Укр Рус
Статті

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять ваш погляд на роботу

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять Ваш погляд на роботу

Хто найпрацьовитіший у Європі

Часто можна почути стереотипне твердження, що, мовляв, українці надто вже багато відпочивають через різноманітні свята державного і релігійного значення.

Факти ICTV спробували з’ясувати, чи дійсно це припущення відповідає дійсності.

Зазначимо, що у 2017 році українці працюватимуть менше, ніж у попередні роки. Відповідно до нормативу Міністерства соціальної політики, тривалість робочого часу в Україні на 2017 рік – 1986 годин.  У 2016-у ми трудились 252 дні, а точніше – 2003 години. У 2015-у – середньостатистичний українець віддав роботі 2004 години свого життя.

Зараз дивляться

Проте поспішати радіти тому, що відпочиватимемо більше у 2017-му – поки не варто. Розроблено проект закону “Про державні свята в Україні”, в якому йдеться про скасування свят 8 березня, 1 травня і 9 травня у зв’язку з їхнім комуністичним відтінком. Таким чином, робоче навантаження для українців в році може зрости на 24 додаткові робочі години.

У цьому контексті варто зазначити, що згідно зі звітом OECD за 2016 рік, українці входять у трійку найбільш працьовитих націй Європи.

Дані звіту ламають стереотипи про “трудоголіків Півночі” та “ледарів Півдня” Європи, адже більше усіх на континенті минулого року працювали греки – 2042 години. Додамо водночас, що європейці в середньому працюють не так уже й багато у порівнянні з іншими державами світу. Наприклад, жителі Індії у 2016-у працювали 2365 годин, Мексики  – 2246, а Південної Кореї – 2113.

 

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять Ваш погляд на роботу Фото 1

Читайте: Зарплата в Україні – порівняння за професіями та областями

Хто відпочиває найдовше в світі

Ми також порівняли кількість державних свят в Україні та світі.

Лідером за цим показником вважається Камбоджа. У цій азійській країні працівники отримують додаткових 27 днів вихідних у рік, пов’язаних із державними і релігійними святами. Менше усіх пощастило норвежцям – тільки 2 дні. А в Японії на законодавчому рівні взагалі не передбачена можливість надання працівникам вихідних у зв’язку з державними святами.

У 2017 році кількість святкових днів в Україні11. У сусідів українців – поляків, росіян, словаків – свят більше.

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять Ваш погляд на роботу Фото 2

Читайте: Де жити дешевше: порівнюємо українські ціни і зарплати зі світовими

Відпустки українців – одні з найменших у Європі

За даними звіту Світового Банку за 2016 рік, у більшості країн світу на законодавчому рівні затверджено 8-годинний робочий день. Проте є винятки.

Так, 9 годин щодня працюють у Швейцарії, Норвегії та Індії. А найменша тривалість робочого дня – в Італії6,6 год, Франції7 і Данії7,4. Сім робочих днів на тиждень за законодавством допускається у Грузії та Новій Зеландії.

Проте головна причина відмінності кількості робочих днів в рік серед країн  – тривалість відпустки.

При порівнянні тривалості щорічної відпустки у різних країнах світу потрібно враховувати один важливий момент. У трудових законодавствах багатьох країн світу тривалість відпустки вказується не в календарних, а в робочих днях, тобто не враховуються вихідні. Наприклад, в Україні за законодавством гарантується щорічна обов’язкова відпустка тривалістю у 24 календарні дні або 18 робочих. 

Найтриваліші відпустки у світі – у французів та фінів (30 робочих днів). Найменші – в азійських державах, зокрема, у Південній Кореї річна відпустка, як правило, не перевищує 3х днів, у Китаї та Філіппінах – 5, у Тайланді6.

В африканській країні Сомалі використовується цікавий принцип нарахування днів відпустки: якщо твій стаж роботи більше одного року – відпустка становить 15 днів; працюєш на підприємство більше 5 років – відпочиваєш 75 днів, а якщо ти віддав компанії більше 10-ти років свого життя – держава гарантує тобі право піти у відпустку на 150 днів.

Зазначимо, що тривалість щорічної оплачуваної відпустки в Україні менша, ніж в середньому у країнах ЄС. У Великобританії – 28 робочих днів, в Австрії, Фінляндії, Швеції, Данії, Люксембурзі – 25.

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять Ваш погляд на роботу Фото 3

Читайте: На що витрачають гроші українці: порівняння з Росією, США і країнами ЄС

Скільки коштують свята економіці України?

У 2016 році українці відпочивали 114 днів, 13 з яких були святами, наданими Кабінетом Міністрів.

Ціна одного робочого дня, перетвореного у святковий (ВВП України розділений на кількість днів у році), коштує українській економіці приблизно 5,5 млрд грн, а 13 вихідних в рік – понад 70 млрд грн. Ця цифра дорівнює дефіциту державного бюджету України.

У 2017-у ми уже відпочили 2 дні, що фактично коштувало економіці України 11 млрд грн.

Читайте: Топ-10 країн за вживанням спиртного: трудоголіки стають алкоголіками

Випробувальний термін

У багатьох країнах ЄС на законодавчому рівні затверджено максимальний випробувальний термін тривалістю у 6 місяців. Натомість у більшості африканських країн законодавчих обмежень з цього питання немає.

В Україні, тривалість випробувального терміну не повинна перевищувати 3-х місяців.

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять Ваш погляд на роботу Фото 4

Читайте: Українці вимирають: 5 антирекордів смертності

Бонуси

У багатьох країнах світу (наприклад, у Норвегії, Туреччині, Франції, Молдові, Бельгії) на законодавчому рівні існує заборона на роботу вночі. Натомість в Україні, Росії, Білорусії, Польщі, Німеччині, США такої заборони нема.

Цікаво, що у деяких державах понаднормова робота працівників не впливає на оплату праці. У більшості країн світу винагорода за понаднормову роботу оплачується у розмірі 50% за годину праці. Найбільше пощастило жителям латиноамериканської країни Сальвадор – держава зобов’язала підприємства виплачувати працівникам премії у розмірі 125% від оплати праці за годину.

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять Ваш погляд на роботу Фото 5

Читайте: Бюджет 2017: Україна більше не найбідніша країна Європи

Відпустка у зв’язку з вагітністю

У 5 країнах світу (Тонга, Суринам, Палау, Мікронезія, Маршалові острови) законом не передбачена оплачувана відпусткам жінкам під час вагітності.

Факти ICTV також порівняли тривалість, затвердженої у законодавстві європейських країн, мінімальної кількості днів оплачуваної відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Розвіяно міф про ледачих українців: 7 тез, які змінять Ваш погляд на роботу Фото 6

Читайте: Бюджет 2017: Оборона важливіша за медицину і освіту

Іван Стахурський

Бюджет України, Відпустка, Робота, Свято
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Завантаження

Помилка в тексті
Помилка