
Видатні люди з терен України зібрані в книзі NOMINA. Визначний проект такого формату поданий як сторінки родинного альбому. Факти ICTV писали про унікальну книгу, якщо іще не читали – вам сюди.
Отже… Володимир Хавкін.
У затишній швейцарській Лозанні жив один вчений, наш земляк, який зробив надзвичайно багато для здоров’я людей.
Це Володимир Хавкін. Він народився в Одесі 1860 року. Його батько був учителем Казенного єврейського училища, а мати – домогосподинею із родини вчителя давньоєврейської мови.
Хлопчика назвали Маркус-Вольф. Але дорослий Володимир Хавкін називав себе Мордехай Вольф.
Спочатку він вчився в єврейській школі – хедері, а потім закінчив гімназію в Бердянську. 1884 року здібний юнак завершив навчання в Одеському університеті. Його вчителем був славетний Ілля Мечников.
1881-го року Мечников переїхав до Швейцарії, і Хавкін поїхав за наставником 1888 року.
Володимир обійняв посаду приват-доцента Лозаннського університету. А 1889-го за рекомендацією Мечникова став співробітником Пастерівського інституту в Парижі.
Головним напрямом праці Хавкіна був захист організму людини від інфекцій за допомогою сироваток й вакцин. 1892 року Хавкін створив першу ефективну вакцину проти холери і довів її безпечність, перевіривши на собі.
Читайте: Видатні українці. Хто написав Тлумачний словник російської мови
Ця надзвичайно актуальна вакцина зацікавила уряд Великої Британії й він дозволив ученому випробувати її в Індії, де сотні тисяч людей тоді помирали від холери.
Так 1893 року Хавкін поїхав до Індії з повноваженнями державного бактеріолога і за два роки налагодив виробництво вакцини. Він сам брав участь у вакцинації 42 тисяч осіб.
Захворюваність на холеру там зменшилася в десятки разів. І досі поліпшені вакцини Хавкіна використовують у боротьбі із цією хворобою.
Так само неоціненним був внесок Володимира Хавкіна в боротьбу із чумою, яка 1896 року вразила індійське місто Бомбей. Хавкін за короткий термін зумів створити протичумну вакцину, знову випробував її на собі, а потім протягом кількох років боровся за життя людей в Індії.
Створена Хавкіним протичумна лабораторія в Бомбеї стала згодом найбільшим у цьому регіоні дослідницьким центром з бактеріології та епідеміології. З 1925 року вона носить назву Інститут імені Хавкіна.
В 1897 році королева Вікторія нагородила Хавкіна орденом Британської імперії. На честь вченого в Лондоні влаштували прийом, на якому були присутні провідні вчені того часу. З вітальним словом виступив видатний хірург Лістер.
1904 року Володимир Хавкін повернувся до Швейцарії. Під час першої світової війни він керував щепленнями для англійських вояків, які відбували на фронт.
Скромна людина, Володимир Харкін, витрачав свої кошти, високі заробітки, на благодійні цілі, часто анонімно допомагаючи різним товариствам і просто нужденним людям.
З 1928 року Хавкін постійно мешкав у Лозанні, де й помер 28 жовтня 1930 року.
Нагадаємо, Факти ICTV також писали про Юрія Кульчицького, який навчив Європу пити каву.