Укр Рус

Сім’я по-норвезьки: рівноправ’я у хатніх справах і стримана гостинність

Сім’я по-норвезьки: рівноправ’я у хатніх справах і стримана гостинність

Сім’я, здоров’я і природа – головні норвезькі цінності. Щоб відчути це сповна, ми вирушили в глибинку – містечко Спікестад за 50 км від Осло. Із київським передмістям його не сплутаєш. Замість розкішних вілл та потужних джипів – скромні будиночки і велосипеди.

Українське кредо «аби краще, ніж у сусіда» в Норвегії не розуміють. Тут не прийнято жити на показ. Скромність, стриманість, неквапливість і постійне бажання діалогу з природою – ось що важливо для цих північних людей.

Нас зустрічає молоде подружжя Марти і Сігве Йохансенів, та їхні діти – Оліна та Сівер. Марта – фахівець з персоналу, Сігве займається консалтингом. О четвертій батьки вже вдома, саме так працюють у Норвегії. Хатні справи виконують разом – тато готує обід, мама порається з дітьми.

Зараз дивляться

У норвезькій сім’ї – повне рівноправ’я. При народженні дитини держава обом батькам, окрім оплачуваної річної відпустки, надає неоплачуваний рік декрету. Норвезькі чоловіки – взагалі мрія для жінок. Вони уважні, турботливі, надійні, не ходять «наліво», мало п’ють і не палять. Модно зовсім інше.

«Ми часто ходимо в ліс, на море, пораємося в городі чи в саду. Взимку катаємось на ковзанах і лижах, розводимо багаття на озері. Риболовля теж, але з малими дітьми – це не розвага», – розповідає Марта.

На обід – італійська паста з соусом, а ми думали норвезький лосось, тому від непереконливого запрошення до столу ми відмовились. У Норвегії рідко ходять в гості чи влаштовують застілля. Тут навіть жартують: збираєшся в гості – бери з собою закуску.

Сімейні пари прагнуть самостійності й не сподіваються на допомогу батьків. Освіта в Норвегії безкоштовна. На навчання в університеті держава дасть субсидію, яку можна виплачувати і 20 років. Що тут дороге, так це земля і власне помешкання.

«Житло у Норвегії дороге. Всі намагаються жити в  приватному домі. На цей будинок ми збирали гроші 3 роки. Можна, звичайно, взяти в оренду на 20-30 років, але краще його викупити», – пояснює Сігве.

Дерев’яний будиночок Йохансенів більше схожий на літню дачу, і важко уявити, як він переживає суворі північні зими без газу. Опалюється приміщення звичайним кондиціонером, його тут називають «хітпамп», і пічкою-буржуйкою. Електрика в країні значно дешевша за газ, тому саме вона головне джерело тепла.

Пронизливий скандинавський вітер – не привід відмовлятись від морської прогулянки. Північні краєвиди заспокоять і без того врівноважений нордичний норов. Норвежці не шукають якогось незрозумілого і незбагненного щастя. Загартованим красою фіордів, моря та вітру, метушитись серед цієї величі їм не годиться.

//ICTV

 

Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка