести ескалація конфлікту? Яку роль у ньому відіграють Росія і Туреччина?
Відповіді на ці запитання намагаються дати оглядачі німецьких ЗМІ, пише DW.
До політичного рішення ще далеко
– Для того, щоб знову розпалити конфлікт навколо Нагірного Карабаху, великих зусиль докладати не потрібно. Так було в ті часи, коли відносини між заступниками безпосередніх учасників конфлікту, Росією і Туреччиною, ще були не такими поганими. І тим більше це відноситься до сьогоднішньої ситуації, коли Москва і Анкара вважають один одного здатними на вчинення самих поганих вчинків, – пише оглядач газети Frankfurter Allgemeine Zeitung Петер Штурм.
Він висловлює надію на те, що Вірменія і Азербайджан проявлять достатньо розсудливості, щоб спалахнули зараз бої не переросли в тривалу війну.
– При обставинах, що склалися, це було б найкращим, що може вдасться в короткостроковій і довгостроковій перспективі. Тому до політичного рішення, знайти яке обидві республіки зобов’язалися багато років тому, ще так далеко, як ніколи раніше, – вважає автор.
На його думку, тут справа не тільки у впертості урядів в Єревані і Баку, але також в поганих відносинах між їх державами-покровителями.
Як зазначає Штурм, такі заяви, як слова турецького президента Реджепа Тайіпа Ердогана про те, що його країна при необхідності буде підтримувати Азербайджан “до кінця”, не сприяють ефективній деескалації вибухонебезпечної ситуації в кавказькому регіоні.
Баку не має права розв’язувати війну
– Старі конфлікти, нові бої, – так назвав свій коментар у газеті Tageszeitung Бернхард Класен. У ньому автор, зокрема, вказує на те, що у Азербайджану є союзник – Туреччина, яка могла б надати йому й військову підтримку. Вірменські кордону охороняють російські солдати. Таким чином, у разі нової війни в районі Нагорного Карабаху російські солдати могли б протистояти турецьким, – попереджає Класен про небезпеку ескалації конфлікту.
Читайте: “Війна в Карабасі: Азербайджан заявив про підтримку Грузії
Оглядач газети Die Welt Юлія Смирнова також вказує на небезпеку розв’язування в Нагірному Карабасі “війна чужими руками” на тлі напружених відносин між Росією і Туреччиною. У статті під назвою У Нагірному Карабасі его Путіна стикається з его Ердогана, автор вказує на те, що велика кількість важких озброєнь як на азербайджанської, так і на вірменській стороні поступово перетворює кризовий регіон в порохову бочку.
Як зазначає Смирнова, після підписання угоди про перемир’я в 1994 році ситуація в Нагірному Карабасі ніколи не була по-справжньому спокійною. Конфлікт між Вірменією і Азербайджаном був заморожений, жодна зі сторін не йде на поступки, і мінській групі не вдалося досягти успіхів на переговорах.
Читайте: В Карабасі знищено 170 вірменських військових
Нагадаємо, самопроголошена Нагірно-Карабахська республіка (НКР) отримає незалежність у разі подальшої ескалації військових дій.