Володимир Зеленський вирішив ініціювати всеукраїнський референдум щодо права іноземців купувати землю після впровадження ринку землі в Україні.
У чинний законопроект про ринок землі буде внесено правки, за якими право продавати і купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані українськими громадянами.
Іноземці та компанії, які мають серед засновників іноземців, отримають право купувати українські землі тільки у випадку, якщо на це буде дана згода народу України – на всеукраїнському референдумі.
Проведення референдумів є недоцільним рішенням, оскільки можна вести дискусії щодо норм закону, процедури, але не можна вести діалог, чи потрібен ринок землі Україні та на яких умовах, – розповідає політичний експерт Олександр Мусієнко.
Ринок землі однозначно потрібен. Влада має брати на себе відповідальність за ініціативи, розроблення законопроектів та внесення змін до них. Такі питання, як: продавати чи не продавати землю іноземцям, як вводити чи не вводити сам ринок землі, треба вирішити у законодавчий спосіб, вносячи відповідні правки.
Введення ринку землі в Україні має вирішуватись під час обговорень у парламенті та комітетах Верховної Ради. Якщо всі важливі питання вирішувати на всеукраїнських референдумах, нам не вистачить державних грошей і ми не ухвалимо жодного рішення.
На проведення референдуму може піти сотні мільйонів гривень, але попередньо потрібно проводити перепис населення, який оцінюється у кілька мільярдів.
Читайте: МВФ не проти обмежень на придбання землі іноземцям – Милованов
До того ж референдум має маніпулятивний характер, адже все залежить від того, як поставити запитання. Тому впровадження важливих болісних реформ не має виноситись на референдуми.
Автор: Олександр Мусієнко, політичний експерт, керівник Центру військово-правових досліджень.