Укр Рус
, головна редакторка
, редакторка стрічки

Згасла зірка світової політики: Генрі Кіссінджер помер у віці 100 років

Генрі Кіссіджер
Фото: Depositphotos

Колишній держсекретар США Генрі Кіссінджер помер у віці 100 років. Як повідомляє Reuters з посиланням на заяву Kissinger Associates Inc, це сталося у середу в його будинку в Коннектикуті, США.

Американський дипломат і лауреат Нобелівської премії миру працював в адміністраціях Річарда Ніксона та Джеральда Форда в ролі радника з національної безпеки.

Кіссінджер доклав руку до багатьох глобальних подій 1970-х років, що змінюють епоху, зокрема війну у В’єтнамі, дипломатичне відкриття Китаю, знакові американсько-радянські переговори щодо контролю над озброєннями та розширення зв’язків між Ізраїлем та його арабськими сусідами.

Зараз дивляться

У вересні 2023 року під час візиту до США  з Кіссінджером зустрівся президент України Володимир Зеленський.

– Під час візиту до США разом із президентом Володимиром Зеленським ми зустрілися з відомим дипломатом, науковцем та політиком Генрі Кіссінджером. Був дуже радий побачитися, вийшла справді глибока розмова. У Кіссінджера є багато влучних цитат, які характеризують сучасний стан справ у війні з Росією, – писав тоді керівник Офісу президента Андрій Єрмак і назвав Генрі Кіссінджера одним із лобістів України в НАТО.

– До цієї війни я був проти членства України в НАТО, бо побоювався, що це розпочне саме той процес, який ми бачимо зараз. Тепер, коли процес вийшов на такий рівень, ідея нейтральної України в таких умовах уже не має сенсу. Росія намагається зруйнувати світовий порядок, порушувати і підміняти міжнародне право та Статут ООН, нав’язуючи власну конспірологію і тлумачення правил, – зазначив Кіссінджер.

Раніше він був проти прийняття України в НАТО і виступав за територіальні поступки агресору для зупинення війни. А вже після широкомасштабного вторгнення РФ змінив свою думку і висловився проти здачі територій Росії та підтримав вступ України до НАТО.

Генрі Кіссінджер: хто це та що про нього відомо

Генрі Кіссінджер народився 27 травня 1923 року в Німеччині, в баварському місті Фюрт у єврейській сім’ї. При народженні отримав ім’я Гайнц Альфред Кіссінґер. Його Батько Луїс працював вчителем історії і географії в жіночому ліцеї. Сам Гайнц Альфред з дитинства дуже захоплювався футболом.

У 1938 році, коли Кіссінджеру було 15 років, за наполяганням його матері Паули, сім’я емігрувала до Сполучених Штатів Америки, рятуючись від переслідування нацистами євреїв.

Тринадцять родичів Кіссінджерів, що залишилися в Німеччині, стали жертвами Голокосту.

Школу Кіссінджер закінчив у в Нью-Йорку. У 1943 одержав громадянство США, після чого одразу пішов служити в армію, у підрозділ військової контррозвідки.

Після закінчення Другої світової війни закінчив Гарвард розпочав свою видатну академічну кар’єру. Певний час був директором університетського Міжнародного семінару. 

В політичних колах професору Кіссінджеру вдалося зробити собі ім’я завдяки блискучому аналізу конфлікту між Сходом і Заходом.

 У 1954 році захистив докторську дисертацію з історії політики на тему балансу світових сил перед Першою світовою війною, що наразі вважається класикою сучасної історіографії.

У 1969 році був призначений радником з національної безпеки при президенті Ніксоні. З 1973 по 1977 рік обіймав посаду державного секретаря США. На цій посаді Кіссінджер залишався і після Вотергейтського скандалу, коли президент Ніксон був змушений залишити свій пост.

При безпосередній участі Генрі Кіссінджера Холодна війна між СРСР і західними країнами набула пом’якшення, що отримало назву «Розрядка».

Серед інших досягнень Генрі Кіссінджера:

  • брав участь у перемовинах про вивід американських військ з В’єтнаму в 1973, що дало змогу США закінчити програшну війну;
  • брав участь в арабо-ізраїльських мирних перемовинах у 1973-1975, які перевели конфлікт у тліючу форму, що стало причиною виникнення постійної терористичної загрози для Ізраїлю й унеможливило створення державності Палестини;
  • став ініціатором і медіатором відкритішої політики Америки щодо КНР, збагнувши, що Китай перетворюється на наддержаву;
  • підтримав возз’єнання Німеччини;
  • став почесним громадянином міста Фюрт у 1998 році;
  • після терористичних атак 11 вересня 2001 року та війн в Афганістані та Іраку застерігав від тріщини в трансатлантичному партнерстві;
  • у 2012 році застерігав Європу від повернення до національних держав старого типу;
  • у віці 95 років продовжував працювати над книгою про політичний і дипломатичний спадок відомих політиків, в тому числі Маргарет Тетчер;
  • на останньому році свого життя давав свідчення перед комітетом Сенату щодо ядерної загрози з боку Північної Кореї;
  • всього за чотири місяці до своєї смерти, у липні 2023 року здійснив несподіваний візит до лідера Китаю Сі Цзіньпіна.

Повідомляється, що церемонія поховання легендарного політика буде закритою від громадськості і пройде в родинному колі. Пізніше у Нью-Йорку планують провести відкритий поминальний захід.

Читайте також
Змінив темп та обличчя дипломатії: хто такий Генрі Кіссінджер та як світ відреагував на його смерть
Генрі Кіссінджер

Генрі Кіссинджер, Смерть
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка