
Про це пише Сегодня.
Чому потрібна нова верифікація?
В Україні так і не створили єдиний реєстр пільговиків та пенсіонерів і до сих пір ведуть паперовий документообіг. Відсутність жорсткого контролю в соціальній сфері призводить до зловживань.
Деякі громадяни України приховують свої доходи та оформляють субсидії, отримують соцдопомогу або користуються пільгами. Для виявлення правопорушень використовують соціальних інспекторів, які виявилися не дуже ефективними.
І спеціальний відділ верифікації знайшов всього 59 пенсіонерів, які незаконно отримували пенсію. Заощадити вдалося 102 мільйони гривень із запланованих 5 млрд.
Як виглядатимуть нові перевірки?
Головне нововведення перевірок – так звані ревізори, які ходитимуть по квартирах і перевірятимуть, чи дійсно сім’ям потрібна соціальна допомога. Вони зможуть ініціювати дослідження соціальним аудитором матеріально-побутових умов сім’ї, яка звернулася за соціальною допомогою, а також відвідувати тих, хто вже таку допомогу отримує.
Читайте: Як перерахують субсидії: 5 нововведень (ІНФОГРАФІКА)
Роботу нові соціальні інспектори повинні почати у 2018 році. З бюджету на них виділять 50 млн гривень. Ретельній перевірці піддадуться матері-одиначки, пенсіонери та переселенці.
Чи працює метод?
Досвід верифікації є у Греції, де серед пенсіонерів знайшли 200 тисяч порушників.
– У Греції знайшли кілька людей, у яких було сім пенсій одночасно. Було понад 100 тисяч людей, які отримували дві пенсії. У нас ситуація дещо інша, але основна ідея – верифікацію можна провести, – розповів економіст Олександр Жолудь.
Подібний досвід також є в Індії, де у 2003 році провели провели аудит житлової та кредитної програми. В результаті стало відомо, що кожен другий отримувач не мав права на пільги.
Нагадаємо, українці, які оформили субсидію і користуються індивідуальним опаленням, отримають компенсацію від держави, якщо зекономили газ або електроенергію.