Підпал Інтера: інтрига з відео, суперечки в Раді та збитки каналу

Що сталося?
4 вересня у Києві на вулиці Щусєва загорілась будівля телеканалу Інтер.
Директор Національних інформаційних систем Олександр Пилипець озвучив таку версію: невідомі в масках прорвалися через пост охорони, розпорошили в будівлі кілька порошкових вогнегасників, підпалили студію і зникли. Після себе нападники залишили протитанкову міну. Їх було 15 чоловік.
Наскільки сильною була пожежа?
Оцінювати масштаби постраждалої території не беремось, але на Інтері вже встигли сказати про збитки телеканалу від пожежі.
– Збитки від підпалу будівлі телеканалу Інтер становлять 430 тисяч доларів, стверджує директор Національних інформаційних систем Олександр Пилипець.
Що кажуть журналісти Інтера?
Працівники телеканалу висунули три вимоги: провести незалежне міжнародне розслідування, покарати винних і замовників та припинити тиск на свободу слова.
Зокрема, журналісти впевнені, що це був підпал будівлі та називають його терористичною акцією . Про це йдеться у колективному листі працівників Інтера:
– Навмисний підпал будівлі, побиття журналістів, які протидіяли нападникам вандалам в масках і намагалися врятуватися від пожежі – ми вважаємо, що ці події свідчать про те, що мова йде про терористичну акцію.
А що там з відео пожежі?
Співробітники телеканал Інтер оприлюднили відео з камер спостереження, на якому відображено момент підпалу будівлі.
На записі видно, як кілька чоловіків в білих касках і медичних масках вриваються в офіс.
До слова, під час огляду згорілого приміщення співробітники українського телеканалу Інтер знайшли сервера, які злодії намагалися вкрасти.
Після виявлення цього факту, керівництво зателефонувало в поліцію, а техніки каналу спробували відновити відео.
– Ми зняли інформацію з 22 камер спостереження. Всього їх 36. Інші, найімовірніше, пошкоджені, – повідомили журналісти.
Працівники Інтера стверджують, що невідомі зловмисники спеціально пошкодили камери, коли увірвалися у будівлю телеканалу.
Скандал з монтажем
Директор компанії Національні інформаційні системи Олександр Пилипець підтвердив, що відео підпалу було змонтоване з різних шматків.
За його словами, це робилось для того, щоб скоротити час відеозапису.
– Була створена комісія, запросили мене, були знайдені цікаві речі, хлопці відразу включили камери, це все фіксувалося на відео.
Ми не знали, що там є. Потім переглянули великий обсяг інформації. З 36 камер працювали 24, решта писали темне поле з тайм-кодом. Не знаю, чи вивели камери з роботи, чи це сервери. Ми дійсно там монтували, тому що в прямому ефірі не можемо показувати годину відео з різних камер. Ми робили все хронологічно, щоб було видно, коли прийшли нападники і що робили, – розповів Олександр Пилипець.
А що кажуть силовики?
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що протягом кількох годин Інтер на вимогу МВС не видав записи з камер.
Зазначимо, що Олександр Пилипець заперечує інформацію про відмову давати записи з камер.
Глава міністерства сказав, що коли вночі таки вдалося вилучити сервери, на яких записувалися події всередині, то виявилося, що вони залиті водою.
– Ось таке казна-що, з чим треба розібратися, – додав він.
Слідчі у справі ситуації навколо телеканалу Інтер розглядають кілька версій, а також проводять низку криміналістичних експертиз.
– Призначено ряд криміналістичних експертиз, в тому числі комп’ютерна (за вилученими серверами), – сказав начальник слідчого управління Нацполіціі в Києві Олександр Пивовар.
За словами слідчого, відкриті кримінальні провадження за статтями Кримінального кодексу за хуліганство, умисне пошкодження чужого майна шляхом підпалу і перешкоджання професійній діяльності журналістів.
За час слідства оголошень підозр поки не було.
Олександр Пивовар додав, що місце інциденту досі оглядають, бо площа з наслідками пожежі має великі розміри.
Арсен Аваков також висловив припущення, що Інтер міг сам себе підпалити, пише lenta.ru.
– Є ще одна функція держави … – зробити так, щоб на території країни не працювали канали, які провокують народ на такі вчинки, а ми це маємо, очевидно… Якщо ви сидите в центрі Києва і виступаєте з антиукраїнськими гаслами – це не свобода слова, це диверсія проти країни… Якщо у нас немає покарання для таких людей, ми незріле суспільство, нам потрібно виробити механізм, при якому не було б таких провокаційних ситуацій , – підкреслив міністр.
Як відреагували Європа та США?
Посольство США в Україні засуджує підпал українського телеканалу та підтримує розслідування злочину.
– Будь-який фізичний напад на ЗМІ є неприйнятним. Ми підтримуємо зусилля по розслідуванню підпалу Інтера, уважно стежимо за його перебігом, – йдеться у повідомленні посольства.
Євросоюз також виступив за повне і незалежне розслідування.
– Ми закликаємо до повного і незалежного розслідування таких випадків і належному покаранню відповідальних осіб, – заявила спікер високого представника ЄС з питань зовнішньої політики і безпеки Майя Косьянчич.
А реакція влади в Україні?
У комітеті Верховної Ради зі свободи слова відбулось засідання з приводу ситуації навколо Інтера. На захід був запрошений і Олександр Пилипець.
У результаті, комітет ВР засудив напад на телеканал Інтер та вимагає оперативного розслідування інциденту.
За таке рішення проголосувала більшість депутатів.
– Пропоную наступне рішення: засудити напад, вимагати швидкого, оперативного розслідування та вказати про відповідальність в умовах війни для ЗМІ. Відповідний текст буде виписаний, ми його узгодимо… Рішення прийнято, – провела голосування народний депутат Вікторія Сюмар.
До речі, президент Петро Порошенко доручив генпрокурору Юрія Луценко взяти цю справу під особистий контроль.
– Абсолютно неприпустима реалізація сценарію держави-агресора, коли шляхом фінансування з РФ окремі ЗМІ намагаються дестабілізувати внутрішньополітичну ситуацію в Україні. Але реагування на це має бути абсолютно законним, – наголосив Порошенко.