PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Ольга Йосипчук
Автор: Ольга Йосипчук

Закон про вибори: що потрібно змінювати

22 травня Верховна Рада України на позачерговому засіданні провалила закони Зеленського про вибори.

Парламент не вніс до порядку денного президентський законопроект щодо зміни виборчої системи для виборів народних депутатів (№10319).

Всі народні обранці активно обговорювали закон про нову виборчу систему. Наразі те, що відбувалося – душевний цирк.

На мій погляд, жодні поправки та сам закон не змінять розподіл сил на дострокові вибори. Як і передбачалося, окрім критики та каміння в город один одного, нічого ухвалено не було.

Окрім розумних зауважень, пропозицій, було багато популізму та вигороджування себе Святого та Божого. Виступали активно усі, шукаючи зраду.

Уважно перечитавши проект на 33 сторінках, я так і не знайшла в ньому чітко розписаного пункту про голосування за відкритими списками, хоча розумію, що я не спеціаліст із законотворення. Проте як громадянка вважаю, що закон має бути прописаний доступною мовою, яку зрозуміють навіть ті, хто не закінчив школу.

Читайте: Законопроект Зеленського про вибори: опубліковано текст

Замість численних поправок та змін краще було внести новий законопроект, який би скасовував дію деяких інших законів. Варто прописати новий чіткий закон, де було б зазначено те, чого так прагнуть українці.

По-перше, відкриті списки. По-друге, відміна мажоритарки. По-третє, заборона балотуватися до Верховної Ради тим, хто там уже був та пропустив більше десяти робочих засідань, а також не виконав своїх обіцянок перед виборцями.

Читайте: Обрали стару систему: Зеленський відповів на провал закону про вибори

На мій погляд, окрім відкритих списків, на сайті ЦВК має працювати онлайн-сервіс, де кожен виборець, пройшовши реєстрацію, міг би поставити оцінку за п’ятибальною шкалою кожному депутату у списку тієї чи іншої партії.

Депутати-кандидати, які б набирали найбільшу кількість поганих відгуків (оцінок), автоматично б виключалися зі списку партії. Таким чином можна швидко та легко очистити списки від колишніх політиків, проте є ризики того, що опоненти просто “мочили” б один одного завдяки такому голосуванню. Варто ввести відповідальність за таке голосування, а кожен голос ретельно перевіряти.

Читайте: Указ про розпуск Ради опубліковано в Урядовому кур'єрі Представник Зеленського у Раді пропонує зменшити кількість нардепів Призначення Зеленського: хто увійшов у список

Це складний та досить затратний процес, проте так за три-чотири роки можна вичистити Авгієві стайні.

Важливо запустити процес онлайн-голосування для українців за кордоном. Це допомогло б заробітчанам та студентам творити власну історію, впливаючи на якісні зміни в політикумі.

Новим силам варто єднатися та творити нові спільні проекти можливостей, а не обмежень.

Автор: Ольга Йосипчук, політолог, фандрейзер, засновник ГО НЕО Лідери.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

    Знайшли помилку в тексті?

    Помилка