PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Автор: Віктор Таран

Тристоронні газові переговори: важливість для України

21 січня у Брюсселі повинні відбутися газові переговори між Україною, Росією та Європейським Союзом. До 1 січня 2020 року сторони мають вирішити та узгодити нові умови транзиту російського газу територією України.

Чому ці контракти важливі для України

Як би дивно це не звучало, але перша головна мета – забезпечити своєчасну поставку газу до споживачів у Європі. Це дозволяє Україні лишатися геополітичним гравцем, оскільки захід має мотивацію і надалі підтримувати Україну.

По-друге, Україна щорічно отримує від транзиту значні суми грошей. Якщо порівнювати, наприклад, бюджет України складає $41 млрд, то від транзиту газу за рік, в середньому, ми заробляємо $3-4 млрд. Це по заниженим цінам газового контракту 2009 року.

Якщо б тоді Тимошенко заклала в угоду з Російською Федерацією ринкові тарифи, то ми б отримували мінімум у два рази більше. 

Чого хоче Україна

Головна задача України – забезпечити стабільне транспортування в об’ємах не менше 15-20 млрд кубометрів газу. Якщо об’єм транспортування складатиме менше 10 млрд, це буде нерентабельно та збитково для України. Тоді Україні буде вигідніше порізати газо-транспортну систему на металобрухт.

Чи буде добудований Північний потік-2

Про перспективи добудовування Північного потоку-2  зараз важко говорити, оскільки на це впливає дуже багато факторів. Голосні заяви німецьких урядовців, які говорять про те, що Росія сама добудує потоки – це брехня та маніпуляція. Росія не володіє такими технологіями, як Німеччина чи Норвегія.

У разі введення американцями економічних санкцій, цілком можливо, що потоки добудовані не будуть.

Домовленість за рік

Україні буде дуже складно на цих переговорах, оскільки у цьому питанні в нас немає потужних союзників у Європі. Німеччина не зацікавлена в тому, щоб Україна мала транзит в таких об’ємах. Не для того вони будують Північний потік-2, щоб поповнювати наступні 10 років українську трубу газом, в об’ємах 15-20 млрд кубометрів на рік.

Якщо угоду не підпишуть

Залякуючи та шантажуючи Європу, Росія діє, як гопник. По суті, вони нав’язують їм свої поняття замість цивілізованих правил.

Росія цими діями демонструє європейцям, що альтернативи Північному потоку-2 немає. Тому його потрібно терміново добудувати, незважаючи на відсутність підтримки та американських санкцій. Німецьким та іншим європейським політикам така постановка питання зручна. Вони із задоволенням продадуть інтереси України за дешевий і регулярний газ.

Тому в цьому переговорному трикутнику Росія-ЄС-Україна, ми знаходимося в позиції один проти двох. Однак, оскільки ми ще поки володіємо ключовим ресурсом – це дає нам непогані шанси на позитивні результати переговорів. Головне ними скористатися.

Автор: Віктор Таран, голова центру Ейдос, політолог.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка