
На 15-й Ялтинській європейській стратегії (YES) перед молодими лідерами України, відібраними проектом Нові лідери, виступив колишній президент Польщі Олександр Квасневський. Він поділився своїм баченням виходу з конфліктної ситуації між Україною і Польщею, яка склалася після ухвалення закону про заборону пропаганди так званої “бандерівської ідеології” у Варшаві.
– Я думаю, що Україні і Польщі потрібно підписати договір про примирення. А як це зробити? Через діалог. Говорити про факти, про те, що трапилося, і що зробити, щоб подібного не повторилося. Зараз я бачу, що цей діалог заморожений. Я звинувачую в цьому уряд обох країн. У них є виправдання, мовляв, ми займаємося внутрішніми процесами і на примирення немає часу, ніхто цим не займається.
Цю проблему потрібно вирішувати, але націоналісти не розуміють, що діалог – це рішення, вони навіть не розуміють, що це конфлікт. Вони не розуміють, що в той час склалися такі історичні умови. Примирення можливе, і найпозитивніший цьому приклад – Франція і Німеччина. Вони прийшли до примирення, маючи за спиною дві страшні світові війни.
Польські та німецькі історики написали спільну книгу для учнів і пояснили ситуацію, яка склалася при тих обставинах і тих історичних подіях. Спільних позицій, що стосується Степана Бандери, ми не знайдемо. Тому що для українців він буде одним із символів боротьби за незалежність країни. І він боровся проти тих, хто був проти незалежності України – Радянський Союз з одного боку і Польща – з іншого.
З польської сторони, він – абсолютно справжній терорист. Він убив польського міністра закордонних справ, він вбивав інших. І що, тут потрібно шукати якийсь компроміс? Не треба! Потрібно написати, що в таких історичних умовах Бандера вважав, що тільки тероризм може допомогти в організації його ідеї незалежної України.
Я проти тероризму, але я розумію складність життя людей і держав, і намагаюся знайти підхід, щоб дві країни могли вирішити цей конфлікт, що дозволить нам піти вперед. Тільки історією жити не можна. Потрібно знати, потрібно розуміти і потрібно вчитися.