Укр Рус
Ми рекомендуємо
Ми рекомендуємо
, редакторка розділу Стиль життя
, священник ПЦУ

Що робити з освяченою вербою після свята: пояснення священника ПЦУ

що робити з освяченою вербою
Фото: Depositphotos

Щороку після Вербної неділі віряни приносять додому гілочки верби, освячені в церкві, та прикрашають ними оселю. З часом вони починають сохнути та обсипатися. Тож постає питання, що робити зі старою освяченою вербою.

Детальну відповідь на нього в ексклюзивному коментарі Фактам ICTV дав ректор Відкритого православного університету, священник ПЦУ Георгій Коваленко.

Традиція освячення верби у церкві

У 2025 році Вербна неділя припадає на 13 квітня. Цей день також називають Вхід Господній до Єрусалима. З нього розпочинається Страсний тиждень. Освячена верба – це не просто атрибут обряду, а духовний символ, що має глибоке значення.

Зараз дивляться

– Верба – це така цікавинка культурна, традиційна, яка має нас в якомусь сенсі поставити поруч з тими людьми, що зустрічали Христа в Єрусалимі. Але, на відміну від них, ми набагато більше знаємо і маємо зустрічати Христа вже по-християнськи і йти за ним, сходячи кожен на свою Голгофу, але розуміючи, що попереду Воскресіння і що добро перемагає, життя перемагає, любов перемагає, – пояснює Георгій Коваленко.

Священник наголошує, хоч в Євангелії йдеться про пальмові гілки, в наших широтах їх замінила верба, що стала місцевим проявом паломницької традиції. І така символіка заслуговує на шанобливе ставлення навіть після завершення свята.

Що робити з гілочками верби після свята

У міських умовах у багатьох постає практичне питання, що робити з освяченою вербою, коли вона вже висохла або втратила свій вигляд. Дехто тримає її за образами, інші не знають, коли викидати гілочки і чи допустимо це взагалі.

– Це ж фактично гілочка, квіточка. Її просто треба якось побожно утилізувати – покласти на клумбу або пустити по воді. Різні традиції були в людей, які ближче до природи жили. Я думаю, що так треба ставитися і нам.

Я б не радив просто викидати її в смітник, бо це було б негідно святині. Але й не варто збирати так зване священне сміття, коли ми не знаємо, що робити з тими гілочками чи іншими речами. У випадку з вербою це також може бути спалення на природі, можна просто покласти під дерево. Головне – уникати зневаги до освяченої речі, – акцентував священник ПЦУ.

Георгій Коваленко додав, що освячена верба нагадує не тільки про подію входу Христа до Єрусалима, а й про шлях кожної людини у вірі. Особливо важливим це стає в умовах війни, коли тисячі українців щодня несуть власний хрест.

– Сьогодні дуже багато людей фактично проходять свій хресний шлях заради спасіння багатьох. І тому ми зовсім інакше відчуваємо ці дні, зовсім інакше маємо бути налаштовані на їхнє проходження. Наша молитва завжди має бути з нашими захисниками і з тими, хто зараз на лінії фронту, і тими, хто вже є нашими небесними захисниками. Бо ми знаємо, що у Бога немає мертвих, у Бога всі живі, і Христос воскрес. Тому наше гасло – Герої не вмирають – це щось подібне. Це наша віра в те, що ця жертва заради життя, заради майбутнього, – зазначив Георгій Коваленко.

Читайте також
Вербна неділя 2025: дата, традиції та звичаї святкування
вербна неділя 2025

Великдень 2025, Вербна неділя 2025
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка