
1. Панамські документи
Один з головних скандалів 2016 року – витік конфіденційної інформації панамської компанії Mossack Fonseca про власників офшорних активів.
У Панамських документах згадано імена 12 світових лідерів, 128 нинішніх і колишніх політиків зі всього світу, 29 мільярдерів зі списку Forbes. Також вказані імена відомих акторів, музикантів і спортсменів. В цілому, в Панамських документах згадуються понад 14 тисяч власників великих офшорів.
Після оприлюднення Панамських документів у Великобританії, Франції, Австралії, Норвегії розпочались судові розгляди щодо фігурантів справи. В Ісландії – прем’єр-міністр країни внаслідок соціальних протестів подав у відставку.
У Панамських документах фігурують імена також 20-ти українських бізнесменів і політиків, серед них – президент України Петро Порошенко (його реакція), глава НБУ Валерія Гонтарєва, екс-прем’єр-міністр Павло Лазаренко, чинний мер Одеси Геннадій Труханов, бізнесмен Мохаммад Захур.
Читайте: Томбінський: “Панамські офшори” – не проблема Порошенка
Читайте: Їх вкрали: у Путіна виправдовуються за Панамагейт
Читайте: Панамські документи: знайдено офшори президента Азербайджану
2. Урядова криза, Україна
У квітні 2016 року “уряд камікадзе” Арсенія Яценюка пішов у відставку.
Урядова криза в Україні розпочалась в лютому 2016 року із відставки міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавічуса. Згодом Верховна Рада провалила голосування про висловлення недовіри уряду Яценюка, що спричинило вихід із парламентської коаліції партій Батьківщина та Самопоміч. Завершилась урядова криза відставкою Арсенія Яценюка з посади прем’єр-міністра країни.
У травні 2016 року було сформовано новий уряд України на чолі з Володимиром Гройсманом.
Після виходу партій Батьківщина та Самопоміч із парламентської коаліції у Верховній Раді не сформовано коаліційної більшості. Особливість української політики у 2016 році – наявність декількох “ешалонів” опозиції.
Читайте: Гройсман пояснив, за рахунок чого підвищать зарплати
Читайте: Що буде з Гройсманом у 2017 році: прогноз 30 експертів
Читайте: Чорна бухгалтерія Партії регіонів: хто із політиків та чиновників засвітився
3. Допінговий скандал
Російських легкоатлетів та параолімпійську збірну Росії у повному складі відсторонили від участі в літній Олімпіаді у Бразилії.
Причина відсторонення – приховування вживання заборонених препаратів російськими спортсменами на рівні держави і ФСБ.
Крім того, у 2016 році багатьох спортсменів із різних країн світу було відсторонено від участі у змаганнях через вживання забороненого препарату мельдоній. У списку дискваліфікованих – відома російська тенісистка Марія Шарапова, боксери Тайсон Ф’юрі і Олександр Повєткін, українська біатлоністка Ольга Абрамова.
Варто також додати, що Міжнародний олімпійськийй комітет позбавив олімпійських медалей українських спортсменів Наталію Давидову, Ольгу Коробку та Дениса Юрченка через позитивну допінг-пробу.
Читайте: Без мельдонію не та: Шарапова повернулася на корт і програла
Читайте: За хабарі IAAF приховувала позитивні допінг-проби в російських атлетах
Читайте: Ф’юрі загрожує дискваліфікація на 4 роки та позбавлення чемпіонських поясів
4. Імпічмент, Бразилія
Президента Бразилії Ділму Руссефф позбавили посади без права займатися політикою до кінця 2027 року.
Парламент Бразилії проголосував за імпічмент Ділмі Руссефф. Причина – звинувачення у корупції, а саме участь у корупційних схемах державної нафтогазової компанії Petrobras. Сама Руссефф всі звинувачення відкидає, а імпічмент називає спробою державного перевороту.
Після відсторонення Ділми Руссефф президентські повноваження виконує віце-президент країни Мішел Темер. Слід також зазначити, що наразі Бразилія переживає глибоку економічну кризу, що супроводжується масовими соціальними протестами.
Читайте: БРІКС розколовся: Руссефф здалася Обамі
Читайте: Комуністи натякнули Путіну на імпічмент
5. Відставка Саакашвілі
Губернатор Одеської області, колишній президент Грузії, Міхеїл Саакашвілі подав у відставку.
Серед причин відставки Саакашвілі назвав корупцію, яка перешкоджала йому впроваджувати реформи.
Серед основних досягнень Саакашвілі на посаді голови Одеської обласної адміністрації називають частковий ремонт автомобільної траси Одеса-Рені, а також боротьба з корупцією в митних органах.
Експерти вважають, що незважаючи на відставку, Саакашвілі продовжить політичну кар’єру саме в Україні. Головною ціллю політика стане участь новоствореної власної партії у парламентських виборах України.
Читайте: Як закінчили грузини в Україні: Топ-8 гучних відставок реформаторів
Читайте: Як Трамп у 2012 назвав Саакашвілі видатним лідером світу
Читайте: Україна – не Грузія: чому тактика Саакашвілі не спрацювала
6. Імпічмент, Південна Корея
У грудні 2016 року парламент Південної Кореї оголосив імпічмент президенту країни Пак Кин Хє. Йому передували масштабні акції протесту за відставку президента.
Пак Кин Хє звинувачують в тому, що її подруга, не займаючи будь-яких офіційних посад в адміністрації, мала доступ до секретної документації, зокрема редагувала тексти виступів Президента. На даний момент, ця подруга знаходиться під арештом за підозрою у вимаганні грошей у великих південнокорейських компаній.
Долю Пак Кин Хє вирішить Конституційний суд. Розгляд цієї справи займе не менше 180 днів. Президента тимчасово усунуть з посади. Обов’язки глави держави виконуватиме прем’єр-міністр.
Сама Пак Кин Хє, чия популярність в Південній Кореї різко знизилась у зв’язку зі скандалом, принесла свої вибачення за те, що “занадто довірилась щирості особистих відносин і не помітила, що відбувається”.
Читайте: Південна Корея сказала, коли перетворить на попіл столицю КНДР
7. Політик Надія Савченко
Надію Савченко називають “українською Жанною д’Арк”. У травні льотчицю було звільнено з російського полону за активної підтримки міжнародної спільноти внаслідок обміну на двох російських розвідників.
Після повернення в Україну Надія Савченко займається політичною діяльністю. Її висловлювання набувають широкого розголосу в суспільстві. Так, Надія заявила, що Україні потрібно вибачитись перед людьми Донбасу і сісти за стіл переговорів з бойовиками.
Варто зазначити, що партія Батьківщина, першим номером якого була Надія, прийняла рішення про виключення Савченко зі свого складу. Серед причин називають проведення переговорів, неузгоджених з партією, з бойовиками самопроголошених республік “ДНР-ЛНР”. У Батьківщині заявили, що партія виступає проти будь-яких переговорів з терористами.
Читайте: 11 незабутніх тез Савченко з першої прес-конференції у Києві
Усе про переговори Савченко з бойовиками читайте тут.
8. Арешт Улюкаєва, Росія
Міністр економічного розвитку Росії Олексій Улюкаєв заарештований через підозру у корупційних діяннях.
Офіційна версія: Улюкаєв вимагав хабар у керівництва компанії Роснафта, яку очолює один з найближчих соратників Путіна – Ігор Сєчін.
Улюкаєв – перший російський міністр такого рівня, якого заарештували з часів Сталіна. На думку експертів, арешт Улюкаєва може бути спробою змінити політичний та економічний курс Росії, а також може означати початок чисток так званої ліберальної еліти Росії.
Читайте: Околоноля: Улюкаєв оцінив стан російської економіки
Читайте: В уряді РФ “лихоманка”, чиновники готові тікати
9. Квартира Лєщенка
Купівля квартири народним депутатом України Сергієм Лєщенком стала однією з найбільш обговорюваних тем в українському суспільстві.
Сергій Лєщенко – один з головних антикорупціонерів країни. Однак придбану ним дорогу квартиру в центрі Києва багато хто розцінив як розкіш, а тому вимагали пояснень щодо джерел доходів.
Як стверджує Лєщенко, частина витрачених на придбання квартири грошей належала йому, що підтверджується останніми деклараціями про доходи політика. Інша частина була позичена у його дівчини (однієї з найкращих діджеїв світу) і власниці інтернет-видання “Українська правда” Анни Притули.
Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що справу про незаконне збагачення народного депутата Сергія Лєщенка закрито. Проте Державна фіскальна служба перевірить тих, хто позичав гроші Лєщенку на придбання квартири.
Читайте: Декларації депутатів-антикорупціонерів: скільки заробили чиновники в 2015-му (Інфографіка)
Читайте: Лєщенко заявил, що за ним стежать
10. “Альтернатива для Німеччини”
У центрі німецьких політичних скандалів – правопопулістська партія “Альтернатива для Германії”, відома своїми радикальними заявами проти ісламу та мігрантів, а також тісними зв’язками з Кремлем.
Лідер партії, Фрауке Петрі, запропонувала застосовувати зброю проти біженців, в тому числі жінок і дітей, які намагаються нелегально перетнути німецький кордон. Експерти вбачають у партії “Альтернатива для Німеччини” відродження нацизму.
Варто додати, що наразі “Альтернатива для Німеччини” – третя за популярністю партія в країні. На місцевих виборах у 2016 році, які пройшли у трьох землях Німеччини, партія отримала більше 20% голосів виборців. Тому експерти відзначають, що “Альтернатива для Німеччини” має усі шанси, щоб вперше увійти до німецького парламенту. Вибори до Бундестагу відбудуться у 2017 році.
Читайте: Фанати Путіна в Європі: карта русофільських партій
Читайте: Росія намагаєтсья зірвати вибори в Німеччині, Франції та Нідерландах