PCEtLSDQndC1INC00L7QsdCw0LLQu9C10L3QsCDRgNC10LrQu9Cw0LzQvNCwIGZ1bGxzY3JlZW4gLS0hPg==
ФАКТИ iPad / iPhone ФАКТИ Android
Олег Савицький
Автор: Олег Савицький

Зелена енергетика в Україні: переваги та перспективи

З часу підписання Паризької кліматичної угоди відмова від вугілля, нафти та газу на користь відновлюваних джерел енергії, так званої зеленої енергетики, стала світовим трендом, попри великий спротив старої індустрії.

Мотивів для цього вистачає, і вони не лише екологічні: від боротьби із забрудненням повітря та покращення умов життя у містах до стабілізації цін на енергоресурси, залучення інвестицій та пожвавлення регіонального економічного розвитку.

Енергетика відповідальна за 2/3 усіх викидів парникових газів. Через зростаючий попит на енергію у світі, брак доступу до сучасних енергоефективних технологій та залежність багатьох країн від викопних енергоресурсів темпи забруднення атмосфери продовжують збільшуватися. Щоб це змінити, необхідно здійснити перебудову енергетичних систем, транспорту та інфраструктури міст в усьому світі та максимально використовувати потенціал відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

За 2018 рік вартість ВДЕ впала до рівнів, коли нові “зелені” потужності без додаткової державної підтримки у багатьох країнах виграють конкуренцію за ціною кіловат-години у “чорних” електростанцій на викопному паливі. Про це повідомляють Міжнародне агентство з відновлюваної енергетики (IRENA), аналітичні фірми Lazarus та Bloomberg New Energy Finance (BNEF).

Експерти одностайні у тому, що вже в недалекому майбутньому сонячні електростанції (СЕС) та вітрові електростанції (ВЕС) будуть найдешевшими джерелами електроенергії у світі.

Вже зараз технічно та економічно зрілі технології ВДЕ створюють основу для переходу до децентралізованих енергосистем з горизонтальними потоками енергії та даних – побудови інтернету енергії. Це нова парадигма в енергетиці, яка вже починає реалізовувати свій потенціал до трансформації світової економіки.

Читайте: Україна збільшить видобуток газу – Оржель

Перехід від звичайних централізованих енергосистем до інтернету енергії характеризується:

 • масштабною розбудовою відновлюваних джерел енергії;
 • зростаючою потребою у ресурсах гнучкості в енергетичних системах;
 • виникненням та поширенням різноманітних технологій у сфері розподілених енергетичних ресурсів;
 • перетворенням пасивних споживачів на активних учасників роботи енергетичної системи;
 • появою нових користувачів електромереж (агрегатори, віртуальні електростанції);
 • діджиталізацією та підвищенням складності ринків електроенергії;
 • зростаючим зв’язком електроенергетичного сектору з транспортом, опаленням, охолодженням та промисловістю через електрифікацію та автоматизацію.

Енергетичний сектор України сьогодні входить у період глибоких структурних змін, які необхідні, щоб гідно зустріти виклики геополітичного, економічного та екологічного характеру. Застарілу та занедбану галузь вугільної енергетики, яка нещадно забруднює атмосферу, потрібно заміщувати стрімким розвитком відновлюваних джерел енергії та розподілених енергетичних ресурсів. 

Читайте: Усім власникам домашніх СЕС повернули “зелений” тариф

Середній вік вугільних ТЕС в Україні вже перевищує 50 років. Подальша їхня експлуатація призводитиме до рівнів забруднення повітря, не сумісних з екологічним законодавством ЄС та загрозливих для життя та здоров’я громадян, зростання цін на електроенергію, посиленню загроз енергетичній безпеці через залежність від імпорту палива. 

Першим кроком для України на шляху до інтернету енергії має стати відмова від будь-яких інвестицій у централізовану негнучку енергетичну інфраструктуру та застарілі технології, які можуть замкнути всю економіку у занепаді та сприятимуть подальшій деградації довкілля.

Для України така трансформація енергетики – шанс побудувати нову сильну економіку та вирватися з тривалого занепаду, підвищити безпеку та добробут своїх громадян та допомогти міжнародній спільноті вирішити проблему змін клімату.

Автор: Олег Савицький, експерт з відновлюваної енергетики та клімату.

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Вгору Вгору
Вверх

  Знайшли помилку в тексті?

  Помилка