HARDTalk з Гройсманом на YES2017: Популізм дестабілізує, але треба бути реалістами

Розмова відбулася на на форумі Ялтинська європейська стратегія під час вступної промови та дискусії, яка присвячена ролі ЄС в українських реформах.
Модератором виступив тележурналіст, ведучий ведучий програми HARDtalk на BBC Стівен Сакур.
Сакур:
– Люди вірять, що ви йдете в напрямку реформ. Але вони вірять, що в кінці ви все рівно людина президента. У вас немає незалежної бази й потенціалу виконати всі обіцянки, які дали…
Гройсман:
– Вони перебільшують мою залежність. Це некоректна постановка питання. Маємо говорити про цінності, погляди, реальні справи. Наші дії в майбутньому свідчитимуть про те, хто на що здатен.
Нам нічого ділити, треба боротися не за владу, а за країну. Ми маємо довести суспільству, що ми здатні робити незворотні зміни, які вплинуть на якість життя українців.
Сакур:
– Я розумію оптимізм і потребу бути оптимістом. Але люди судять по результатам. Почнемо з енергетичного сектору. Він працює в інтересах олігархів, а не на користь громадян. Відчуття таке, що це просто розмова і нічого не робиться.
Гройсман:
– Нам вдалося зупинити економічне падіння. Більше 600 днів живемо без російського газу. Говорити про те, що ринок створено – зарано. Ми зробили цінову дерегуляцію на газовому ринку – це факт. Ми перейшли від падіння добичі українського газу до зростання. Цього року – плюс 600-700 млн кубів, це показник. Зараз и працюємо над реформою розділення Нафтогазу. Це кроки, які створюють умови для розвитку енергетичного сектору. Державні компанії вже торгують газом на внутрішній біржі. Процес демонополізації ринку відбувається.
Сакур:
– Про корупцію. Скільки “великої риби” було зловлено? Скільки було людей приведено до суду і посаджено?
Гройсман:
– Завдання уряду не кримінально саджати когось за корупцію, а інституційно боротися з нею. Щодо кримінального переслідування, в Україні була створена антикорупційна інфраструктура. І є законодавство, яке дозволяє якісно працювати. Але є слабке місце – суди. У них є більше трьох тисяч справ проти корупціонерів. Ми маємо поставити крапку в антикорупційній боротьбі саме створенням незалежних судів. Інакше боротьба буде зведена нанівець. Ми будемо очевидцями вироків!
Щодо Кабміну. За останній рік ми дерегулювали енергетичний сектор, тепер ніхто штучно не встановлює ціни на газ всередині країни. Ми запровадили систему державних закупівель Prozzorro. Запровадили електронне декларування, відкрили всі бази даних, в тому числі бенефеціарів. Почали масштабну дерегуляцію.
Звісно, треба проводити очищення в секторі державних компаній. Завдань іще багато.
Сакур:
– Цікавий перелік. Вчора президент сказав, що він не вірить у антикорупційний суд.
Гройсман:
– Ми маємо швидко створити інструмент, який дозволить здійснювати правосуддя над корупціонерами. Як він називатиметься – неважливо.
Сакур:
– Але це важливо для багатьох українців. Це одне з ключових рішень, за яким оцінюватимуть ваш уряд.
Гройсман:
– Я підтримую створення антикорупційного суду та палати. Але треба швидко це зробити. Треба судді незалежні. От ми створили НАБУ. Воно незалежне. Два елементи вже є: закони й антикорупційна інфраструктура.
Чи є корупція в державі? Є. Але секторів, де вона тримається, стає менше. Зараз треба швидше судити.
Сакур:
– Цікавий сигнал. Люди вірять, що корупція є проблемою серцевини політики України. Недавно ми бачили депутата, який на камеру просив хабар. Але він досі депутат. Як так може бути? Це символ системи, яка не сприймає корупцію всерйоз.
Гройсман:
– Символ є те, що багато депутатів позбавлені недоторканості. Я не можу ставити клеймо, хто винен. Те, що я бачив – мене вражає. І я вважаю, що кожен винний має бути покараний. Я сприятиму антикорупційним органам, аби відбулася справедливість.
Ми почали проводити реформу державної служби, оголосили публічні відкриті конкурси на 1200 людей, які можуть прийти і змінювати владу зсередини.
Ми почали децентралізацію. Корупція любить закритість і централізованість, що нівелює децентралізація.
ПДВ завжди був надзвичайно корупційним. Відкати… Сьогодні ми поставили на цьому крапку. Жоден бізнес України не платить відкати!
Ви кажете про суспільство. Я сам незадоволений реальним станом справ. Ми збільшили мінімальну зарплату, почали економічне зростання. Але цього недостатньо. Треба говорити про майбутнє. Нам треба консолідована підтримка парламенту. І я знаю, як ці закони впливатимуть на реальне життя українців.
Сакур:
– За останні кілька тижнів, коли європейці дізнавалися новини про Україну, то ці новини були про Саакашвілі… Він каже, що ви – зграя непорядних людей. Фантасмагорійна ситуація. Він поширює ідею про те, що ваш уряд зазнає невдач…
Гройсман:
– Я не побачив якихось фундаментальних успіхів у роботі Саакашвілі в Одесі. Багато в чому я йому допомагав, зокрема – будувати дороги. У мене теж є розчарування його успіхами.
Йому треба пройти юридичний шлях, аби визначити правовий статус.
Друге. Нікому не дозволено влаштовувати хаос на кордоні. Мені – в тому числі.
Третє. Тільки-но ми підходимо до того, що у нас починає виходити щось зробити – завжди українські популісти використовують будь-який момент, аби ввести країну в хаос. Мені з такими людьми не по дорозі. Я прийшов створювати, будувати, об’єднувати. В цьому наша відмінність. Популізм завжди є величезною причиною дестабілізації в Україні. В новій державі має бути демократія, прагматизм, якісне управління.
Сакур:
– Що ви і уряд збираєтеся робити з тим, що Саакашілі приїде до Києва?
Гройсман:
– Нічого. Я не знаю… Я розумію, як будувати дороги, готувати країну до зими, як робити реформу пенсійної системи…
Сакур:
– Отже, ви не збираєтеся нічого робити з Саакашвілі. Ця людина є нелегальним мігрантом в Україні. Як так може бути, що нелегалу дозволяють спокійно жити в країні?
Гройсман:
– У нас є виважена політика щодо мігрантів. Ми діємо в рамках конвенцій і світового законодавства, яке передбачає захист прав мігрантів. Але нічого не робитимемо спеціально під одну особу. Ми зараз багато приділяємо часу питанням, які не сприяють розвитку нашої держави.
Сакур:
– Щороку ми говоримо про прискорення реформ. Слухаємо друзів з Європи, МВФ. І знаємо, що треба робити. Скільки у вас ще часу перед тим, як думка зміниться – зараз думають так, що ви дещо робите, а потім думатимуть, що у вас нічого не виходить… І світ відмовиться від допомоги Україні.
Гройсман:
– Мені давали 6 місяців на посаді прем’єра. Прогнози не виправдалися. По-перше, ми перейшли на середньострокове планування, затвердили план Уряду до 2020 року. Зараз найближче ми знаходимося до реформи пенсійної системи.
Наблизилися до медичної реформи. Ухвалили реформу освіту.
У нас є проблемний сектор державних компаній. Законодавство, яке ми направили в Раду, буде проголосовано, сподіваюся, в цьому році.
Вчора я презентував бюджет-2018. Прогнозуємо 3-відсоткове зростання. Але цього недостатньо.
Це все дасть краплинку в розвиток економіки. Тому руйнувати – не будувати. Ефект від будівництва приходить пізніше. Я переконаний, що з кожним місяцем і роком люди відчуватимуть, що життя змінюватиметься у кращий бік. Я бачу, що будуть нові робочі місця.
Ми сьогодні освоюємо нові ринки. Експорт в ЄС – більше 44%.
Ми в бюджет закладаємо стимулюючі програми підтримки аграрного сектору. Нам є чим займатися. Треба робити масштабний капітальний ремонт країни. Думаю, люди можуть сказати, що чи не вперше почався масштабний ремонт доріг. Українцям треба нормальна робота, зарплата і якісні послуги держави. Це те, що ми маємо дати.
Читайте: 1 день YES2017: неочікувані прогнози майбутнього
Запитання із залу:
– Чи Україна, часом, не відчуває собі наслідки цілком інакшого ставлення, аніж інші країни? Так, в Україні корупція, але до неї можуть ставитися не так поблажливо.
Гройсман:
– Нав’язування думки, що в Україні все пропало – це стратегія боротьби проти успіху країни. Не треба звинувачувати жертв інформаційної агресії. Пропаганда достатньо ефективна. Боротися піаром проти пропаганди Геббельса неможливо. Треба бути реалістами.
Щодо депутата, якого упіймали на хабарі. Недоторканість знята, браслет одягнутий. Триває слідство. Він як на поводку. Раніше це було неможливо уявити, депутати вбивали людей і їх не одразу арештовували…
Вірю, що сформований новий Верховний суд почне здійснювати реальне правосуддя, бо інші суди мають розуміти, що неправомірні рішення скасує Верховний суд.
Треба саджати.
Запитання із залу:
– Земельна реформа. Останнім часом, начебто, ви припинили зусилля…
– Продаж Одеського припортового заводу. Начебто, є інформація про продаж його одному з олігархів до кінця року. Пролийте світло, що відбувається.
Гройсман:
– Мене цікавить відкрита, публічна приватизація. Я ніколи не піду на контрольовану приватизацію. Мене цікавлять якісні інвестиції. Всі інвестори будуть допущені, окрім інвесторів країни-агресора. Я не хочу коментувати чутки.
Я вважаю, що непрофесійна робота Фонду держмайна призвела до зупинки приватизації активів. Ми розпочали роботу з системою Prozzorro по малій приватизації. Далі ми призначаємо радників з якісної оцінки об’єктів. Україна – не країна для обраних.
Земельна реформа. Ми не відступили від неї. Вона дуже важлива. Уряд заявив чітку позицію. Вона відбуватиметься в інтересах українців. Ми проводимо роз’яснення. Люди мають отримати гарантії, що ніхто українську землю з іноземних громадян не заволодіє. Це має бути чіткий інструмент з розвитку українського фермерства.
Запитання із залу:
– Як би ви бачили більш керовану систему, яка б не призводила того, що кожна нова влада швидко втрачає довіру громадян? Які мають бути повноваження президента, Уряду, місцевих рад?
Гройсман:
– Я лише тільки 3 роки в національній політиці. Іноді від її якості буває сумно. Раніше, 11 років, я працював на регіональному рівні, де були успіхи. А ідеальних систем не буває. Не потрібна нова Конституція. Мені потрібна стійка більшість в Раді. Тоді українці прокидалися би в прогнозованій країні, де зростає економіка і діє верховенство права.
Запитання із залу:
– Я великий інвестор в Україні. Вести бізнес все важче. Навіть без корупції…
Гройсман:
– Ми йдемо шляхом перебудови. Я відкритий до діалогу з бізнесом. Ваша інвестиція повинна бути успішною. Тоді й країна буде успішною. Це моя філософія.
Кілька днів тому була 3-годинна зустріч президента з бізнесом. Там ми намітили низку кроків, які дозволять змінювати ситуацію в кращий бік.
В адмініструванні податків ситуація змінюватиметься. Ми продовжуватимемо дерегуляцію. Тих, хто потуратиме інтересами бізнесу, ми знищуватимемо. Це країна бізнесу. Дивіться, митниця почала працювати по-іншому. Податкова служба теж. Днями буде заборона на перевірки силовими підрозділами. Приватизація буде відкритою. Ви маєте повний доступ до державних закупівель. Ми служитимемо інвестиціям.
Нагадаємо, 14 вересня у Києві стартувала 14-та щорічна зустріч Ялтинської європейської стратегії (YES). Тема: Чи став світ новим? І що це означає для України? Факти ICTV ведуть пряму відео онлайн-трансляцію з форуму.