
Не встиг Дональд Трамп офіційно стати президентом США, як в американських ЗМІ стали з’являтись публікації з думками експертів, що президентство мільярдера буде коротким, а його перебування в Білому домі закінчиться імпічментом.
Причина проста: Дональд Трамп став мішенню для численних опонентів всередині країни.
Однак імпічмент – процедура досить складна і для її початку потрібні вагомі підстави.
Але спершу з’ясуємо: хто і чому виступає проти Трампа.
Читайте: Трамп – президент США – Україна отримала 4 сценарії
Протести в США після інавгурації Дональда Трампа президентом США
Розкол Конгресу
- Хто проти: республіканці
Дональд Трамп перебуває у складних відносинах з членами власної партії, яка зараз контролює обидві палати Конгресу.
Їхнє завдання-мінімум – ускладнити життя Трампа і обмежити його вплив на політичний процес. А завдання-максимум – якнайшвидше позбутись одіозного голови Білого дому.
- Чому проти Трампа
Республіканців турбує майбутнє НАТО, наміри Трампа дружити з Росією, побудувати стіну на кордоні з Мексикою, розірвати важливі торгівельні угоди, для підписання яких Барак Обама витратив роки.
Крім того, Конгрес очікує більш жорсткого курсу нової адміністрації по відношенню до Росії, особливо після того, як американські спецслужби встановили, що уряд Путіна намагався вплинути на президентські вибори США, використовуючи хакерські атаки.
- Серйозність намірів
У випадку імпічменту, згідно з Конституцією США, повноваження президента до позачергових виборів виконуватиме віце-президент країни. Нинішній віце-президент – Майк Пенс – помірковнаий політик, який може влаштувати консервативних республіканців, на відміну від “непередбачуваного” Трампа.
Тим не менш, відзначимо, що республіканці повинні прорахувати всі варіанти, оскільки у випадку позачергових виборів після імпічменту існує ймовірність обрання президентом конкурентів партії – демократів.
Читайте: Що буде з доларом і економікою України при Трампі
Дональд Трамп разом з віце-президентом США Майком Пенсом
Реваншистські настрої
- Хто проти: демократи
- Чому проти Трампа
Не варто мабуть дивуватись тому факту, що демократи прагнуть взяти реванш у республіканців за несподівану поразку Хілларі Клінтон.
- Серйозність намірів
Відзначимо, що в Конгресі поки не ведеться публічних дискусій про імпічмент Трампу – ні серед демократів, ні республіканців. Відкрито про таку можливість говорять одиниці. Наприклад, Максін Уолтерс, член Конгресу і Демократичної партії, в інтерв’ю телеканалу MSNBC заявила –
Трамп так міцно обіймався з Путіним, що я йому не вірю, не думаю, що йому повірить і американський народ. Йому це не зійде з рук. Всі ми розслідуємо цю справу і з’ясуємо, які у нього справжні наміри. Ми не можемо поставити на найважливішу посаду в світі людину, яка може бути заручником Путіна і Росії.
Читайте: Багатії та генерали: команда Трампа
Майдан по-американськи?
- Хто проти: народ США
- Чому проти Трампа
Дональд Трамп викликав бурхливе обурення ліберально налаштованих американців під час передвиборчої кампанії, зневажливо висловлюючись про жінок, мексиканців і мусульман, а також він викликав занепокоєння у багатьох іноземних політиків, заявивши, що буде керуватися принципом “Америка перш за все”.
- Серйозність намірів
Протести проти Трампа почались одразу ж після оголошення результатів виборів. Продовжились вони і після інавгурації.
На вихідних у Вашингтоні пройшов 500-тисячний “Марш жінок”, участь в якому брали удвічі більше осіб, ніж на заходах, присвячених інавгурації.
Організатори намагались привернути увагу до проблеми прав жінок, які, на їхню думку, перебувають під загрозою після приходу Трампа до влади. Учасники маршу виступають за расову рівність, повагу до прав жінок і їхнє право на аборти. В цілому, протестні мітинги проти Трампа відбулись у 700 містах світу.
Читайте: Трамп на гачку у Кремля: доказів немає, скандал є
Мітинг у Сіетлі проти Трампа, 21.01.2017
Зірки проти Трампа
До маршу проти Трампа приєднались і знаменитості – співачка Кеті Перрі, актриси Скарлетт Йоханссон, Емі Шумер і режисер Майкл Мур. Поп-зірка Мадонна також виступила на марші, зробивши кілька різких заяв у бік Дональда Трампа.
Зазначимо, що і під час інавгурації нового президента не брала участь ні одна з “зірок” першої величини. Крім того, в Лос-Анджелесі організували альтернативний до інавгурації захід – концерт, на якому виступили відомі рок-зірки країни.
Актриса Меріл Стріп на врученні нагороди Золотий Глобус розкритикувала Дональда Трампа
Преса
Зазначимо, що провідні світові видання критикували Дональда Трампа під час передвиборчої кампанії і пророкували перемогу Хілларі Клінтон.
Після обрання республіканця президентом представники ЗМІ вбачають у ньому загрозу свободи слова в США. Трамп неодноразово заявляв про свої наміри ввести нові правила спілкування з пресою – поспілкуватись з президентом зможуть тільки ті, хто не ставить йому незручних запитань.
Читайте: Трампу заборонять знімати санкції з РФ – сенатори готують закон
Спецслужби
Працівники ЦРУ і ФБР, а також інших спецслужб стверджують, що нового президента США могли привести до влади росіяни за допомогою хакерських атак, тому є підстави вважати, що він працюватиме на Кремль, а не на власну країну.
Сенатський комітет з розвідки уже оголосив щодо проведення слухань про “зв’язки між Росією і людьми, які займалися політичними кампаніями”.
Якщо співробітники Трампа або його друзі зустрічались з російськими представниками для координації хакерських атак в процесі президентських виборів у США, то це підпадає під статтю “особливо тяжких злочинів і правопорушень“, про які йдеться у Конституції США як про підставу для імпічменту.
Читайте: Трамп стане між “яструбами” і Росією – експерт
Що таке імпічмент
Імпічмент – це особлива процедура судового звинувачення посадових осіб з подальшим їхнім усуненням з посади.
Зазначимо, що в США імпічмент можуть оголосити не тільки президенту, але й федеральним посадовим особам – суддям, депутатам Конгресу і губернаторам штатів.
В історії США імпічменту ще не було.
Однак близьким був Білл Клінтон у 1998-му через секс-скандал і лжесвідчення перед присягою. Клінтона потім виправдав Сенат. А Річард Ніксон на тлі Уотергейтського скандалу в 1974-му пішов у відставку до початку процедури імпічменту.
Варто добавити, що в 2016-му не змогли втриматись на посаді через імпічмент президент Бразилії Ділма Русефф і президент Південної Кореї Пак Кин Хє. В обох випадках процедура імпічменту була розпочата у зв’язку з корупційними скандалами.
В Україні до процедури імпічменту не вдавалися. А ось першому президентові Росії Борису Єльцину тричі оголошували імпічмент, однак необхідної кількості голосів зібрати в парламенті для відсторонення з посади не вдалося. Головна підстава для імпічменту Єльцина – розвал СРСР.
Читайте: Трамп починає війну. 5 головних ворогів США
Процедура імпічменту президенту Бразилії Ділмі Русефф тривала 9 місяців
Процедура імпічменту в США
- Крок 1: Імпічмент ініціює депутат Палати представників (нижня палата парламенту Конгресу).
- Крок 2: Відповідна заява надходить для вивчення в юридичний комітет Палати представників, який формулює “статті імпічменту”.
- Крок 3: Палата представників на пленарному засіданні розглядає “статті імпічменту”. Голова Верховного суду США головує на засіданні Сенату, на якому розглядається справа про імпічмент президенту.
- Крок 4: Голосування в Палаті представників. У разі прийняття “статті імпічменту” простою більшістю від загального складу Палати, тобто при підтримці 226 депутатами, вона направляється в Сенат (верхня палата Конгресу).
- Крок 5: Сенат голосує за звинувачувальний вирок. Для оголошення імпічменту президенту повинні проголосувати 2/3 депутатів Сенату.
Передумови для імпічменту
Скандалів Трампу вистачає. У цьому контексті варто згадати про нещодавно опублікований, проте не підтверджений достовірними доказами, компромат на Трампа про його начебто зв’язки з Кремлем.
10 січня американський телеканал CNN повідомив, що в його розпорядженні є секретний документ, який містить компрометуючий матеріал російських спецслужб на Дональда Трампа. У CNN припускають, що за допомогою цього документа Росія може шантажувати Трампа і, таким чином, впливати на американську зовнішню політику. Документ був зібраний в єдине досьє колишнім агентом британської спецслужби МІ-6 за дорученням внутрішньопартійних супротивників мільярдера під час передвиборної кампанії. Відзначимо дві важливі деталі цього “компромату”:
- Достовірність даних і надійність джерел – поки не перевірена.
- Один з чотирьох співавторів матеріалу CNN про компромат росіян на Трампа – Карл Бернстайн – той самий Бернстайн, який разом з Бобом Вудвардом влаштували Ніксону Уотергейтський скандал, внаслідок чого Ніксон став першим президентом США, який пішов у відставку до закінчення терміну повноважень.
Підводячи підсумки, експерти, з якими поспілкувалися Факти ICTV, оцінюють ймовірність імпічменту вкрай низько, а розмови про нього називають передчасними. Тим не менш, відкидати такий сценарій – не варто.