Новим президентом Ірану став реформіст Масуд Пезешкіан

У другому турі президентських виборів в Ірані перемогу здобув реформіст Масуд Пезешкіан, випередивши прихильника жорсткої лінії Саїда Джалілі.
Новим президентом Ірану став Масуд Пезешкіан: деталі
За результатами підрахунку голосів, Пезешкіан отримав 16,3 млн голосів, а його суперник Джалілі – 13,5 млн голосів.
6 липня перед світанком прихильники Пезешкіана вийшли на вулиці Тегерана та інших міст, щоб відсвяткувати його перемогу на президентських виборах.
Масуд Пезешкіан замінить на посаді ультраконсервативного президента Ібрагіма Раїсі, який загинув у авіакатастрофі в травні цього року, та стане новим президентом Ірану.
Загалом, за інформацією Міністерства внутрішніх справ Ірану, у виборах без міжнародно визнаних спостерігачів взяли участь 30 мільйонів осіб.
Явка виборців у другому турі становила майже 50%, у першому – 40%. І це найнижчий показник з часів Ісламської революції 1979 року.
Політична діяльність Пезешкіана та Джалілі
Масуд Пезешкіан із 2008 року є членом парламенту, він обіймав посаду віцеспікера з 2016-го до 2020 року, коли помірковані та реформісти мали більшість у законодавчому органі.
У 2001-2005 роках обіймав посаду міністра охорони здоров’я та медичної освіти в уряді Мохаммада Хатамі.
Натомість його конкурент на президентських виборах Саїд Джалілі є особистим представником верховного лідера аятоли Алі Хаменеї у Вищій раді національної безпеки (ВРНБ).
Він обіймав посаду секретаря РНБ із 2007-го до 2013 року. Протягом цього часу Джалілі очолював іранську делегацію на переговорах із Заходом щодо ядерної програми Тегерану.
Передвиборча програма Пезешкіана
Пезешкіан пообіцяв налагодити зв’язки із Заходом і послабити дію закону про обов’язкове носіння хіджабу. Він виступав за налагодження відносин зі США та свободу жінок.
Крім того, Пезешкіан виступав за відновлення ядерної угоди в обмін на послаблення санкцій, аби вивести Іран з ізоляції.
Також він підтримує принципи Ісламської Республіки, а під час передвиборчої кампанії казав, що дотримуватиметься політики верховного лідера аятоли Алі Хаменеї, який має найвищу владу в країні.
